Jak sadzić cebulę w ogrodzie? Sadzenie cebuli w przydomowym warzywniku.

Sadzenie cebuli w ogrodzie
Sadzenie cebuli w ogrodzie
Kliknij i Podaj dalej
Cebula, a właściwie prawidłowa nazwa cebula czosnek, to roślina z rodziny amarylkowatych, pochodząca z Azji Środkowej. Warzywo to było prawdopodobnie znane już w epoce brązu, ponieważ pojawia się na rysunkach naskalnych. Swoją popularność i uznanie zawdzięcza Egipcjanom, którzy wprowadzili ją do codziennej diety. W Polsce pojawiła się w XIV wieku i od razu zdobyła uznanie i stała się jednym z popularniejszych warzyw. Cebula oprócz walorów smakowych posiada również ogromne znaczenie lecznicze i odżywcze.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Popularne gatunki cebuli.

Obecnie najpopularniejsze cebule używane w gastronomii to:

Cebula posiada wiele składników mających niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Należą do nich:

Sadzenie cebuli a stanowisko i wymagania glebowe.

Cebula wymaga podłoża próchniczego, lekkiego najlepiej, jeżeli jest zasilane kompostem. Ma również swoje upodobania związane z płodozmianem. Nie przepada za podłożem, w którym wcześniej był uprawiany por, ale lubi miejsca po marchewce, rzodkiewce, fasoli czy grochu. Najlepiej, jeżeli gleba ma odczyn obojętny, wygodnym rozwiązaniem jest zasilenie jej jesienią obornikiem i przekopanie, aby przez zimę przetworzyły się składniki odżywcze. Trzeb pamiętać, że aby osiągnąć wysokie plonowanie, trzeba odpowiednio zadbać o warunki glebowe. 

Cebula lubi stanowiska słoneczne, dlatego należy dla niej wybierać miejsca bez wyższych roślin. Przed siewem lub sadzeniem trzeba usunąć wszystkie chwasty, aby powierzchnia była czysta i warzywa mogły spokojnie się rozwijać.

Stanowisko i wymagania glebowe cebuli
Stanowisko i wymagania glebowe cebuli

Uprawa cebuli w warzywniku.

Uprawa cebuli z rozsady, a tym bardziej nasion wymaga wiele wysiłku, wiedzy i systematyczności, natomiast zainwestowanie w dymkę znacznie ułatwia osiągnięcie sukcesu. Najpierw trzeba wybrać właściwy moment na rozpoczęcie uprawy. Zazwyczaj jest to koniec kwietnia, ale jeżeli pojawią się przymrozki to mogą uszkodzić zarówno dymkę, jak i rozsadę, co prowadzi do większej podatności na choroby. Natomiast zbyt późne rozpoczęcie uprawy może mieć wpływ na mniejsze plonowanie. Przed przymrozkami zawsze można zastosować ochronę z agrowłókniny.

Gleba pod cebulę powinna być lekko wzruszona, niezbyt zbita, aby rozsada lub dymka mogły spokojnie budować masę korzeniową. Warzywa wymagają regularnego podlewania przez cały okres wzrostu.

Uprawa cebuli w warzywniku
Uprawa cebuli w warzywniku

Jak sadzić cebulę w doniczce?

W obecnych czasach nie każdy z nas dysponuje ogródkiem działkowym lub własną posesją. Czy oznacza to, że w takim przypadku należy zrezygnować z uprawy własnej cebuli? Na szczęście, nie jest to konieczne. Cebulę z powodzeniem możemy bowiem uprawiać w doniczce na balkonie, tarasie lub w domu. W jaki sposób to zrobić? Już wyjaśniamy. Większość gatunków cebuli nie ma specjalnych wymagań co do ziemi, która znajdzie się w doniczce. Ważne aby była dobrze spulchniona oraz żyzna. Doniczka musi mieć odpowiednią wentylację oraz kanały odprowadzania wody. Dlatego też warto wykonać w niej niewielkie otwory a dno wysypać kamieniami. W sadzeniu cebuli w doniczce niezwykle ważne jest również jej ustawienie. Pamiętajmy więc, że znacząca większość odmian cebul preferuje miejsca nasłonecznione oraz ciepłe. Ustawienie doniczki przy południowy oknie będzie więc doskonałym pomysłem.

