Trawy ozdobne niskie, wysokie i wieloletnie. Jak wybrać trawy do ogrodu?

Trawy ozdobne
Trawy ozdobne
Kliknij i Podaj dalej
Wieloletnie trawy ozdobne niskie i wysokie to ciekawa propozycja na elegancką i nowoczesną dekoracje do ogrodu. Z nadejściem wiosny rozpoczynamy prace pielęgnacyjne i nasadzeniowe w naszych ogrodach, na tarasach, czy balkonach. Trawy ozdobne niskie, wieloletnie a nawet wysokie, jako rośliny dające ogromne możliwości aranżacyjne, stanowią ciekawą alternatywę dla kwiatów, czy innych roślin ogrodowych. Dobierając odpowiednio kolor, wielkość i kształt rośliny możemy stworzyć bardzo ciekawe kompozycje i pięknie zaaranżować teren wokół domu.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Trawy ozdobne do ogrodu, są niewymagające w pielęgnacji.

Trawy ozdobne do ogrodu nie są zbyt wymagające w pielęgnacji i nie wymagają od nas później zbyt wiele uwagi. Pielęgnacja ogranicza się często jedynie do przycinania niektórych gatunków. Mamy obecnie bardzo duży wybór różnych odmian i rodzajów traw, co daje nam wielkie pole do stworzenia niebanalnego miejsca do wypoczynku i relaksu. Komponując ogród należy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość traw, ale również termin kwitnienia, kolor kwiatostanów, kolor przebarwienia oraz upodobania glebowe rośliny oraz nasłonecznienie ogrodu.

Gdzie sadzimy trawy ozdobne niskie i wysokie?

Trawy możemy sadzić bezpośrednio do gruntu lub w donicach. Według naszych upodobań lub biorąc pod uwagę rolę, którą trawa powinna odgrywać – ozdobna czy funkcjonalna, np. jako osłona tarasu, mamy do wybory trawy ozdobne niskie, wysokie, wieloletnie, rosnące w kępach lub rozrastające się. Możemy również wybrać takie, które są odporne na mróz i możemy je podziwiać przez cały rok. Tworzymy w ten sposób efekt naturalności naszych ogrodów. Jeżeli wybierzemy trawy ozdobne do ogrodu wybarwiające się lub dwubarwne stworzymy jednocześnie efekt wizualnej trójwymiarowości naszych roślin. Piękne źdźbła, efektowne pióropusze, którymi zakończonych jest wiele gatunków, sprawiają, że trawy te nie tylko ucieszą nasze oczy, lecz staną się także naturalnym parasolem chroniącym nas przed słońcem podczas wypoczynku w ogrodzie. Trawa pampasowa suszona to również  idealna dekoracja do domu, na taras lub balkon.

Play Video

Trawy ozdobne niskie.

W tej grupie roślin możemy znaleźć trawy ozdobne osiągające wysokość 40-50 cm. Maksymalna ich wysokość to 60 cm. Można je sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych lub zacienionych. W słońcu i suchej glebie możemy posadzić różnego rodzaju kosodrzewy, a w miejscach zacienionych i wilgotnych – turzyce japońskie. Nie są to trawy, są jednak do nich bardzo podobne i w tego typu miejscach doskonale się sprawdzą. Trawy ozdobne niskie nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, nie musimy ich przycinać. Wyjątkiem w tej grupie jest kostrzewa sina, która wymaga uszczykiwania jej pędów i hakanechloe, którą należy przycinać przy samym gruncie.

Kostrzewa

Kostrzewa niebieska
Kostrzewa niebieska
Kostrzewa sina (popielata)
Kostrzewa sina (popielata)

Kostrzewy to trawy ozdobne niskie z rodziny wiechlinowatych Poaceae. W naturalnych warunkach kostrzewy występują w strefie klimatu umiarkowanego oraz na obszarach górskich strefy międzyzwrotnikowej. Również w Polsce na dziko rośnie ponad trzydzieści jej odmian.

Do niewątpliwych zalet kostrzewy można zaliczyć jej efektowny wygląd, ale nie tylko. Jest to mało wymagający gatunek traw ozdobnych, który charakteryzuje się też wysoką odpornością. Świetnie sprawdza się na bardzo zróżnicowanych stanowiskach, choć dla atrakcyjnego wybarwienia liści optymalne są miejsca dobrze nasłonecznione z podłożem niezbyt żyznym, ale lekkim i przepuszczalnym.

