Jak zadbać o trawnik po zimie? Wertykulacja, aeracja, nawożenie i podlewanie.

trawnik po zimie
Jak zadbać o trawnik po zimie
Kliknij i Podaj dalej
Gwałtowna zmiana aury i niskie temperatury sprawiają, że trawnik po zimie, jego kondycja ulega po tym okresie znacznemu pogorszeniu, przez co niczym nie przypomina tego, z końcówki jesieni. Na jego powierzchni pojawiają się liczne przerzedzenia i żółte plamy. Aby przywrócić mu odpowiednią kondycję konieczne jest przeprowadzenie licznych zabiegów pielęgnacyjnych, które razem pozwolą na uzyskanie spektakularnych efektów.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Wertykulacja trawnika dla usunięcia warstwy filcu.

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć w walce o przywrócenie trawnikowi odpowiedniego wyglądu jest wertykulacja. Odpowiednio przeprowadzona pozwala na usunięcie suchych i pożółkłych kęp trawy, które skutecznie utrudniają rozwój drani, blokując dostęp do swobodnego przepływu wody. Trawnik po zimie najlepiej poddać wertykulacji przy użyciu wertykulatora. Osiągniemy wówczas najleprtzy efekt. Jest to urządzenie, które swoimi wąskimi ostrzami lub sprężynami nacina powierzchnię trawy oczyszczając ją z filcu i chwastów. Jeśli jednak nie dysponujesz tego typu urządzeniem, możesz swobodnie przeprowadzić wertykulację z wykorzystaniem zwykłych grabi ogrodowych. Pamiętaj przy tym, by siła nacisku była odpowiednio duża.

Trawnik po zimie - wertykulacja
Trawnik po zimie - wertykulacja.

Trawnik po zimie po zakończonej wertykulacji może wyglądać przytłaczająco, jednak należy pamiętać, że zabieg ten jest niezwykle istotny dla zapewnienia jego odpowiedniej kondycji. Poprzez usunięcie obumarłych roślin poprawi się cyrkulacja powietrza, a dodatkowo, do roślin przenikać będzie znacznie więcej światła i wody, które są kluczowe dla zapewnienia ich prawidłowego rozwoju.

Warto przy tym podkreślić, że suche części roślin, które trafią bezpośrednio do kosza wertykulatora można ponownie wykorzystać. Urządzenie mocno poszatkuje kawałki roślin i trawy, które doskonale sprawdzą się jako materiał kompostowy.

Jak wykonać wertykulację trawnika?

Play Video

Trawnik po zimie wymaga zabiegu aeracji.

Kolejnym krokiem jest napowietrzenie darni. Zabieg aeracji składa się z trzech etapów, które wspólnie wykazują pozytywny wpływ na rozwój trawy, sprawiając że młode źdźbła są jeszcze silniejsze. Dla poprawnego działania aeracji należy w pierwszym kroku wykonać głębokie nakłucia drani (od 8 do nawet 15 cm). Można w tym celu wykorzystać aerator, który znacząco usprawni cały proces. Następnie należy powstałe wgłębienia zapiaskować oraz przegrabić. Tak przeprowadzony zabieg pozwala rozluźnić zbitą glebę, sprawiając, że ta stanie się lepiej dotleniona i bardziej przepuszczalna.

Aeracja, napowietrzanie trawnika po zimie.
Aeracja, napowietrzanie trawnika po zimie.

Aeracja trawnika po zimie?

Play Video

Wyrównaj powierzchnię trawnika.

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym na drodze do odzyskania zachwycającego trawnika jest jego wałowanie. Poprzez dociskanie drani do podłoża ujarzmisz fragmenty, które zostały wypiętrzone przez mróz. Do tego zabiegu należy wykorzystać specjalny wał ogrodniczy, który poza wyrównaniem ewentualnych nierówności dodatkowo stymuluje trawę do równomiernego wzrostu, a przy tym wykazuje korzystny wpływ na poprawę częstotliwości krzewienia. Artykuł zakładanie trawnika krok po kroku, omawia szczegółowo przygotowanie podłoża oraz więcej zabiegów pielęgnacyjnych.

