Założenie i pielęgnacja ogrodu może być doskonałą przeciwwagą dla codzienności pełnej napięcia i stresu

zrelaksowana kobieta siedząca w swoim ogrodzie
Kliknij i Podaj dalej

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Ah, ogrody! Te małe oazy spokoju, zielone zakątki przydomowe, które jak magnesy przyciągają nas do siebie, gdy tylko ujrzymy je przez okno. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak bardzo tęsknimy za kontaktami z naturą w czasach, gdy nasze palce zdają się być przyspawane do smartfonów, a przemyślenia o priorytetach sprowadzają się do sprawdzania e-maili i śledzenia wskaźników stresu w najnowszej aplikacji do zarządzania zdrowiem? Odpowiedź jest prosta: ogrody są naszą duchową przeciwwagą dla codzienności pełnej napięć i stresów.

Nieważne, czy mówimy tu o ogrodzie kwiatowym, który wygląda jak kolorowa paleta impresjonisty, czy o kawałku ziemi, na którym z dumą wyhodowaliśmy kilka doniczek ziołowych. Nie chodzi tu nawet o to, czy masz dziesięć akrów, balkon, czy parę metrów kwadratowych za oknem. Każdy kawałek ziemi może stać się Twoją prywatną ucieczką.

Ja osobiście odkryłem to kilka lat temu. Moja praca związana była z non-stopowym stresem, deadline’ami i ciągłą gonitwą. Kiedyś, pewnej wiosennej soboty, wybrałem się na spacer, a tam… Wiatr niosący zapach ziemi i kwitnących kwiatów, słoneczne promienie przefiltrowane przez liście drzew. I wtedy nagle poczułem, że to jest to. To jest to, czego mi brakuje. Dlatego też, ledwie wróciwszy do domu, zabrałem się za prace. 

Z początku nie było łatwo, zwłaszcza dla kogoś, kto używa łopaty raz na dekadę. Ale czyż nie jest tak z każdą pasją? Na początku jesteśmy pełni obaw, pytamy siebie „czy dam radę?”, ale z czasem zaczynamy czerpać z tego prawdziwą radość. To tak, jakby rośliny zaczynały odwzajemniać się za naszą troskę. Kwiaty kwitną, drzewa zieloneją, a z naszych rąk wydobywa się coś pięknego.

I tak oto moje ogródkowanie stało się prawdziwą przeciwwagą dla codziennej rutyny. Niezależnie od tego, czy zmagam się z trudnym projektem, czy jestem zaniepokojony różnymi sprawami, zawsze mogę wyjść na kilka minut do ogrodu. Tam, z łopatą czy sekatorami w ręku, przypominam sobie, jak niewiele trzeba, by poczuć się naprawdę szczęśliwym.

Nie zrozumcie mnie źle, ogrodnictwo to nie jest lek na wszystkie bolączki. Nie zastąpi terapii, nie rozwiąże problemów zawodowych czy osobistych. Ale może być wspaniałą odskocznią, sposobem na zresetowanie umysłu i zregenerowanie ducha. A kto wie, może także inspiracją do tego, by zacząć patrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy?

Tak więc, jeśli jesteś zmęczony, zestresowany, a świat zdaje się być przeciwko Tobie, pomyśl o małej, zielonej ucieczce. Nawet jeśli nie masz zielonego palucha, nawet jeśli Twoje doświadczenia z roślinami kończą się na tym, że kiedyś utopiłeś kaktusa (tak, wiem, to trudne, ale możliwe), daj sobie szansę. Bo kto wie, może Twoj ogród okaże się być nie tylko królestwem roślin, ale i Twojego wewnętrznego spokoju?

Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
begonia
Begonia

Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez @gardenowa

storczyk Cambria
Storczyk Cambria

Storczyk Cambria, będący wynikiem krzyżówki wielu gatunków storczyków, jest prawdziwym arcydziełem przyrody. Fascynuje nie tylko miłośników storczyków, ale wszystkich, którzy cenią sobie piękno i różnorodność kwiatów. Wyraziste barwy, niepowtarzalne wzory i niezwykle atrakcyjne formy kwiatów,

Uprawa papryki
Uprawa papryki w gruncie. Najlepsze nawozy do papryki.

Uprawa papryki w gruncie to jedna z najpopularniejszych praktyk ogrodniczych w Polsce. Papryka jest rośliną łatwą do uprawy, a przy tym bardzo zdrową i smaczną. Zawiera wiele witamin i składników mineralnych, co sprawia, że jest