Tak małe wymagania sprawiają, że kostrzewa sprawdzi się praktycznie w każdym miejscu. Będzie dobrym wyborem do nasadzeń zieleni miejskiej, czy parków. Jednak to dopiero początek, ponieważ kostrzewa może okazać się też idealnym wyborem do przydomowych ogrodów, na rabaty, skalniaki, czy nawet do uprawy w pojemnikach.

Turzyca

Turzyca morrowa
Turzyca morrowa
Turzyca japońska
Turzyca japońska

Turzyca to trawa ozdobna niska z rodziny ciborowatych, które zaliczane są do niewysokich lub średnio wysokich traw. Najczęściej, najwyższe osiągają do 150 cm wzrostu, najniższe do około 20 cm, a średni wzrost turzycy to około 30-70 cm. W naturalnych warunkach turzyca występuje głównie w strefie klimatów umiarkowanych na obu półkulach.

Cechą charakterystyczną tego gatunku traw ozdobnych są kwiatostany, które mogą formować się w szczytowe główki, grona lub wiechy oraz owoce, którymi są orzeszki zamknięte w twardym pęcherzyku.

Nie sposób pominąć również tego, że jest to trawa, która nie sprawia trudności w uprawie i może sprawdzić się w wielu różnych miejscach. Na pewno turzyca będzie idealnym wyborem na rabaty, czy do ogrodu skalnego. Dodatkowo może stanowić idealne sąsiedztwo dla oczka wodnego, czy nawet jako wypełnienie terenu miejskiego.

Trawa ozdobna niska - Rozplenica

Rozplenica
Rozplenica
Rozplenica japońska
Rozplenica japońska
Rozplenica japońska w dużym ogrodzie
Rozplenica japońska w dużym ogrodzie
Rozplenica japońska - aranżacja miejska
Rozplenica japońska - aranżacja miejska
Rozplenica przy płocie
Rozplenica przy płocie

Rozplenica to jedna z najpopularniejszych traw ozdobnych niskich i nie ma co się dziwić, ponieważ rośnie bardzo szybko i zachwyca przepięknymi kwiatostanami, które w zależności od odmiany mogą mieć różne zabarwienie i wygląd. U niektórych rozplenic kwiatostany, są krótkie i najeżone, u innych nieco dłuższe i delikatniejsze.

W obu przypadkach możemy za to być pewni, że kwiatostany utrzymają się bardzo długo na roślinie, bo aż do zimy. Aby rozplenica zachwycała swoim nietuzinkowym wyglądem, warto zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu. Idealnym wyborem będą gleby wilgotne (ale nie mokre), przepuszczalne i dobrze nawiezione.

Jeśli chodzi o zastosowanie rozplenicy, to może okazać się dobrym wyborem do przydomowych ogródków, jak i do przestrzeni miejskiej. To ciekawy dodatek na rabaty, na skalniak, czy w okolice oczka wodnego.

Hakonechloa

Hakonechloa
Hakonechloa
Hakonechloa do małego ogrodu
Hakonechloa do małego ogrodu
Hakonechloa na kamieniach
Hakonechloa na kamieniach
Hakonechloa niskie trawy ozdobne
Hakonechloa niskie trawy ozdobne

Gatunek Hakonechloa to trawa ozdobna niska, która występuje w różnorodnych odmianach. W naturalnych warunkach można ją spotkać w Japonii, głównie w lasach. W Polsce hakonechloa traktowana jest jako roślina ozdobna i swoją popularność zyskała dzięki niezwykłym walorom estetycznym.

Cechuje się pięknymi, kaskadowo zwieszającymi się liśćmi, które osadzone są na smukłych źdźbłach oraz kwiatami w formie kłosów, które pojawią się już w sierpniu i utrzymują się przez kilka miesięcy. Niewątpliwą zaletą tego gatunku trawy ozdobnej jest fakt, że hakonechloa nie ma dużych wymagań.

Dzięki temu, sprawdzi się na terenach zieleni publicznej, osiedlach mieszkaniowych i w wielu innych miejscach. Na pewno warto też pomyśleć o jej wykorzystaniu w ogrodzie, głównie na rabatach i na skalnikach.

Trawy ozdobne niskie to również Liriope.

Liriope to trawa ozdobna niska, która należy do rodziny szparagowatych. W naturalnych warunkach występuje w Chinach, Japonii oraz Korei, gdzie zasiedla głównie lasy, zarośla, czy zbiorowiska trawiaste. Bywa też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna, w tym również w Polsce.

Swoją popularność liriope zyskała dzięki efektownemu wyglądowi, czy temu, że ma niewielkie wymagania uprawowe. Roślina ta raczej preferuje stanowiska cieniste, oraz podłoże żyzne, próchnicze i wilgotne o lekko kwaśnym odczynie pH.

