Astry to kwiaty, których wygląd zachwyca niezależnie od gatunku.
Zacznijmy od najważniejszego, a więc od wyjaśnienia jak właściwie wyglądają astry. Mówiąc o tym, na samym wstępie chcielibyśmy przypomnieć, że pod nazwą tą znajdują się naprawdę różne rodzaje i odmiany tych niezwykle urodziwych bylin, dlatego też trudno mówić o jednym, wspólnym wyglądzie dla wszystkich z nich. Niemniej jednak istnieją cechy wspólne, które łączą astry. Przede wszystkim ich łodygi są sztywne a pędy i liście często pokryte drobnymi włoskami. Wspólna jest również kolorystyka – niezależnie od rodzaju astrów występują one w kolorach takich jak biel, fiolet, róż, lila oraz czerwień. Podobna jest również budowa kwiatów. Mają one wąskie płatki oraz żółte środki, będące w istocie kwiatami o rurkowej budowie.

Aster - pochodzenie.
Mówiąc o pochodzeniu astrów warto zauważyć, że zwyczajowo pod nazwą tą znajdowało się ponad 250 gatunków roślin, które po bardziej wnikliwym badaniu okazały się jednak być dość odlegle spokrewnione. Skąd więc pochodzą astry? Spora część gatunków rośnie w warunkach górskich w naszym regionie, w tym również w Tatrach czy Alpach. Część gatunków astrów pochodzi z Ameryki Północnej, inne zaś przywędrowały do nas z Azji. Jak więc widać, jest to roślina bardzo powszechna, która naturalnie rośnie na wielu różnych kontynentach.
Symbolika i znaczenie jakie posiadają kwiaty astry.
Astry to kwiaty, które w wielu kulturach odgrywały nie tylko ozdobną, ale również symboliczną rolę. Nie inaczej jest również w naszym przypadku. Kwiaty te bardzo często zdobią bowiem cmentarze. Dzięki swojej wytrzymałości kojarzą nam się bowiem z stabilnością, jak również pamięcią o osobach, które odeszły. To jednak nie wszystko. Już starożytni Grecy dopatrywali się w nich specjalnej symboliki, może o tym świadczyć choćby ich nazwa, która pochodzi z tego właśnie języka i oznacza gwiazdę. Inne skojarzenia jakie budzą astry to cierpliwość czy elegancja.

TOP6 popularnych gatunków aster. Krzaczasty, chiński, wieloletnie i inne.


To wyjątkowo atrakcyjna roślina ozdobna, która charakteryzuje się dużymi, pełnymi kwiatami, które mogą kojarzyć się z pomponami. Czas kwitnienia tej odmiany przypada na okres od późnego lata do października. Aster chiński w zależności od odmiany może osiągać od 20 do nawet 200 centymetrów wysokości. Kwiaty przybierają różne kolory – od bordowego, poprzez fiolet aż do bieli. Pędy rośliny pokryte są charakterystycznymi włoskami.



Roślina ta bywa nazywana również astrem amerykańskim. Wyróżnia się okazałymi rozmiarami, które mogą wynosić nawet 2 metry. Odmiana ta posiada sztywne i mocne łodygi, które rozgałęziają się ku górze. Zarówno pędy, jak i liście tej rośliny są owłosione. Jeśli zaś chodzi o kwiaty, aster nowoangielski kwitnie w okresie od sierpnia do października. Kwiaty tej rośliny posiadają wąskie, języczkowate płatki. W zależności od odmiany mogą przybierać różne barwy. Wśród nich wymienić możemy kolory takie jak biel, fiolet, czerwień lub róż. Aster nowoangielski jest rośliną wieloletnią, która charakteryzuje się mrozoodpornością.

Sadzenie astrów - jak i kiedy to robić?
Sadzenie astrów najlepiej przeprowadzać późną wiosną lub jesienią. Rośliny te powinny mieć bowiem możliwość dobrze ukorzenić się przed okresem kwitnienia lub zimą. Astry w większości przypadków potrzebują odległości wynoszącej ok. 40 cm pomiędzy sadzonkami. Aby zdrowo rosły glebę warto przemieszać z kompostem.
Jak sadzić astry w ogrodzie, na balkonie i tarasie.
Jak przygotować stanowisko dla astrów?