Cebula w doniczce
Cebula w doniczce
Jak sadzić cebulę w doniczce
Jak sadzić cebulę w doniczce

Jak sadzić cebulę z nasion?

Nasiona cebuli na wysiew powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła, najlepiej zakupione w sklepie ogrodniczym, który prowadzi sprzedaż autoryzowanych dostawców. Przed wysiewem należy je zaprawić przed zgnilizną lub śmietką cebulanką. Te atestowane powinny mieć już wykonaną taką procedurę.

Nasiona wysiewa się w marcu i przesadza do rozsadnika, gdzie spokojnie kiełkują i rosną do takiej wysokości, która umożliwia przeniesienie ich do gleby. Przed wysadzeniem rozsada powinna być hartowana, a w momencie kiedy posiada od 4 do 5 liści, można wysadzić ją do gleby. Cebulę ozimą należy wysiać w sierpniu. Warto również zadbać o usunięcie najsłabszych siewek.

Nasiona umieszcza się w rzędach co 20-30 cm, w dołkach o głębokości 2 cm. Po zasypaniu nasion w glebie trzeba ją ugnieść i podlać wodą. W momencie wzrostu odległość między poszczególnymi cebulami powinna wynosić ok 5 cm.

rolnik z cebulą w ręce

Wysadzenie rozsady.

Wykorzystanie do uprawy rozsady jest dużo łatwiejszym zadaniem. Nie trzeba się borykać z całą procedurą wysiewania i pikowania. Rozsada jest zazwyczaj dostępna w sklepie ogrodniczym lub w punkach bezpośrednio u producentów. Rozsadę sadzi się w rzędach co 20 cm o odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami około 10 cm. Siewka powinna wystawać nad powierzchnię ziemi w 2/3 swojej wielkości. Rozsada po wysadzeniu do gruntu powinna być regularnie podlewana i odchwaszczana, a w okresie przymrozków okrywana agrowłókniną.

Sadzenie cebuli dymki.

Cebula dymka to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych odmian cebul. Jest to nic innego jak małych rozmiarów cebula zwyczajna. Wyróżnia się odpornością na przymrozki oraz łatwością uprawy. Większość osób, które decydują się na jej uprawę sadzą ją przede wszystkim dla smakowitego, drobnego szczypiorku. Po sezonie z powodzeniem jednak możemy również wykorzystać samą cebulkę. Aby mieć własną uprawę cebuli dymki potrzebujemy odpowiedniego stanowiska. Roślina ta czuje się najlepiej w słonecznych miejscach. Potrzebuje również odpowiedniej gleby. Cebula dymka wymaga bowiem przepuszczającej gleby o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Co ważne, cebulka dymka może być siana z nasion lub też uprawiana z rozsad. W przypadku sadzonek czas, w którym powinniśmy wsadzić je do gleby przypada na marzec. Jest to optymalny czas na rozpoczęcie wegetacji rośliny. Warto wspomnieć, że cebula dymka jest rośliną, która wymaga częstego podlewania. Co więcej, jeśli uprawiamy cebulę dymkę w doniczce musimy liczyć się z tym, że będzie ona wymagała przesadzenia. Odległość między sadzonkami powinna wynosić bowiem co najmniej 8 centymetrów.

Sadzenie cebuli dymki
Sadzenie cebuli dymki

Jak sadzić cebulę dymkę?

Najłatwiejszą formą uprawy jest wysadzenie cebuli dymki, tak by wierzchołek był lekko widoczny nad powierzchnią ziemi. Cebulki należy dokładnie zakopać i obsypać ziemią, aby w okresie wzrostowym korzenie nie wypchnęły je nad ziemię. Powinny być posadzone w rzędach o odległości 20-30 cm,  w 15. cm odstępie od siebie. Konieczne jest również regularne podlewanie oraz odchwaszczanie grządek z cebulami.

