Wybieramy Miskant chiński (Olbrzymi, Memory, Gracillimus i inne) do ogrodu i na taras. Opisy i warunki uprawy.

miskant chiński miscanthus sinensis
miskant chiński miscanthus sinensis
Kliknij i Podaj dalej
Miskant chiński to dekoracyjna bylina z rodziny wiechlinowatych. Jej naturalnym obszarem występowania jest Azja, skąd rozprzestrzeniła się do innych krajów jako roślina ozdobna. Wszystko za sprawą jej imponującego pokroju. Ta wysoka trawa potrafi osiągać do 3 metrów wysokości, formując się w okazałe kępy. Chcąc udekorować ogród tymi zachwycającymi roślinami warto wiedzieć, jakie warunki należy im zapewnić oraz jak postępować, aby późnym latem móc podziwiać piękne kwiatostany. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w poniższym poradniku.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Co to jest Miskant chiński?

Miskant (miscanthus sinensis) to trawa która należy do grupy bylin o ozdobnych liściach. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków rozwojowych, późnym latem zakwita, wypuszczając sztywny, mocno wzniesiony pęd, który wieńczą kłosowate, srebrzysto beżowe kwiatostany. Główną dekoracyjność miskant zawdzięcza jednak swojemu ulistnieniu. Okazałe kępy zielonych, wąskich liści wznoszą się do góry, by w swojej najwyższej części przewieszać się łukowato na zewnątrz liści. Jako roślina półzimozielona, miskant chiński długo zdobi przestrzeń przydomową swoimi wzniosłymi, gęstymi kępami.

Miskant chiński (miscanthus sinensis) jest rośliną kwitnącą. Okres kwitnienia przypada na przełom lata i jesieni. Pierwsze kwiatostany, w formie kłosów, mogą się pojawić już w sierpniu, a roślina wypuszczać będzie kolejne aż do października. Tak długi okres kwitnienia sprawia, że ogród na długo będzie zachwycał swoim wystrojem.

Miskant chiński odmiany. TOP6 popularnych garunków.

Miskant olbrzymi to najbardziej popularna odmiana

miskant olbrzymi aranżacja
Miskant olbrzymi doskonale aranżuje się z innymi roślinami

Miskant olbrzymi 'Giganteus’ to rodzaj trawy ozdobnej osiągającej wysokość do 4 metrów. Liście są długie i ciemnozielone, a w okresie jesiennym przebarwiają się na kolor żółty lub brązowy. Kwiatostany są grube i pokryte ciemnymi, plamistymi liśćmi. Ta odmiana jest bardzo dekoracyjna i często wykorzystywana jako roślina ozdobna w ogrodach i parkach. Jest też popularna ze względu na swoje właściwości dekoracyjne, które zachowuje przez cały rok.

Miskant Memory

Miskant memory
Miskant chiński memory

Memory to jedna z najpopularniejszych odmian Miskanta, która cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Nie ma co się dziwić, ponieważ Miskant Memory dorasta do ponad 200 cm, a z kwiatostanem nawet do 250 m. Ma zwarty pokrój, liście szerokie i przewieszone oraz przepiękne kwiatostany, które zmieniają swoją barwę.

W sierpniu, kwiatostany Miskanta Memory zachwycają nas perłowym kolorem z odcieniami różu, zaś w październiku przechodzą w biel, zaś liście zmieniają się na złoto-żółte. Dzięki temu, że mamy do czynienia z szybko rosnącą trawą ozdobną, Miskant Memory idealnie sprawdza się jako tło roślin wieloletnich, czy nawet jako uzupełnienie rabat. Dodatkowo może okazać się dobrym wyborem na żywopłot, czy jako soliter w naszym przydomowym ogrodzie.

Miskant Gracillimus

Miskant Gracillimus
Miskant chiński Gracillimus

Miskant chiński Gracillimus tworzy zwarte, gęste i zaokrąglone kępy, które dorastają do wysokości około 170-200 cm. Jego cechą charakterystyczną są żywozielone, bardzo wąskie liście, które utrzymują się aż do grudnia. To sprawia, że Gracillimus skradł serca wielu z nas i nie ma co się dziwić, ponieważ trudno o drugi tak wyjątkowy gatunek miskanta chińskieg, czy traw ozdobnych, który będzie towarzyszył nam praktycznie do zimy.

Na pewno Miskant Gracillimus będzie stanowił świetne tło dla różnych bylin na rabatach, zaczynając od jeżówki, a kończąc na przetaczniku, czy werbenie patagońskiej. Dodatkowo ten gatunek miskanta może okazać się dobrym dodatkiem do hortensji, czy rozplenicy japońskiej. Idealnie sprawdzi się do nasadzenia w pojedynkę, w grupach, czy szpalerach.

