Drzewa kolumnowe. Piękne i niewymagające, ozdobne drzewka do ogrodu.

drzewa kolumnowe w parku
drzewa kolumnowe w parku
Kliknij i Podaj dalej
Drzewa kolumnowe zachwycają swoją elegancją i nowoczesnością. Nic więc dziwnego, że od dłuższego czasu stanowią prawdziwy trend w dziedzinie ogrodnictwa. Ich wąska forma doskonale sprawdza się jako ozdobne drzewka do ogrodu, przez co tak dobrze prezentują się w przestrzeni miejskiej, gdzie posiadacze domów i mieszkań na parterze do dyspozycji mają często niewielki fragment ziemi. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są najpopularniejsze gatunki drzewek kolumnowych, jak o nie dbać aby zachwycały swoim wyglądem, a także z jakim kosztem należy się liczyć planując wysadzenie tego typu drzewek.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Co to są drzewa kolumnowe?

Główną cechą charakterystyczną drzew kolumnowych jest ich niewielka średnica, która maksymalnie osiąga do 80 cm, a ich wysokość zwykle nie przekracza 3 m. Inną równie charakterystyczną cechą tych roślin są ich krótkopędy, które rosną niemal pod kątem prostym do przewodnika. Wśród drzew kolumnowych wyróżnić można drzewa owocowe, wśród których największą popularnością cieszą się jabłonie oraz niskie drzewa ozdobne do ogrodu jak m.in. Klon palmowy. Wszystkie zachwycają swoją wąską budową, która szczególnie dobrze komponuje się na niewielkich, miejskich poletkach.

Drzewa kolumnowe ozdobne.

Drzewa kolumnowe ozdobne cieszą się sporym powodzeniem i nie ma co się dziwić, ponieważ nie dość, że prezentują się bardzo efektownie w naszych ogrodach, to jeszcze ich pielęgnacja zwykle nie wymaga dużego wkładu pracy. Tak duże zainteresowanie drzewami kolumnowymi ozdobnymi doprowadziło do tego, że na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej gatunków. Które z nich warto brać pod uwagę? Po które gatunki drzew kolumnowych ozdobnych sięgać? Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych gatunków, więc zachęcamy do zapoznania się z nimi!

Wiśnia piłkowana

Play Video
Wiśnia japońska 'Amanogawa'
Wiśnia japońska 'Amanogawa'
drzewko kolumnowe - Wiśnia piłkowana
Różowa wiśnia piłkowana

Jednym z chętniej wybieranych gatunków drzew kolumnowych ozdobnych jest wiśnia piłkowana, nazywana również wiśnią japońską. Pod jej nazwą skrywa się bardzo urokliwe drzewo owocowe, które wydaje piękne kwiaty. Choć wiśnia piłkowana jest drzewem owocowym, to trzeba przyznać, że rzadko kwiaty przekształcają się w owoce. Jeśli nawet dojdzie do ich wytworzenia, to warto wiedzieć, że nie są one jadalne dla ludzi. Za to stanowią bardzo dobry pokarm dla ptaków i widać, że chętnie po nie sięgają. Wiśnia piłkowana nie tylko pięknie wygląda w okresie kwitnienia, ale również jesienią. Wszystko dlatego, że jej liście przebarwiają się na żółtopomarańczowy kolor.

Na korzyść wiśni piłkowanej przemawia też fakt, że jest gatunkiem prostym w uprawie. Jedyne, co trzeba zrobić, to po prostu zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Drzewa kolumnowe ozdobne z tego gatunku preferują stanowisko słoneczne lub lekko zacienione, osłonięte od wiatru. Najlepiej będzie rosnąć na glebie żyznej, próchnicznej i dostatecznie wilgotnej. Jednak widać, że gleby bardziej suche i piaszczyste także pozwalają jej na odpowiedni rozwój. Wiśnia piłkowana idealnie nadaje się do przydomowych ogrodów o różnej wielkości, na tereny miejskie i w wiele innych miejsc. Sprawdzi się jako soliter lub w grupie, np. wzdłuż drogi na posesję.

Klon kolumnowy

Drzewka kolumnowe - Klon kolumnowy
Klon kolumnowy Drzewka kolumnowe
Klon kolumnowy, czerwone liście.
Klon kolumnowy, czerwone liście.

Klon kolumnowy to również chętnie wybierany gatunek drzew ozdobnych. Jego cechą charakterystyczną jest oczywiście kolumnowy, smukły kształt oraz pięknie błyszczące liście o różnych odcieniach. Klon kolumnowy rośnie dość wolno i dopiero po około 10 latach dochodzi do wysokości 6-7 metrów i szerokości nawet do 3 metrów. Jeśli klon kolumnowy jest szczepiony na pniu, to wówczas jego wysokość nie przekracza 2 metrów.

Klon kolumnowy jest gatunkiem prostym w uprawie, zwłaszcza że wykazuje bardzo wysoką odporność na trudne warunki atmosferyczne. Drzewka są całkowicie odporne na mróz i nie posiadają także szczególnych warunków glebowych. Dzięki temu klon kolumnowy można posadzić niemal wszędzie. Ważne, by nie były to skrajnie suche lub mokre gleby. Od czasu do czasu warto też pomyśleć o cieciu, ponieważ w ten sposób można nadać drzewku pożądany kształt. Klon kolumnowy sprawdzi się w celach dekoracyjnych w niewielkich ogrodach, czy nawet na miejskich uliczkach.