Liriope nie jest całkowicie odporna na mróz, więc może przemarzać w chłodniejszych rejonach Polski i jeśli chcemy temu zapobiec, to warto na zimę obsypać kępy liśćmi, trocinami bądź torfem. Liriope ma bardzo szerokie zastosowanie, a to oznacza, że sprawdzi się w naszym ogrodzie, na terenie miejskim, czy nawet w doniczkach na tarasie.

Kosmatka

Kosmatka to rodzaj traw ozdobnych niskich z rodziny sitowatych, który w naturalnych warunkach występuje głównie w klimacie chłodnym, w strefie międzyzwrotnikowej na obszarach górskich. W naszym kraju pojawia się kilka gatunków, które rosną na dziko, a reszta już w uprawie.

Do zalet kosmatki można zaliczyć to, że nie jest zbyt wymagająca pod względem uprawy. Preferuje stanowiska półcieniste, ale poradzi sobie również w miejscach zacienionych. Idealnym wyborem będą gleby o dużej żyzności i wilgotności. Nie sposób pominąć również tego, że kosmatka jest bardzo efektownym gatunkiem traw, która występuje w różnych odmianach. Jest ich tak wiele, że można ją wykorzystywać na wielu płaszczyznach.

Na pewno sprawdzi się na skalniakach i przy oczkach wodnych, ale również pod płotami i ścianami budynków. Efektownie komponują się z innymi trawami ozdobnymi, ale również jako soliter.

Owies wieczniezielony

Owies wieczniezielony znany również pod nazwą owsica wiecznie zielona to niska, ozdobna trawa, która należy do rodziny wiechlinowatych. Jego naturalnym środowiskiem są tereny Europy. W Polsce owies wieczniezielony także cieszy się sporym powodzeniem, ale głównie jako roślina uprawna.

Cechą charakterystyczną tego gatunku traw są długie i nitkowate liście, w kolorze niebieskozielonym, oraz szaroniebieskie kwiatostany ułożone w luźne wiechy, lekko wygięte, które ukazują się ponad liście od maja do lipca. Ciekawostką jest fakt, że kłosy z czasem zmieniają kolor na żółty, a później na prawie biały.

Owies wieczniezielony jest bardzo prosty w uprawie. Najlepiej czuje się w miejscach słonecznych i ciepłych, gdzie gleba jest średnio żyzna, ale przewiewna i umiarkowanie wilgotna. Jeśli chodzi o jego zastosowanie, to można go wykorzystać zarówno w prywatnym ogrodzie, jak i na terenie publicznym.

Kolejna trawa ozdobna niska to Trzęślica,

Trzęślica to rodzaj niskiej trawy ozdobnej, który należy do rodziny wiechlinowatych. W naturalnym środowisku trzęślica występuje na terenie Azji i Europy, w tym także w Polsce. Najczęściej jednak odmiany trzęślicy są uprawiane w naszym kraju jako rośliny ozdobne, a do najpopularniejszych można zaliczyć trzęślicę modrą oraz trzęślicę trzcinowatą.

Pokrój trzęślicy jest początkowo zwarty i bardziej wyprostowany, a w porze kwitnienia rozłożysty, wachlarzowaty lub fontannowy. W okresie letnim trzęślica kwitnie i wytwarza pogrubione, wiechowate kwiatostany (kłosy). Dużą zaletą tego gatunku traw ozdobnych są niewielkie wymagania.

Trzęślica najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach o żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych glebach. Ma też bardzo szerokie zastosowanie, a to oznacza, że sprawdzi się w naszych prywatnych ogrodach, jak i na terenach ogólnodostępnych.

Kłosówka

Kłosówka to rodzaj bylin, które należą do rodziny wiechlinowatych. Należy do niego dwanaście gatunków, które naturalnie rosną w Eurazji oraz w północnej Afryce. W Polsce także dziko występują dwa gatunki kłosówki – kłosówka miękka oraz kłosówka wełnista. Jednak warto też zauważyć, że kłosówka to trawa ozdobna niska, która chętnie jest uprawiana przez polskich ogrodników.

Swoją popularność zyskała dzięki pięknym, ozdobnym liściom oraz bujnym, zgrabnym kępom, czy kwiatostanom, które są w stanie zachwycić nawet najbardziej wymagające osoby. Uprawa kłosówki również nie jest wymagająca.