Play Video

Miskant Zebrinus

Miskant chiński Zebrinus
Miskant chiński Zebrinus

Miskant Zebrinus to odmiana charakteryzująca się zwartym, wzniesionym pokrojem oraz pięknymi, szerokimi liśćmi o nieregularnych poprzecznych paskach o kremowej lub żółtej barwie. Liście, które znajdują się po bokach, przewieszają się i tworzą łuskowate obramowanie dla wyprostowanych liści znajdujących się pośrodku. Roślina ta jest nieco niższa od typowego przedstawiciela gatunku, ponieważ dorasta do około 200-220 cm wysokości.

Mimo tego i tak prezentuje się bardzo efektownie, więc stanowi idealny dodatek do naszych ogrodów. Będzie to dobry wybór jednakowo na rabaty średnio wysokimi, jak i wysokimi bylinami. Dodatkowo Miskant Zebrinus sprawdzi się jako piękny soliter, czy jako roślina na szpalery. Odmiana dobrze sprawdza się także przy oczkach wodnych, stawach, czy w doniczkach. Dzięki temu Miskant Zebrinus można też wykorzystać na swoim tarasie, czy balkonie.

Miskant chiński Malepartus

Miskant chiński malepartus
Miskant chiński malepartus

Malepartus należy do wysokich i wcześnie kwitnących miskantów, które są w stanie sprostać oczekiwaniom bardziej wymagających ogrodników. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ ta roślina wydaje duże kwiatostany w kształcie pióropuszów, bardzo ozdobne. Zachwycają też swoją barwą – zwykle kwiatostany są krwisto różowe, połyskujące i pojawiają się już w sierpniu.

W dobrych warunkach Miskant Malepartus pięknie przebarwia się jesienią na barwy miedziane i złociste. Roślina ta najczęściej dorasta do 180 cm, zaś w trakcie kwitnienia osiąga nawet 220 cm. Miskant chiński Malepartus stanowi idealny dodatek na rabaty, ponieważ cudnie prezentuje się posadzony w grupach lub pojedynczo wśród innych bylin oraz niższych traw ozdobnych. Dodatkowo można pomyśleć o jego wykorzystaniu w okolicach oczka wodnego, czy nawet jako dodatek do strefy relaksu w bezpośrednim sąsiedztwie domu.

Miskant chiński Morning Light

Miskant chiński Morning Light
Miskant chiński Morning Light

Miskant chiński Morning Light to roślina o zwartym pokroju oraz wąskich zielono-srebrzysto-szarych liściach, które lekko się przewieszają. Wygląda to bardzo efektownie, więc możemy być pewni, że to jedna z ciekawszych odmian, na jaką można trafić. Warto jednak zauważyć, że Miskant chiński Morning Light najczęściej dorasta do 160 cm, więc w porównaniu do innych miskantów to dość duża różnica.

Z tego względu Miskant chiński Morning Light zaliczany jest do gatunku średniowysokich traw. Mimo wszystko i tak ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ sprawdza się wszędzie, gdzie zostanie wykorzystany. Miskant chiński Morning Light może stanowić idealne tło dla innych roślin na rabatach. Będzie dobrze komponował się
z hortensjami czy rozplenicami japońskimi. Do tego ten gatunek trawy ozdobnej można sadzić nie tylko w grupach, czy w szpalerach, ale również pojedynczo jako soliter, w grupach czy w szpalerach.

Miskant chiński Graziella

Miskant Graziella
Miskant Graziella

Miskant Graziella to gatunek, który wytwarza wysokie, łukowate i wygięte, ale wąskie źdźbła. Są one zielone i tworzą regularną zwartą wyprostowaną kępę, która zwykle osiąga do 150 cm wysokości i ma średnicę około 80-100cm. Miskant Graziella dość późno rusza z wegetacją, bo dopiero w maju, ale szybko rośnie, więc już w czerwcu potrafi dobrze wyglądać na rabacie.

Kwiatostany pojawiają się bardzo obficie, ale późnym latem (najczęściej w sierpniu). Początkowo są barwy białej, następnie lekko czerwonej, wystają ponad zgrabną kępę liści. Jesienią ładnie się przebarwiają na rudoczerwone kolory. Miskant Graziella także znajduje bardzo szeroki zastosowanie, a to oznacza, że będzie dobrym wyborem na rabaty jako tło dla różnych bylin, ale nie tylko. Miskant Graziella sprawdzi się też jako soliter w przydomowym ogrodzie, czy w wielu innych miejscach.

To nie wszystkie odmiany, które Miskant chiński ma do zaoferowania.

Miskant chiński uprawa.