Dymkę można wysadzić wczesną wiosną i otrzymać plonowanie w lecie. Natomiast w miejscach o łagodnej zimie można próbować sadzić dymkę jesienią. Cebulę ozimą wysiewa się w połowie sierpnia, więc przed nadejściem zimy wypuści kilka liści, a w przypadku wyjątkowych mrozów, należy zastosować agrowłókninę.

Play Video

Sadzenie cebuli na szczypior.

Wielu osobom nie zależy na samej cebuli jednak bardzo doceniają możliwość korzystania ze świeżego szczypiorku. Dlatego też mówiąc o sadzeniu cebuli nie sposób nie wspomnieć o sadzeniu cebuli na szczypior. W jaki sposób powinno przebiegać? Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że wbrew obiegowej opinii wcale nie musi być to cebula dymka. Możemy wybrać dowolny gatunek cebuli. O wiele ważniejszym jest zadbanie o odpowiednie sadzonki – nie powinny mieć obciętych dolnych pędów zaś sama cebula powinna być twarda i świeża. Cebulę na szczypior możemy posadzić zarówno do gruntu, jak i w korytku. Odstępy pomiędzy sadzonkami powinny wynosić ok. 6-8 cm. Co ważne, cebulę na szczypior możemy z powodzeniem sadzić przez cały rok by zawsze cieszyć się świeżym dodatkiem do naszych dań.

Sadzenie cebuli na szczypior
Sadzenie cebuli na szczypior

Jak sadzić cebulę siedmiolatkę?

Cebula siedmiolatka zwana również czosnkiem dętym to warzywo, które cieszy się ogromną popularnością. Na przestrzeni lat została spopularyzowana nie tylko w naszym kraju ale również w Rosji, Anglii czy Niemczech. Co ją wyróżnia? Na pierwszy rzut oka przypomina zwykłą cebulę – jej szczypior jest również pusty w środku. Z czasem jednak możemy zauważyć, że liście cebuli siedmiolatki są znacznie dłuższe. To jednak nie jedyna różnica. Cebula ta, zgodnie ze swoją nazwą może rosnąć w jednym miejscu nawet przez siedem lat. Trzeba jednak w tym miejscu nadmienić, że optymalne warunki wzrostu dla cebuli siedmiolatki mijają po ok. 4 latach. Jest to gatunek niezwykle odporny, któremu nie szkodzą niskie temperatury a nawet przymrozki. Jak jednak ją sadzić? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie stanowisko oraz glebę. Czego potrzebuje cebula siedmiolatka? Przede wszystkim dobrze spulchnionej ziemi oraz nawozu w postaci obornika. Gleba powinna być przepuszczalna a stanowisko nasłonecznione. Cebulę możemy zarówno wysiewać, jak i rozsadzać wcześniej uprawiane okazy rośliny. Sadzenie cebuli siedmiolatki przeprowadzamy w październiku.

Play Video

Pielęgnacja cebuli.

Cebula nie jest przesadnie wymagającym warzywem, jednak podczas okresu wzrostowego należy wykonać szereg działań mających na celu właściwą uprawę. Należy systematycznie spulchniać ziemię, aby nie była twarda i nieprzepuszczalna. Ważne jest również regularne odchwaszczanie, ponieważ cebula lubi miejsca słoneczne, a nadmierny rozwój roślin w pobliżu, może zagrażać jej wzrostowi. Wymaga także właściwych dla siebie składników odżywczych, natomiast przerost chwastów pozbawia ją możliwości czerpania z gleby. Istotne jest również odpowiednie nawadnianie, szczególnie w przypadku dużej liczby dni słonecznych i suchych. Podlewanie cebuli wodą z dodatkiem biohumusu może mieć zbawienny wpływ na odpowiednie plonowanie. Zbiór następuje pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Pielęgnacja cebuli
Pielęgnacja cebuli

Sadzenie cebuli na zimę.