Jeśli chodzi o astry znacząca większość z odmian preferuje silnie nasłonecznione stanowiska i to właśnie takie miejsca powinniśmy dla nich wybierać. Nie należy jednak obawiać się wiatru czy mrozu – są to bowiem rośliny, które świetnie znoszą niskie temperatury.
Podłoże dla astrów - jaka gleba będzie najlepsza?
Choć astry postrzegane są jako rośliny bardzo odporne jeśli chodzi o glebę są dość wymagające. Potrzebują gleby żyznej, ze sporą zawartością substancji odżywczych, która jednocześnie będzie przepuszczalna oraz stale wilgotna.
Astry i ich uprawa - jak to robić dobrze?

Niezwykle ważnym elementem uprawy astrów jest bez wątpienia ich regularne podlewanie, szczególnie w okresie letnim. W przypadku odmian wysokich musimy pamiętać również o zapewnieniu roślinom podparcia. Kolejnym krokiem jest nawożenie przeprowadzane co dwa/trzy tygodnie. Musimy również mieć świadomość, że są to rośliny, które narażone są na choroby grzybicze oraz pasożyty – a w szczególności ślimaki. Warto więc stosować środki ochrony roślin.
Pielęgnacja astrów.

Jak chronić astry przed chorobami?
Choć astry to dość odporne rośliny, które doskonale radzą sobie z niskimi temperaturami nie są wolne od zagrożeń. Wśród najczęściej występujących chorób wymienić należy przede wszystkim infekcje grzybicze. W jaki sposób skutecznie się przed nimi chronić? Przede wszystkim, jeszcze przed wysiewem roślin warto zaprawić ziarno za pomocą odpowiedniego środka ochronnego. Sadzonki, które zamierzamy posadzić do gruntu należy hartować, a więc przyzwyczajać do wzrostu w niższych temperaturach. Dodatkowo warto obserwować roślinę. Jeśli zauważymy, że jej kwiaty bledną a liście usychają – pędy takie należy usunąć, jeśli choroba objęła całą roślinę – wykopujemy ją z zapasem ziemi. Profilaktycznie można również stosować fungicydy, które dodajemy do wody, która podlewamy nasze astry.
Jak rozmnażać astry?

