Zakładanie trawnika krok po kroku. Prosty przepis na piękny trawnik.

zakładanie trawnika
zakładanie trawnika
Kliknij i Podaj dalej
Zadbany, gęsty, równo przystrzyżony trawnik to niewątpliwa ozdoba ogrodu. Zakładanie trawnika, który daje efekt WOW jest prostsze niż myślisz. Nie da się jednak ukryć, że aby osiągnąć taki efekt musimy zadbać o szereg elementów, które mają wpływ na to, jak będzie się on prezentował. Zakładanie trawnika wydaje się banalnie proste, jednak wiele osób popełnia błędy, które później naprawdę trudno naprawić. Tymczasem, wystarczy trochę wiedzy na temat trawy i warunków, które lubi by ich uniknąć. Jeśli więc marzysz o tym, by cieszyć się pięknie wyglądającym trawnikiem w swoim ogrodzie a jesteś dopiero na początku prac - ten artykuł zdecydowanie został stworzony z myślą o Tobie.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Zakładanie trawnika rozpoczynamy od przygotowania podłoża.

Wydawać by się mogło, że zakładanie trawnika to prosta sprawa – potrzebujemy jedynie miejsca i nasion. Nic bardziej mylnego. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy się zająć planując stworzenie własnego gęstego i zielonego trawnika jest przygotowanie podłoża. Od czego zaczynamy? Od usuwania chwastów. Mamy do dyspozycji środki chemiczne lub usuwanie mechaniczne. Niezależnie od tego jaką metodę wybierzemy czynności te należy przeprowadzić na ok 14 dni przed wysiewem trawy. Co więcej, ziemia, na której zamierzamy założyć trawnik powinna zostać przekopana na głębokość ok 25-30 cm. Pozwoli to nie tylko ją dotlenić, ale również utrudni niepożądanym roślinom wzrost na naszym trawniku

Play Video

Zakładanie trawnika - podstawowe zasady.

Na temat trawy w naszym kraju wciąż pokutuje wiele mitów. Jednym z nich jest opinia, że jest to roślina, która poradzi sobie w każdych warunkach i wyrośnie wszędzie. Poniekąd jest to prawda, niemniej jednak zakładanie trawnika nie ma na celu stworzenia warunków walki o przetrwanie lecz sprawić, że trawa będzie prezentować się doskonale. Dlatego też przygotowanie terenu, na którym zamierzamy założyć trawnik ma ogromne znaczenie. Poza wspomnianymi wyżej czynnościami warto zadbać również o poprawienie jakości gleby. Możemy zrobić to wykorzystując przefermentowany obornik lub kompost. Sprawdź również pH gleby, ponieważ znaczna liczba gatunków traw preferuje lekko kwaśne ziemię. Jeśli odczyn będzie neutralny lub zasadowy, jeszcze przed wysiewem zastosuj odpowiednie nawozy np. azotowe.

Zakładanie trawnika według podstawowych zasad
Zakładanie trawnika według podstawowych zasad zapewni dobre warunki do wzrostu trawy

Zakładanie trawnika wymaga wyrównania podłoża.

Gdy gleba posiada odpowiednie parametry oraz jest dostatecznie użyźniona by zapewnić zakładanemu trawnikowi niezbędne składniki odżywcze nadchodzi czas na wyrównanie podłoża. Zaczynamy oczywiście od dokładnego wygrabienia terenu pod zakładany trawnik, co pomoże pozbyć nam się ostatnich chwastów i ich nasion. Następnie podłoże powinno zostać wyrównane i utwardzone za pomocą wałka ważącego co najmniej kilkadziesiąt kilo. Pozwoli to na usadzenie lekkich drobin gleby co minimalizuje ryzyko wywiania nasion.
zakładanie trawnika - wyrównywanie podłoża
Zakładanie trawnika - wyrównywanie podłoża przy użyciu wałka.

Zakładanie trawnika z zastosowaniem siatki.

Chyba nic tak nie irytuje podczas zakładania trawnika jak krety czy nornice, które przekopują glebę pod dopiero co kiełkującymi nasionami. Czy można poradzić sobie z nimi w sposób, który będzie bezpieczny dla zwierząt oraz ekologiczny? Jak się okazuje – jest to możliwe. Wystarczy bowiem po wyrównaniu podłoża położyć na nim siatkę o drobnych oczkach. Nie będzie ona przeszkadzała we wzroście trawy a jednocześnie pomoże uniknąć nam kopców i tuneli niweczących efekty naszej pracy. Pamiętaj o tym, że siatka powinna być naprawdę drobna, a jej poszczególne części powinny nakładać się na siebie chociaż 5 centymetrami. Co więcej, siatkę należy przysypać kompostem lub żyzną glebą. Powinna ona wynosić co najmniej 5-10 cm.

Czas na wysiew trawy.

W końcu czas na etap, od którego wiele osób zaczyna zakładanie trawnika dziwiąc się, że trawa rośnie nierówno lub jest słaba. Mowa oczywiście o wysiewie nasion. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by nie żałować nasion, ponieważ to od ich ilości zależy późniejsza gęstość trawnika. Jeśli chcesz uniknąć miejsc pozbawionych trawy czy nieestetycznych kępek musisz pamiętać o tym, że optymalną ilością nasion jest 1 kg na ok. 40 m² ogrodu. Co ciekawe, nie należy przekraczać tej ilości, ponieważ wówczas możemy mieć problemy z prawidłowym rozwojem roślin ozdobnych. Nasiona trawy należy wysiewać w dzień bezwietrzny, najlepiej pochmurny. Co równie ważne, optymalne zakładanie trawnika wymaga krzyżowego siania trawy – wzdłuż i w poprzek. Wysiane ziarna przykrywamy cienką warstwą kompostu lub żyznej gleby.

Play Video

Zakładanie trawnika wymaga odpowiedniej pielęgnacji i dbałości o rosnącą trawę.

Wiosna jest to dobry okres na sadzenie traw, które pochodzą z cieplejszych regionów świata. Unikniemy w ten sposób ryzyka przemarznięcia rośliny, jeżeli nie zdąży się rozrosnąć i dobrze ukorzenić do pierwszych przymrozków. Trawy możemy zasadzić również jesienią, ale należy zapewnić roślinom dobre zabezpieczenie przed zimą. Należy je posadzić w odpowiedniej głębokości, nie można wówczas stosować nawożenia. Konieczne jest obfite podlanie. Można bryłę korzeniową namoczyć w wodzie przez kilka minut przed posadzeniem. Roślinę należy zabezpieczyć warstwą ściółki. Trawy ozdobne do całkowitego ukorzenienia potrzebują około 2 lat. Podczas sadzenia kilku gatunków obok siebie należy zwrócić uwagę na rozrost i preferencje roślin. Ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów między nimi. Pamiętaj również, aby regularnie dbać o trawnik po zimie w późniejszych latach.

Zakładanie trawnika wymaga odpowiedniego nawożenia
Zakładanie trawnika wymaga odpowiedniego nawożenia.

Zakładanie trawnika - pytania i odpowiedzi.

Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również