Świeży szczypiorek w środku zimy to dla wielu z nas bardzo kusząca perspektywa. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób zastanawia się nad sadzeniem cebuli w zimę. Oczywiście w przypadku upraw gruntowych plan ten skazany jest na porażkę, o tyle w przypadku hodowli domowej ma spore szanse powodzenia. Jednym ze sposobów uprawy jest uprawa w doniczce, o której piszemy wyżej, Warto jednak mieć świadomość, że cebula zimą może być uprawiana również w wodzie. W tym celu warto wybrać naczynie, którego średnicą będzie odpowiadało warzywu – chodzi o to, by nasza cebula nie wpadła do wody. Jej piętka powinna unosić się lekko nad nią. Szybko zauważymy wówczas rosnące korzenie a następnie kiełkujący szczypiorek. Opcjonalnie jeśli nie posiadamy odpowiedniego naczynia możemy związać sadzonki gumką zaś nad samym naczyniem rozciągnąć siatkę np. z higienicznej gazy. Tego typu uprawa również daje doskonałe efekty zimą.

Podsumowując, zarówno uprawa jak i sadzenie cebuli nie jest zadaniem trudnym. Z pewnością poradzisz więc sobie doskonale. Szczególnie jeśli dostosujesz się do naszych wskazówek.

Sadzenie cebuli na zimę
Sadzenie cebuli na zimę

Pozytywny wpływ cebuli na zdrowie.

Cebula jest warzywem o niezwykle szerokim spektrum działania oprócz oczywistych walorów smakowych. Posiada właściwości antybakteryjne, za które odpowiada allicyna, dlatego bardzo często stosowana jest jako alternatywny lek w przypadku chorób. Zawarte w niej składniki również świetnie radzą sobie ze stanami grypowymi lub przeziębieniem, zwiększając odporność i pomagając w oczyszczaniu dróg oddechowych i działając wspomagająco na organizm chorego.

Stwierdzono również, że cebula zapobiega próchnicy i pomaga w infekcjach jamy ustnej. Znajdują się w niej fruktany, inaczej błonnika prebiotycznego, który znakomicie wpływa na odnowienie flory bakteryjne po antybiotykoterapii.

Allicyna znajdująca się w cebuli obniża poziom złego cholesterolu oraz podnosi dobrego, co ma wpływ na zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej, zawału i udaru. Składnikiem, który zawiera cebula, jest chrom, który jest pomocny w monitorowaniu stanu glukozy w organizmie. Natomiast sok z cebuli pomaga kontrolować wysoki poziom cukru we krwi.

Jest wiele jeszcze różnych zbawiennych działań cebuli, dlatego jej spożywanie powinno być ważne dla każdego człowieka. Ma ona jedną zasadniczą wadę, płaczemy podczas, kiedy ją kroimy. Wpływa na to związek chemiczny o skomplikowanej nazwie S-tlenek tiopropanalu. Rozpuszcza się we łzach, tworząc kwas siarkowy.

Wpływ cebuli na zdrowie
Wpływ cebuli na zdrowie

Jak sadzić cebulę - FAQ.

Większość popularnych gatunków cebuli nadaje się do uprawy w ogródku czy domowym warzywniku. Obecnie najpopularniejsze cebule używane w gastronomii to: żółta – zwyczajne, czerwona, cukrowa, dymka, cebula czosnkowa- biała, szalotka.

Najłatwiejszą formą uprawy jest wysadzenie cebuli dymki, tak by wierzchołek był lekko widoczny nad powierzchnią ziemi. Czytaj więcej jak sadzić cebulkę dymkę.

Cebula wymaga podłoża próchniczego, lekkiego najlepiej, jeżeli jest zasilane kompostem. Ma również swoje upodobania związane z płodozmianem. Czytaj więcej o stanowisku i wymaganiach glebowych dla cebuli.

Kliknij i Podaj dalej

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Por (Allium ampeloprasum)
Por (Allium ampeloprasum)

Por to roślina dwuletnia z rodziny amarylkowatych (podrodzina czosnkowe), która pochodzi z Azji Mniejszej. Tworzy ją krótka, jasna łodyga z tzw. piętką oraz ciemnozielone, długie i płaski liście, które mogą dorastać nawet do