Wystarczy zapewnić bylinie stanowisko słoneczne lub lekko ocienione, które będzie dominować w gleby średnio żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, a będzie pięknie rosnąć. Do niewątpliwych zalet tego gatunku traw można zaliczyć fakt, że ma szerokie zastosowanie. Zjawiskowo prezentuje się posadzona w większych grupach oraz jako soliter. Stanowi też efektowną ozdobę rabat, czy pojemników i donic.

Wydmuchrzyca

Wydmuchrzyca to rodzaj roślin z rodziny wiechlinowatych, który obejmuje 55 gatunków występujących w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. Gatunkiem typowym i zarazem jedynym przedstawicielem rodzaju w Europie Środkowej oraz w Polsce jest wydmuchrzyca piaskowa, która zasiedla głównie nadmorskie wydmy piaskowe. Co jednak nie oznacza, że w naszym kraju nie spotkamy innych odmian wydmuchrzycy. Pozostałe po prostu bywają uprawiane w ogrodach.

Wydmuchrzyca to niskie trawy wieloletnie, zwykle kłączowe, o źdźbłach prosto wzniesionych. Zaletą tego gatunku są kwiaty zebrane po 3–7 w kłoski, które są siedzące i wyrastają po 2–3 z węzłów kwiatostanu, które potrafią zachwycić nawet najbardziej wymagających. Aby jednak wydmuchrzyca mogła cieszyć nasze oczy, trzeba zapewnić jej słoneczne stanowisko i bardzo przepuszczalne, piaszczyste, suche podłoże. Wydmuchrzyca ma szerokie zastosowanie, więc sprawdzi się jednakowo w prywatnych ogrodach, jak i na terenach ogólnodostępnych.

Trawa ozdobna Śmiałek pogięty.

Śmiałek pogięty to bylina kępkowa, która należy do rodziny wiechlinowatych. To nasz rodzimy gatunek, który w naturalnych warunkach porasta zbocza, leśne polany oraz skały, ale chętnie wykorzystywany jest także w uprawie.

Cechą charakterystyczną śmiałka pogiętego są ozdobne wąskie liście, które wiosną tworzą luźne kępki, jak i okazałe, powiewne kwiatostany, które wyrastają latem na cienkich łodyżkach i utrzymują się aż do jesieni. Dodatkowo warto zauważyć, że śmiałek pogięty nie zbyt wysokich wymagań względem uprawy.

Wystarczy mu zapewnić półcieniste i nasłonecznione stanowiska o kwaśnej glebie, a będzie pięknie wzrastać i cieszyć nasze oczy. Śmiałek pogięty świetnie prezentuje się na rabatach bylinowych w przydomowych ogrodach, jak również na terenach miejskich.

Piórkówka to również popularna trawa ozdobna niska.

Piórkówki nazywane również rozplenicami japońskimi to trawy ozdobne niskie z rodziny wiechlinowatych. Pospolicie piórkówka występuje we wschodniej Azji oraz Australii, w innych krajach, w tym również w Polsce bywa bardzo chętnie uprawiana.

Tak duża popularność piórkówki to zasługa jej bardzo efektownego wyglądu, zwłaszcza późnym latem i jesienią, ponieważ od sierpnia można podziwiać jej cylindryczne i pierzaste kłosy koloru czerwonobrązowego, które wyrastają wysoko ponad kępy liściowe oraz liście, które ładnie przebarwiają się jesienią (na żółto, pomarańczowo lub czerwono).

Piórkówka preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, osłonięte przed wiatrem oraz gleby przepuszczalne, żyzne i najlepiej próchnicze. Idealnie sprawdzi się w przydomowym ogródku, na rabatach, na skalniakach oraz na terenach miejskich.

Jak dbać o trawy ozdobne niskie?

Wszystkie trawy niskie dobrze się rozkrzewiają, nie potrzebują także częstego nawożenia – wystarczy ewentualnie raz w sezonie zastosować nawozy wieloskładnikowe, długodziałające. Niektóre trawy ozdobne preferują stale wilgotne podłoże, więc należy pamiętać o systematycznym i intensywnym nawadnianiu w okresie letnim, ale większość z nich dobrze znosi suszę. Dostosowują się do panujących warunków. Należy wybrać odpowiedni gatunek. Aranżując ogród możemy stworzyć kompozycję traw niskich z trawami ozdobnymi wysokimi, które tworzą dla nich tło lub z innymi kwiatami na rabatce lub skalniaku. Do traw ozdobnych niskich możemy zaliczyć między innymi: kostrzew, liriope, niskie miskany, hakanechloe, a także podobne do traw turzyce.

Trawy ozdobne wysokie.