Trawni po zimie należy wałować w połowie kwietnia, gdy podłoże zostanie już całkowicie osuszone po zimowych roztopach.

Trawni po zimie warto poddać wyrównywaniu
Trawni po zimie warto poddać wyrównywaniu.

Trawnik po zimie warto miejscowo dosiać w miejscach ubytku.

W zależności od intensywności zimowych mrozów, w wielu miejscach mogą się pojawić mniejsze lub większe prześwity. Aby wyrównać trawnik po zimie i zapewnić jego pełne pokrycie warto zadbać o odpowiednio wczesne wysianie ubytków. Taka wygniła, pusta gleba wymaga wcześniejszego spulchnienia oraz zasypania świeżą warstwą ziemi lub torfu. Taki zabieg zwiększy szanse na to, że trawa wyrośnie zdrowa i gęsta. Warto przy tym pamiętać, by nowo wysiana trawa była tego samego gatunku co dotychczasowa. Każda odmiana różni się od siebie, przez co pomieszanie różnych gatunków może dać nieestetyczny efekt. Odpowiednio spulchnione obszary należy gęsto wysypać nasionami, które następnie należy delikatnie przegrabić i obficie podlać, szczególnie gdy ziemia jest sucha.

Trawnik po zimie może posiadać wiele ubytków
Trawnik po zimie może posiadać wiele ubytków.

Trawnik po zimie wymaga odpowiedniego nawożenia.

Chcąc uzyskać najlepsze rezultaty nie można zapominać o regularnym nawożeniu trawnika, szczególnie po zimie. Aby zabieg mógł przynieść najlepsze rezultaty zaleca się rozpoczęcie nawożenia dopiero wówczas, gdy temperatura się ustabilizuje na poziomie minimum 5 stopni Celsjusza. Do nawożenia możesz wykorzystać gotowe mieszanki nawozów lub wykorzystać kompost, który przez wielu uznawany jest za najlepszy nawóz organiczny.

Jeśli nie posiadasz wydzielonego kompostownika, sięgaj po nawozy o konsystencji granulatu. Taka konsystencja jest najlepiej przyswajalna, dzięki czemu znacznie więcej składników pokarmowych przedostaje się do drani. Do nawożenia trawników stosuj nawozy bogate w azot, fosfor i potas. Kompozycja tych składników pozwoli Ci uzyskać upragniony efekt bujnego trawnika.

Nawożenie trawnika po zimie.

Play Video

Jak odżywić trawnik po zimie wykorzystując właściwości pokosu?

Inną, równie skuteczną metodą nawożenia trawników jest stosowanie pokosów, które zwykle stanowią nawet 2/3 zielonych odpadów ogrodowych. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się, po zakończonym koszeniu zebrać trawę, która po upływie odpowiedniego czasu pozwoli na skuteczne odżywienie roślinności. 50 kg pokosu pozwala na dostarczenie glebie ok. 1 kg fosforu, oraz ok. 2 kg azotu i potasu. Wartości te pozwalają na pokrycie nawet ¼ rocznego zapotrzebowania trawnika w nawóz.

Zastosowanie pokosu pozwala przy tym zmniejszyć parowanie wody, co sprawia, że trawnik po zimie lepiej utrzymuje właściwą temperaturę, a także stabilizuje poziom wilgoci głębszych warstw ziemi. Aby przeprowadzić zabieg mulczowania, czyli nawożenia pokosem, można skorzystać z wielofunkcyjnej kosiarki lub rozprowadzić pokos ręcznie. Warto przy tym pamiętać, by równomiernie pokryć cały trawnik, ponieważ poza utrzymaniem odpowiedniej temperatury, pokos przeciwdziała również erozji gleby oraz rozwojowi chwastów.