Astry to kwiaty, które możemy rozmnażać na wiele sposobów. Wśród nich warto wymienić trzy najpopularniejsze z nich. Pierwszym z nich jest wysiew nasion. Możemy samodzielnie je zbierać i siać do gruntu lub też pozwolić astrom na swobodny rozsiew. Drugim rozwiązaniem jest podział. W przypadku dobrze rozwiniętych kęp astrów z powodzeniem możemy je podzielić za pomocą szpadla na mniejsze części a następnie posadzić w nowych miejscach. To świetny sposób na odmłodzenie rośliny. Trzecią metodą rozmnażania astrów jest rozmnażanie przez sadzonki pędowe. W tym celu ucinamy ok. 10 cm pędów a następnie ukorzeniamy je i sadzimy do gleby.
Jak rozsadzać astry?
Kiedy kwitną astry?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ różne odmiany i gatunki astrów cechuje kwitnienie w innym czasie. Z całą pewnością nie są to jednak rośliny, które będą cieszyły nasze oko wczesną wiosną, za to z powodzeniem mogą zdobić nasze ogrody wówczas, gdy inne kwiaty dawno już przekwitną. Mówiąc najprościej, najwcześniejsze z odmian astrów zakwitają późną wiosną lub wczesnym latem, te zaś z tych, które są kwiatami typowo jesiennymi mogą kwitnąć do października a nawet w listopadzie.
Astry jesienne, Marcinki. Kwiaty kwitnące w październiku.
Astry - pytania i odpowiedzi.
Jakie są popularne odmiany aster?
Istnieje wiele rodzajów i odmian astrów, które różnią się między sobą kolorystyką, wielością oraz wyglądem kwiatów. Dzięki temu każdy z nas może znaleźć odmianę, która przypadnie mu do gustu. Wśród najbardziej popularnych odmian tych kwiatów wymienić możemy między innymi aster alpejski, chiński, gawędkę, krzaczasty czy nowoangielski. To rośliny, które charakteryzują się najładniejszym kwitnieniem.
Czy aster jest wieloletni czy jednoroczny?
Chcąc odpowiedzieć na to pytanie musimy przypomnieć, że astry to zwyczajowa nazwa obejmująca wiele odmian tej byliny, które posiadają całkowicie odmienne cechy, oraz kwitną w różnych okresach. W związku z tym istnieją astry jednoroczne, takie jak popularny aster chiński, jak i rośliny wieloletnie. Wśród tych drugich wymienić możemy bardzo popularne w naszym kraju “marcinki”.
Czy astry są mrozoodporne i czy zimują?
Wszystkie odmiany astrów to rośliny, które charakteryzują się sporą wytrzymałością. Dzięki temu są mrozoodporne i doskonale zimują w glebie. Jeśli obawiasz się, że niskie temperatury im zaszkodzą możesz zabezpieczyć obcięte na zimę pędy dodatkową warstwą ziemi, kompostem lub korą – nie jest to jednak koniecznym zabiegiem.
Kiedy sadzić astry do gruntu?
Sadzenie astrów do gruntu przeprowadzamy wiosną lub jesienią. Najlepszym terminem na ich posadzenie jest czas od marca do maja oraz od września do listopada. Rośliny sadzone jesienią warto posadzić odpowiednio wcześnie by zdążyły zakorzenić się przed nastaniem przymrozków.
Kiedy przycinać astry?
Przycinanie astrów przeprowadzamy kilkukrotnie w przeciągu roku. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, by przyciąć roślinę przy samej ziemi po zakończeniu okresu kwitnienia. Astry przycinamy również wiosną, najlepiej w okolicach kwietnia. Pozwala to roślinie rozkrzewić się a przy tym sprawia, że jej kwiaty są większe oraz bardziej trwałe. Jest ich również widocznie więcej. Wiosenne cięcie astrów nie powinno być tak radykalne jak to, które przeprowadzamy jesienią.
Jak przycinać astry?
Przycinanie astrów nie jest czynnością trudną. Rośliny należy przycinać do połowy wysokości ich pędów a następnie zasilić kompostem. Pozwala to zagęścić pędy i sprawia, że astry stają się silniejsze i kwitną nie tylko dłużej, ale również bardziej obficie. W przypadku letniego przycinania astrów musimy również pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny.
Czy astry trzeba pikować?
Astry są roślinami, które najczęściej uprawiamy z nasion. Po wysianiu rzędowo będą wymagać pikowania. Przeprowadzamy je w momencie, gdy siewka ma od 2 do 3 listków. Kiełkowanie nasion rozpoczyna się po około dwóch tygodniach od wysiewu, siewki gotowe są do pikowania po upływie kolejnych 3 tygodni. Pamiętajmy, że rośliny przed posadzeniem w docelowe miejsce powinny zostać zahartowane.
Co symbolizuje kwiat aster?
Nie da się ukryć, że kwiat aster to roślina o głębokiej symbolice w wielu kulturach. Nie bez powodu jest ona chętnie sadzona między innymi na cmentarzach. Zacznijmy od znaczenia słowa aster, które pochodzi z języka starogreckiego i oznacza po prostu gwiazdę. To jednak nie wszystko. Wśród cech, które symbolizuje ten kwiat wymienić możemy między innymi cierpliwość, elegancję, pamięć o innych czy różnorodność. Astry mają również symbolikę związaną z kolorem – przykładowo różowe to delikatność zaś niebieskie symbolizują wiarę oraz stabilność.
Jedna odpowiedź