Trawy ozdobne wysokie pełnią często rolę osłony części ogrodu lub tarasu. Możemy je sadzić przy ścianach, murach, ogrodzeniach, oczkach wodnych lub sadzić w grupach, tworzyć z nich duże łany, trawiaste rabaty, żywopłoty lub eksponować pojedynczo. Szybki wzrost sprawia, że już w pierwszym sezonie możemy uzyskać oczekiwane efekty. Wysokie trawy tworzą często odpowiednie tło dla innych odmian roślin. Trawa może osiągnąć od 1,5 (miskant chiński) do 3 m. wysokości (miskant kwiecisty, arundo trzcinowate). Najwyższa trawa ozdobna do ogrodu to miskant olbrzymi, który w odpowiednich warunkach może osiągnąć nawet do 4 metrów wysokości. Do utrzymania pożądanego przez nas rozmiaru i kształtu rośliny należy je przycinać.

Miskant chiński to najpopularniejsza trawa ozdobna wysoka.

Miskant chiński, Miscanthus sinensis
Miskant chiński

Miskant chiński nazywany również trawą słoniową to gatunek trawy, który należy do rodziny wiechlinowatych. W naturalnych warunkach występuje głównie w Azji, gdzie osiąga nawet do 3 metrów wysokości. W Polsce, jak i w innych krajach Miskant chiński jest uprawiany w ogrodach.

Co ciekawe, to właśnie ten gatunek trawy z rodziny miskantów cieszy się największym powodzeniem i zawdzięcza to niezwykle efektownym kwiatostanom. Ogólnie do wyboru jest wiele odmian miskanta chińskiego, które różnią się barwą liści, terminem kwitnienia oraz osiąganym wzrostem.

Stanowisko uprawy miskanta powinno być słoneczne lub półcieniste, gleby żyzne i stale wilgotne (ale nie podmokłe). Miskant chiński sprawdzi się jako tło rabat, soliter na trawniku, czy dodatek do okolic oczka wodnego. Dodatkowo może sprawdzić się także na terenach miejskich, czy na posesji firmowej.

Trzcinnik ostrokwiatowy, efektowna trawa wysoka.

Trzcinnik ostrokwiatowy to bylina, która należy do rodziny wiechlinowatych. Stanowi połączenie dwóch innych gatunków trzcinnika, a dokładniej mówiąc trzcinnika leśnego oraz trzcinnika piaskowego. Podaje się, że najprawdopodobniej trzcinnik ostrokwiatowy pochodzi z Europy, ale w uprawie cieszy się powodzeniem na całym świecie.

Nie ma jednak co się dziwić, ponieważ wygląda bardzo efektownie. Trzcinnik ostrokwiatowy ma wzniesiony i kępiasty pokrój oraz charakterystyczne, bardzo długie i cienkie liście. Latem wytwarza mnóstwo wiechowatych kwiatostanów, które nabierają pięknego koloru i cieszą oczy przez całą jesień.

Trzcinnik ostrokwiatowy nie jest rośliną wymagającą, więc sprawdzi się także u początkujących ogrodników. Lubi gleby żyzne i wilgotne, jak również słoneczne stanowiska. Jako roślina uniwersalna może stanowić dopełnienie aranżacji prywatnych ogrodów, jak i miejskich terenów zielonych.

Proso rózgowate

Proso rózgowate Rotstrahlbusch
Proso rózgowate Rotstrahlbusch

Proso rózgowate to gatunek trawiastej byliny, która należy do rodziny wiechlinowatych. W naturalnych warunkach roślina występuje w Północnej Ameryki, gdzie zasiedla prerie, przydroża i świetliste lasy. W uprawie wykorzystywana jest w innych krajach, w tym również w Polsce.

Cechą charakterystyczną tego gatunku trawy są gęste, zwarte kępy, złożone z wąskich, wyraźnie unerwionych zielonych liści, które u odmian mogą być podbarwione na czerwono, niebiesko lub żółto oraz mocno rozgałęzione, luźne, jasnobrązowe kwiatostanem.

Aby Proso rózgowate zachwycało nas swoim wyglądem, warto umieścić je na słonecznym stanowisku o żyznej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej glebie. Jeśli chodzi o jego zastosowanie, to może okazać się dobrym wyborem na rabaty, czy nawet jako dodatek na brzeg oczka wodnego oraz na skalniak.

Trawa pampasowa, to kolejna często spotykana w ogrodach rodzina traw wysokich.