Przed podjęciem decyzji o sadzeniu miskantu chińskiego, jak każdej innej rośliny, warto poznać zasady dotyczące jej uprawy. Takie działanie pozwoli wykluczyć ewentualne niedopasowanie roślinności do panujących w ogrodzie warunków. Na szczęście miskant chiński należy do grupy roślin niewymagających. Dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu należy zapewnić mu stanowisko słoneczne. Miskant chiński odnajdzie się zarówno w glebie umiarkowanie wilgotnej, jak i umiarkowanie suchej, której pH jest lekko kwaśne lub obojętne. To sprawia, że roślina ta będzie wzrastać niemal w każdym ogrodzie. Również w odniesieniu do samej gleby miskant chiński nie ma szczególnych wymagań. Ważne, by była ona przepuszczalna i żyzna, co sprawia, że z powodzeniem sprawdzi się każda ziemia ogrodowa.

amiskant chiński w ogrodzie
miskant chiński w ogrodzie

Czy tzw. trawa tygrysia jest trudna w uprawie?

Choć swoim rozmiarem miskant może przytłaczać, to w rzeczywistości jest to roślina bardzo prosta w uprawie. Wystarczy zapewnić jej optymalne warunki, by w jednym miejscu rosła nawet przez kilkanaście lat. Jedynym błędem, której potocznie nazywana trawa tygrysia nie wybacza jest ciężka i przemoczona gleba, w której może zacząć marnieć.

Miskant chiński zimowanie. Jak trawa radzi sobie w niskiej temperaturze?

Z uwagi na obszar pochodzenia, miskant chiński stosunkowo dobrze radzi sobie z mrozem. Jednak w przypadku młodych roślin zaleca się stosowanie dodatkowych form zabezpieczenia. Wraz z nadejściem zimy warto, przez pierwsze 2-3 lata uprawy okrywać młode rośliny przed zimnem. W ten sposób można dodatkowo zabezpieczyć je przed mrozem i zapobiec obumieraniu tkanek. W kolejnych latach warto zrezygnować z tego zabiegu. Wówczas, w celu zapewnienia roślinie odpowiednich warunków wegetacyjnych, warto związać kępę sznurkiem, tworząc coś na wzór chochoła. Takie związanie pozwoli na skuteczne zabezpieczenie rośliny przed zimnem, bez przeprowadzania inwazyjnych zabiegów. Wraz z nadejściem wiosny można rozwiązać trawy i usunąć suche liście, aby przywrócić roślinie odpowiedni kształt i kondycję do dalszego wzrostu.

Play Video

Sadzenie - Jak i kiedy wysiewać miskanta?

Chcąc przyozdobić przydomową przestrzeń w tę wybujałą trawę warto wcześniej wydzielić odpowiednio dużą przestrzeń, która pozwoli jej na swobodne wzrastanie. Ta imponująca roślina może się rozrastać w kępy o średnicy blisko 1 metra, dlatego warto zawczasu wygospodarować dla niej odpowiednio dużą przestrzeń.

Sadzenie miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) należy rozpocząć wczesną wiosną, zapewniając jej odpowiedni czas na przyjęcie się oraz na późniejszy wzrost, które są niezbędne do tego,  by roślina była w stanie przetrwać swoją pierwszą zimę. Najlepiej prezentować się będzie w połączeniu z innymi bylinami, jednak z powodzeniem może być zestawiana w formie pojedynczych kęp lub ich grupy.

Chcąc rozmnożyć miskanty najlepiej przystąpić do podziału kęp. Jednak możliwe jest również rozmnażanie rośliny poprzez pozyskanie nasion. Wówczas należy mieć na uwadze, że pozyskane w ten sposób rośliny mogą uzyskać inne cechy niż roślina mateczna.

Play Video

Jak szybko rośnie miskant chiński? Czy jest ekspansywny?

Z uwagi na swoje stosunkowo niewielkie wymagania i wysoki potencjał rozrostu, miskanty mogą być z powodzeniem wysadzane w większości ogrodów oraz w przestrzeni miejskiej. Pamiętajmy jednak, że miskant chiński jest dość ekspansywny, może zdominować aranżacje, szczególnie małego ogrodu.

 

Trawy ozdobne w zależności od preferencji i koncepcji aranżacyjnej mogą tworzyć ozdobne rabaty lub wyłącznie ich obwódki tworząc tym samym zachwycające, górne piętro spójnej koncepcji, dla której szczególnie ważne będzie tło. Wybierając niższe odmiany miskanty chińskie sprawdzą się również jako szpalery wzdłuż ścieżki czy nasadzenia naturalistyczne. Z uwagi na swoje niskie wymagania pielęgnacyjne są często wykorzystywane do przyozdobienia przestrzeni miejskiej, jako ciekawy dodatek do tradycyjnej zieleni. Najlepsze rezultaty można uzyskać łącząc miskanty chińskie z innymi trawami ozdobnymi.

miskant chiński miscanthus sinensis
miskant chiński miscanthus sinensis
Miskanty w domowej hodowli na balkonie i tarasie.