Trawnik po zimie nawozimy gdy temperatura nie spada poniżej 5℃
Trawnik po zimie nawozimy gdy temperatura nie spada poniżej 5℃

Nawadnianie, koszenie i przycinanie. Przywracamy trawnik po zimie do idealnego stanu.

Po zakończonych zabiegach pielęgnacyjnych możesz przystąpić do kolejnego etapu, który regularnie przeprowadzany pozwoli na osiągnięcie najlepszych rezultatów. Mowa tutaj o wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych, które pozwolą na ujarzmienie bujnej roślinności.

Aby przywrócić trawnik po zimie do stanu idealnego, niezbędne w jego stałej pielęgnacji będzie odpowiednie nawodnienie. Trawni wczesną wiosną nie wymaga intensywnego podlewana, tak wraz z osuszaniem głębszych warstw gleby, po zakończonych roztopach, jej zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Intensywność podlewania w późniejszym okresie uzależniona jest od wielu czynników, wśród których głównym jest ten pogodowy. Częstotliwość nawadniania trawy należy dopasować do panującej temperatury i pogody. Podczas długich upalnych dni, podczas których trawnik jest narażony na działanie intensywnych promieni słonecznych, należy częściej podlewać trawnik, tak by poziom wilgotności pozostawał na umiarkowanym poziomie. Podczas intensywnych opadów deszczu, należy zrezygnować z dodatkowego nawadniania, aby nie doprowadzić do gnicia roślinności. Innym czynnikiem, którzy wpływa na intensywność podlewania jest intensywność wzrostu roślinności oraz zwięzłość podłoża. Młoda trawa dla szybkiego wzrostu potrzebuje częstego, a przy tym umiarkowanego podlewania.

Podlewanie trawnika po zimie.
Podlewanie trawnika po zimie.

Jak dbać o trawnik po zimie?

Play Video

Pierwsze koszenie trawnika po zimie.

Kolejnym zabiegiem, który pozwoli na utrzymanie estetycznego wyglądu trawnika jest jego koszenie i przycinanie. Gdy zabieg ten jest przeprowadzany we właściwy sposób, pozwala na dodatkowe zagęszczenie trawnika. Należy przy tym pamiętać, że trawnik po zimie kosimy pierwszy raz dopiero na przełomie kwietnia i maja, z utrzymaniem 1/3 wysokości trawnika. Takie koszenie zmniejsza ryzyko uszkodzenia młodych pędów, stymulując ich dalszy wzrost. Co więcej, koszenie na wysokość 5 cm pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chwastów.

Trawnik po zimie kosimy pierwszy raz pod koniec kwietnia
Trawnik po zimie kosimy pierwszy raz pod koniec kwietnia.

Trawnik po zimie może ulec zachwaszczeniu. Usuwanie chwastów i szkodników z jego powierzchni.

Na sam koniec pamiętaj o regularnym usuwaniu chwastów i szkodników z powierzchni trawnika. O ile bujna roślinność jest w stanie poradzić sobie z pojedynczymi chwastami, tak walka z całymi ich kępami może się okazać nierówna. W tym celu warto korzystać z możliwości, jakie dają skuteczne środki odchwaszczające. Zwróć przy tym uwagę na to, by dobrać odpowiedni preparat do trawników, który pozwoli Ci zwalczyć chwasty, nie powodując przy tym uszkodzenia trawy.

Trawnik po zimie może również wykazywać obecność niechcianych szkodników. Gdy mimo przeprowadzonych licznych zabiegów pielęgnacyjnych zaważysz, że fragmenty drani odchodzą od podłoża, wówczas możesz przypuszczać, że w Twojej glebie bytują pędraki. Aby nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń spowodowanych ich żerowaniem w glebie, dokładnie wygrab newralgiczne miejsca, tak by ich jaja znalazły się na powierzchni. Na skutek działania promieni słonecznych jaja wyschną, a Ty skutecznie pozbędziesz się problemu.

Trawnik po zimie - pytania i odpowiedzi.