Trawa pampasowa Evita
Trawa pampasowa Evita

Trawa pampasowa to kępiasta bylina, która należy do rodziny wiechlinowatych. W naturalnych warunkach trawa pampasowa występuje w krajach południowoamerykańskich – głównie na stepach. Jednak jest tak efektowna, że jest chętnie uprawiana także w wielu innych krajach, w tym również w Polsce.

Jej niewątpliwą zaletą są okazałe kwiatostany – bujne i puszyste pióropusze, które w zależności od gatunku wytrzymują nawet do końca listopada lub początku grudnia. Trawa pampasowa wymaga ciepłego i słonecznego stanowiska, osłoniętego od wiatru oraz żyznego podłoża bogatego w próchnicę.

Trawy pampasowe można sadzić bezpośrednio w ogrodach i w tym przypadku będą stanowić piękne dopełnienie rabat, naszego trawnika, czy nawet skalniaka. Jednak warto wspomnieć, że ten gatunek traw sprawdza się także w donicach i w tej postaci może stanowić elementem dekoracyjnym domów, przestrzeni publicznych, czy nawet tarasów i balkonów.

Trzęślica trzcinowata

Trzęślica trzcinowata to trawa ozdobna należąca do rodziny wiechlinowatych. Swoim wyglądem przypomina trzęślicę modrą, więc nietrudno o pomyłkę. W naturalnych warunkach trzęślica trzcinowata występuje na terenach Azji i Europy, w tym również w Polsce. Jednak jej walory estetyczne sprawiają, że ten gatunek traw wybierany jest także do uprawy.

Trzęślica trzcinowata zachwyca nas atrakcyjnymi kwiatostanami, jak i pięknymi liśćmi. Do tego ma niewielkie wymagania, które zależą od wybranego gatunku. Trzęślica trzcinowata znalazła szerokie zastosowanie, więc będzie to dobry wybór na przydomowe rabaty, skalniak, czy okolice oczka wodnego. Dodatkowo, można wykorzystać ten gatunek traw w przestrzeni miejskiej, na terenie parku, czy nawet na pasie zieleni w firmie lub przy obiekcie noclegowym.

Popularne trawy ozdobne wysokie to również Lasecznice trzcinowate.

Lasecznica trzcinowata inaczej arundo trzcinowate to gatunek rośliny, który należy do rodziny wiechlinowatych. Gatunek pochodzi z części Azji o klimacie umiarkowanym i tropikalnym, ale szybko rozprzestrzenił się też na inne kraje. Dzięki temu występuje naturalnie także w Afryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii, Europie oraz Ameryce Północnej i Południowej.

Lasecznica trzcinowata została doceniona za swoje walory estetyczne, więc jest chętnie wybierana do uprawy. Jej niewątpliwą zaletą są fioletowe kwiaty zebrane w pierzaste wiechy, które po przekwitnięciu stają się srebrnoszare, zwisające i rozpierzchłe. Jednak to nie wszystko, ponieważ ten gatunek nie ma też zbyt dużych wymagań.

Najlepiej rozwija się na wilgotnych glebach i dobrze oświetlonych stanowiskach, ale będzie też rosnąć na ciężkich glinach, czy luźnych piaskach. Lasecznica trzcinowata będzie dobrym wyborem do przydomowych ogrodów, jak i na tereny miejskie.

Trawy ozdobne wysokie to bardzo charakterystyczne rośliny.

Trawy ozdobne wysokie kwitną kolorowo, a inne przypominają trochę swym wyglądem zboże. Jeszcze inne, pomimo swej wielkości rosną w formie kulistej, jak na przykład miskant chiński, którego kępy tworzą duże okrągłe krzaki. Niektóre gatunki tworzą rozłożyste wachlarze, zachowując przy tym zwarty charakter, nie rozrastają się i nie są ekspansywne. Niektóre zaś są mocno ekspansywne, więc należy ograniczać ich rozrost lub sadząc w miejscach, gdzie chcemy ten efekt uzyskać. Przykładem jest tu miskant cukrowy, który dzięki podziemnym rozłogom może opanować duży obszar. Do grupy wysokich i średniej wysokości traw ozdobnych oprócz wspomnianych wcześniej miskanów należą między innymi: trawa pampasowa, rozplenica japońska, wydmuchrzyca piaskowa, rozplenica japońska, manna mielec, spartyna grzebieniasta, proso rózgowate, mozga trzcinowata.

Trawy ozdobne wieloletnie.