Jako trawa ozdobna miskant chiński doskonale przyozdobi każdy balkon i taras. Wysadzone w pojemnikach nie rozrosną się nadmiernie, pozwalając tym samym kontrolować swój rozmiar. Co ciekawe, ich kwiatostany nadają się do cięcia, w celu wykonania kompozycji suchego bukietu. Tak przygotowana kompozycja będzie stanowiła bardzo atrakcyjną ozdobę zimowego ogrodu.

Miskant chiński – cena.

Cena jednej kępy miskantu chińskiego jest uzależniona od odmiany i miejsca zakupu. Najtańsze sadzonki mogą kosztować od kilku złotych, z kolei odmiany trudnodostępne mogą osiągać cenę nawet kilkudziesięciu złotych za pojedynczą kępę.

Na wysokość ceny z pewnością składać się będzie również pochodzenie określonej sadzonki oraz stadium rozwoju rośliny. Jednak warto mieć przy tym na uwadze, że nie zawsze droższa okaże się najlepsza. Decydując się na zakup warto zapoznać się z opiniami dotyczącymi kwiaciarni. W ten sposób uda się uniknąć nieprzyjemności związanych z zakupem sadzonki zainfekowanej pasożytami lub chorobą grzybiczą.

Gdzie szukać najlepszych gatunkowo miskantów chińskich?

Miskant chiński Variegatus
Miskant chiński w odmianie Variegatus.

Decydując się na aranżację przestrzeni ogrodowej z wykorzystaniem miskantów chińskich warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie źródło pochodzenia rośliny. Obecnie w sieci można znaleźć wiele kwiaciarni, jednak nie każda z nich może się poszczycić odpowiednią jakością. Aby uniknąć przykrego rozczarowania, warto przed przystąpieniem do zakupu zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów. W przypadku, gdy dana kwiaciarnia będzie mogła się poszczycić licznymi pozytywnymi opiniami, wówczas można mieć pewność, że zakupione rośliny okażą się najwyższej klasy.

W kolejnym kroku można zapoznać się z ofertą danej kwiaciarni. Im będzie ona bogatsza, tym lepiej, ponieważ każda odmiana miskantu chińskiego różni się od siebie.

Nazwa Trawa tygrysia i inne ciekawostki.

Miskant chiński nazywany również trawą tygrysią od lat jest doceniany za swoje właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. W kosmetyce sprawdza się szczególnie jako środek zwalczający trądzik. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Co więcej odpowiednio stosowany może stymulować skórę do zwiększonej produkcji kolagenu, wykazując tym samym działanie odmładzające.

Ta popularna ’roślina na m’ dzięki wysokiej zawartości substancji odżywczych i minerałów, w Indiach od lat wykorzystywano miskanty chińskie do produkcji wyciągów o działaniu poprawiającym nastrój, sprawiając, że trawa tygrysia skutecznie wspomagała walkę z depresją.

Miskan chiński (miscanthus sinensis) - pytania i odpowiedzi.

Miskant jest gatunkiem trawy, rośnie więc dość szybko. W zależności od gatunku sięgać może 2 a nawet 4m wysokości. Kwitnie najczęściej w lipcu i sierpniu. Czyja więcej w opisie rośliny.

Miskant chiński należy do grupy roślin niewymagających. Dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu należy zapewnić mu stanowisko słoneczne. Miskant chiński odnajdzie się zarówno w glebie umiarkowanie wilgotnej, jak i umiarkowanie suchej, której pH jest lekko kwaśne lub obojętne. Czyja więcej o podstawach uprawy miskantus chińskiego.

Odmiany miskantu chińskiego bywają ekspansywne. Ma to zalety i wady. Szybki rozrost rośliny pozwala cieszyć się trawą ozdobną krótko po zasadzeniu. Pamiętać trzeba, że trawa ta może dominować inne rośliny w ogrodzie, szczególnie w bliskiej odległości, lub na małej przestrzeni. Czyja więcej gdzie znajdą swoje zastosowanie kępy miskantów chińskich.

Miskant może rozrastać się w kępy o średnicy ok. 1m. W zależności od oczekiwanej aranżacji w ogrodzie, i gęstości jaką chcemy uzyskać roślinę można sadzić w odległości od 2m. Czyja więcej jak sadzić i rozmnażać miskant chiński.

Trawa tygrysia to inna, potoczna nazwa miskanta chińskiego. Poznaj więcej ciekawostek o tej trawie ozdobnej.

Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Miskant Gracillimus
Miskant Gracillimus – sadzenie, uprawa, porady

Miskant Gracillimus to jedna z najbardziej znanych i popularnych odmian miskantów. To nas jednak nie powinno dziwić, ponieważ mamy do czynienia z trawą ozdobną, która tworzy zwarte, wyprostowane i bardzo gęste kępy. Liście są stosunkowo