Trawnik po zimie wymaga wykonania wielu zabiegów, które pozwolą mu się zregenerować. Pierwszym z nich jest dokładne wygrabienie spadłych liści, zaschniętych źdźbeł trawy z zeszłego roku czy gałązek. Następnie trawnik potrzebuje zabiegu aeracji czyli napowietrzania. Może okazać się, że konieczne będzie dosianie nasion w miejscach gdzie trawa wyginęła. Kolejnym krokiem powinno być nawożenie oraz nawadnianie trawnika. Gdy odrośnie na wysokość ok 10 cm, możemy przeprowadzić pierwsze koszenie.
Nawożenie trawnika po zimie możemy rozpocząć gdy temperatura powietrza wynosi co najmniej 5 stopni Celsjusza. Trawa najlepiej toleruje nawozy naturalne, dobrze jest więc wykorzystać kompost. Jeśli go nie posiadamy możemy z powodzeniem wykorzystać nawozy w formie granulatu, które bogate są w fosfor oraz potas. Skuteczną metodą na nawożenie trawnika jest również wykorzystanie pokosu. Dodatkowo świetnie pomaga on w ochronie przed nadmiernym wyparowywaniem wody.
Nawożenie trawnika po zimie jest konieczne. Warto rozpocząć je jak najwcześniej by trawa już na starcie swojego okresu wzrostu mogła pobierać z gleby niezbędne składniki odżywcze. Dlatego też nawożenie trawnika przeprowadzamy wczesną wiosną. Możemy zająć się tym gdy temperatura na zewnątrz przekracza 5 stopni Celsjusza.
Odnawianie trawnika na wiosnę nie jest trudne. Zaczynamy od dokładnego wygrabienia powierzchni trawnika oraz wyrównania go za pomocą wałowania co pomaga docisnąć darń do podłoża. Następnie wykonujemy zabieg aeracji czyli napowietrzenia oraz wertykulacji, czyli nacinania darni, co skutecznie odmładza trawnik.
Wertykulujemy trawnik, który ma co najmniej dwa lata. Zabieg ten przeprowadzamy wczesną wiosną, najczęściej raz w roku. Możemy przeprowadzić ten zabieg w marcu. Dzięki temu szybko rosnąca trawa szybko zamknie widoczne po cięciu luki. Sam trawnik będzie zaś bardzo gęsty i wyraźnie odmłodnieje.
Zabieg aeracji wykonujemy dwa razy do roku. Pierwszym okresem, podczas którego warto ją przeprowadzić jest początek wiosny, przed intensywnym wzrostem trawy. Zabieg powtarzamy na początku jesieni aby rozluźnić zbitą glebę i zapewnić trawie dostęp powietrza. Pamiętajmy, że po zabiegu aeracji należy przeprowadzić piaskowanie trawnika.
Trawa po wertykulacji może wyglądać niekorzystnie. Widoczne są bowiem resztki przeciętych roślin oraz przerwy po cięciach wertykulatora. Nie należy się jednak tym przejmować. Trawnik dokładnie wygrabiamy i sprzątamy resztki. W przeciągu zaledwie kilku tygodni trawnik odrośnie i skutecznie zakryje przecięcia.
Wiele osób obawia się, że zbyt wczesne nawożenie po wertykulacji może zaszkodzić trawie. Nic bardziej mylnego. Zastosowanie granulowanego nawozu po wertykulacji jest jak najbardziej wskazane, ponieważ pozwala dodatkowo pobudzić trawę do intensywnego wzrostu. Najlepiej zastosować w tym celu nawozy organiczne.
Odpowiedź brzmi: jak najbardziej podlewanie trawnika po wertykulacji jest jak wskazane. Powinno być dość obfite i regularnie powtarzane. Przede wszystkim ze względu na konieczność rozpuszczenia nawozu, którym posypalismy nasz trawnik. Co więcej, dobre nawodnienie jest niezbędne również dla dynamicznego rozwoju trawy.
Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również