Trawy ozdobne wieloletnie
Trawy ozdobne wieloletnie
Wśród dostępnych na rynku traw ozdobnych możemy znaleźć odmiany jednoroczne i wieloletnie, które są bardziej preferowane ze względu na stałość kompozycji ogrodowych. Rośliny wieloletnie oznaczają też mniej pracy w ogrodzie. Są to rośliny o stosunkowo niewielkich wymaganiach uprawowych, pielęgnacyjnych i zazwyczaj dużej mrozoodporności. Cieszą się ostatnio dużą popularnością znajdując w naszych ogrodach wszechstronne zastosowanie. Istnieją gatunki o różnobarwnych liściach, liściach żywo zielonych lub ozdobnych kwiatostanach. Niewątpliwą zaletą podczas tworzenia kompozycji jest różnorodność gatunków. W miejscach nasłonecznionych i suchych, na skalniakach jako roślinę wieloletnią okrywową można zastosować kosodrzewinę siną, która jest odporna na niedobór wody lub trzcinnik ostrokwiatowy. W miejscach zacienionych poradzi sobie kłosownica leśna, turzyca zwisła, śmiałek darniowy, kosmatka śnieżna.

Trawy ozdobne wieloletnie - 5 popularnych odmian.

Trawy ozdobne wieloletnie, na które szczególnie warto zwrócić uwagę ze względu na ich różnorakie walory, to:

  • Miskant chiński „Gracillimus” – trawa ozdobna wysoka (do 2m.). Tworzy zwarte kępy o pełnym, zaokrąglonym pokroju. Nie jest inwazyjna, rośnie bardzo szybko. Kwiatostany mają kształt dużych fioletowych pióropuszy. Może być wrażliwy na mróz.
  • Imperata cylindryczna „Red Baron” – liście w górnej części wybarwione są na czerwony kolor, bardzo efektowna. Dobrze znosi mrozy i susze.
  • Trawa pampasowa „White Feather” – posiada duże białe pióropusze kwiatostanów, może dorastać do 2 m. wysokości, nie jest mrozoodporna.
  • Owies wiecznie zielony – posiada ciekawą kolorystykę, szaro-niebieskie liście kwitną przez całe lato, roślina wieloletnia.
  • Tatarak trawiasty – najlepiej rośnie w pobliżu zbiorników wodnych, liście wyrastają ze środka kępy i opadają na boki, kwiatostany tworzą kształt kolb. Ma przyjemny zapach.
Play Video

Kiedy sadzić trawy ozdobne w ogrodzie?

Wiosna jest to dobry okres na sadzenie traw ozdobnych w ogrodzie, które pochodzą z cieplejszych regionów świata. Unikniemy w ten sposób ryzyka przemarznięcia rośliny, jeżeli nie zdąży się rozrosnąć i dobrze ukorzenić do pierwszych przymrozków. Trawy możemy zasadzić również jesienią, ale należy zapewnić roślinom dobre zabezpieczenie przed zimą. Należy je posadzić w odpowiedniej głębokości, nie można wówczas stosować nawożenia. Konieczne jest obfite podlanie. Można bryłę korzeniową namoczyć w wodzie przez kilka minut przed posadzeniem. Roślinę należy zabezpieczyć warstwą ściółki. Trawy ozdobne do całkowitego ukorzenienia potrzebują około 2 lat. Podczas sadzenia kilku gatunków obok siebie należy zwrócić uwagę na rozrost i preferencje roślin. Ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów między nimi.

FAQ - pytania i odpowiedzi.

Na skalniak najlepiej wybrać odmiany traw ozdobnych o wytrzymałych i twardych źdźbłach, takie jak: Festuca glauca, Carex elata, Stipa tenuissima, Helictotrichon sempervirens.

W zależności od upodobań i wymagań glebowych najlepsze odmiany traw ozdobnych do ogrodu to:

  1. Pennisetum alopecuroides
  2. Calamagrostis x acutiflora
  3. Miscanthus sinensis
  4. Stipa tenuissima
  5. Molinia caerulea
  6. Helictotrichon sempervirens
  7. Imperata cylindrica
  8. Festuca glauca
  9. Schizachyrium scoparium
  10. Carex elata.

Trawa ozdobna nie wymaga dużej ilości wody, jednakże w suchych okresach lepiej jest ją regularnie podlewać. Zazwyczaj trawy ozdobne nie wymagają dużo nawożenia, ale jeśli rośliny są mocno zanieczyszczone lub mają słabe gleby, można je nawozić wiosną organicznym nawozem.

Trawy ozdobne preferują żyzne, przepuszczalne gleby o odpowiedniej wilgotności i neutralnej lub lekko kwaśnej reakcji pH. Niektóre odmiany są bardziej tolerancyjne na suszę i mniejsze ilości składników odżywczych, podczas gdy inne wymagają bogatszych gleb. Ważne jest, aby zrozumieć wymagania glebowe danej odmiany, aby zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

Odporność na mróz różni się w zależności od gatunku i odmiany trawy ozdobnej. Niektóre odmiany są bardzo odporne na mróz i mogą przetrwać silne mrozy, podczas gdy inne są wrażliwsze i wymagają ochrony przed mrozem. Ważne jest, aby zapoznać się z wymaganiami klimatycznymi danej odmiany przed zakupem i sadzeniem, aby zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

Pielęgnacja trawy ozdobnej w zimie zależy od jej wymagań klimatycznych i tolerancji na mróz. Oto kilka ogólnych zaleceń:

  1. Ochrona przed mrozem: Niektóre odmiany traw ozdobnych wymagają ochrony przed mrozem, dlatego należy je okryć suchym liściem, słomą lub agrowłókniną.
  2. Regularne usuwanie martwych liści: Martwe liście i rośliny powinny być usuwane regularnie, aby zapobiec rozwojowi chorób i szkodników.
  3. Odpowiednie podlewanie: Trawy ozdobne powinny być regularnie podlewane w suchych zimach, aby zapewnić im odpowiednią wilgotność gleby.
  4. Nawożenie: Trawy ozdobne powinny być nawożone raz w roku, na przykład jesienią, aby zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze na zimę i wiosnę.
  5. Czyszczenie: Wiosną trawy ozdobne powinny być dokładnie oczyszczone z liści i innych zanieczyszczeń, aby zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

Zalety posadzenia traw ozdobnych w ogrodzie:

  1. Dekoracyjne: Trawy ozdobne tworzą piękne, dekoracyjne aranżacje, które dodają koloru i tekstury ogrodowi.
  2. Łatwe w pielęgnacji: Trawy ozdobne są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają częstego podlewania i nawożenia.
  3. Niskie nakłady: Trawy ozdobne nie wymagają dużych nakładów finansowych na ich uprawę i pielęgnację.
  4. Odporność na suszę: Wiele odmian traw ozdobnych jest odpornych na suszę, co czyni je idealnymi roślinami do ogrodów z suchym klimatem.

Wady posadzenia traw ozdobnych w ogrodzie:

  1. Wrażliwość na mróz: Niektóre odmiany traw ozdobnych są wrażliwe na mróz i wymagają ochrony przed silnymi mrozami.
  2. Krótkotrwałe: Trawy ozdobne mają krótką żywotność i wymagają regularnej wymiany, aby utrzymać ich piękny wygląd.
  3. Wymagają odpowiedniego stanowiska: Trawy ozdobne wymagają odpowiedniego stanowiska, aby dobrze rosły i wyglądały. W przypadku nieodpowiednich warunków mogą nie przetrwać.
  4. Trzeba je regularnie przycinać: Trawy ozdobne wymagają regularnego przycinania, aby utrzymać ich kształt i zachować ich dekoracyjny wygląd.

Niektóre odmiany traw ozdobnych mogą być trujące dla zwierząt domowych, takich jak psy i koty, jeśli są spożywane. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że wybrana odmiana trawy ozdobnej jest bezpieczna dla zwierząt domowych i upewnić się, że zwierzęta nie mają dostępu do tej rośliny. W przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się z weterynarzem.

Najlepsze kombinacje z innymi roślinami i kwiatami dla traw ozdobnych to:

  1. Astry i rudbekie
  2. Złocienie i kosmosy
  3. Peonie i miskanty
  4. Rośliny płożące się i niskie krzewy
  5. Tulipany i hiacynty
  6. Stokrotki i nagietki
  7. Zioła i rośliny doniczkowe
  8. Pokrzywy i dzwony.

Najważniejsze jest, aby wybrać kombinacje, które będą pasować do stylistyki i kolorystyki ogrodu, a także zapewnić odpowiednie warunki dla każdej rośliny.

Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Miskant Gracillimus
Miskant Gracillimus – sadzenie, uprawa, porady

Miskant Gracillimus to jedna z najbardziej znanych i popularnych odmian miskantów. To nas jednak nie powinno dziwić, ponieważ mamy do czynienia z trawą ozdobną, która tworzy zwarte, wyprostowane i bardzo gęste kępy. Liście są stosunkowo

Miskant chiński Zebrinus
Miskant Zebrinus

Miskant chiński Zebrinus to ozdobna trawa, która należy do rodziny wiechlinowatych. Jak sama nazwa sugeruje, mamy do czynienia z byliną pochodzącą z dalekiego wschodu. Jednak jej walory zostały docenione także w Polsce i widać, że