Dąb kolumnowy

Drzewka kolumnowe - Dąb kolumnowy
Dąb kolumnowy
Dąb kolumnowy został doceniony ze względu na przepiękny pokrój korony, ale również za zielone liście, które na jesieni przebarwiają się na żółto-pomarańczowo, a później na brązowo. Do zalet tego gatunku drzew ozdobnych można zaliczyć fakt, że rośnie stosunkowo szybko. Najczęściej dąb kolumnowy rocznie przyrasta o około 80 cm, więc po zaledwie 10 latach uprawy można już cieszyć się naprawdę okazałym drzewem o wysokości około 8 metrów. Maksymalny wzrost nie przekracza najczęściej 15 metrów wysokości. Dąb kolumnowy nie jest trudny w uprawie, ale jeśli chcemy, by dobrze rósł, to trzeba zapewnić mu odpowiedniego stanowiska. Ten gatunek preferuje w pełni nasłonecznione stanowiska, choć wskazuje się, że młode okazy sprawdzają się także na stanowisku półcienistym. Dąb kolumnowy najbardziej lubi gleby żyzne i próchnicze o umiarkowanym, ale stale wilgotnym podłożu. Do tego dobrym wyborem będzie podłoże o lekko kwaśnym pH, ale warto wiedzieć, że glebą o odczynie obojętnym również nie wzgardzi. Dąb kolumnowy to idealny wybór do przydomowych ogrodów, czy na teren miejski.

Jarząb kolumnowy

Jarząb kolumnowy
Drzewka kolumnowe - Jarząb kolumnowy
Jarząb kolumnowy

Jarząb kolumnowy to drzewo ozdobne o harmonijnym, kolumnowym pokroju. Ma bardzo dekoracyjne owocowe, które długo utrzymują się na pędach. Owoce jarzębu kolumnowego dojrzewają miej więcej na początku września i utrzymują się na długich, sztywnych gałązkach aż do pierwszych przymrozków, więc przy odrobinie szczęścia mogą długo cieszyć nasze oczy. Ten gatunek drzewa kolumnowego ozdobnego najczęściej dorasta do 3-4 metrów wysokości.

Niewątpliwą zaletą jarzębu kolumnowego jest to, że ma niewielkie wymagania uprawowe. Na pewno przyjmie się na glebach zwykłych, jak i na żyznych. Warto jednak pamiętać, że jarząb kolumnowy nie lubi podmokłych terenów. Do tego warto stawiać na stanowiska słoneczne, ponieważ jeśli zostanie posadzony w cieniu, to będzie mieć częściowo wybarwione owoce oraz liście. Na pewno jarząb kolumnowy sprawdzi się jako soliter, jak i drzewko posadzone w szpalerach, czy grupach.

Magnolia kolumnowa

Drzewka kolumnowe - Magnolia kolumnowa
Magnolia kolumnowa

Magnolia kolumnowa to rodzaj drzewa z rodziny magnoliowatych, które wyróżnia się wczesnym i bardzo obfitym kwitnieniem. Uchodzi za jedne z najładniejszych roślin ozdobnych i nie ma co się dziwić, ponieważ magnolia kolumnowa w okresie kwitnienia wygląda spektakularnie. Jej kwiaty przybierają wiele różnych barw – od białego, po odcienie różu, a na odcieniach bordowego kończąc. Liście magnolii są duże, eliptyczne i najczęściej opadające jesienią.

Magnolia kolumnowa preferuje stanowiska zaciszne, osłonięte przed wiatrem oraz dobrze nasłonecznione. Najlepiej będzie rosła w glebie przepuszczalnej, próchniczej, żyznej i lekko kwaśnej. Z racji swoich walorów magnolia kolumnowa idealnie nadalej się jako soliter na tle wypielęgnowanego trawnika, czy ciemnozielonej ściany żywopłotu.

Play Video

Owocowe drzewka kolumnowe.

Planując zakup sadzonek do ogrodu, warto wziąć pod uwagę drzewka owocowe kolumnowe. Oto niektóre z popularnych gatunków:

  • Czereśnia „Silvia” – zachwyca dużymi, czerwonymi owocami, które są wyjątkowo słodkie i soczyste. Swoją dojrzałość osiąga na przełomie lipca i sierpnia, a jej owoce sprawdzą się zarówno do przetworów, jak i spożywania na surowo.
  • Jabłoń „Bolero” – dojrzałej jabłka tej odmiany mają intensywną żółtą barwę. Sama odmiana często wykorzystywana jest do przetworów, jednak równie smacznie wypada na surowo.
  • Śliwa „Fruca” – dojrzewające we wrześniu owoce charakteryzują się ciemnofioletową barwą i wybornym smakiem.
Owocowe drzewka kolumnowe
Owocowe drzewka kolumnowe dekorują cały rok, a w sezonie dają owoce.

Drzewka kolumnowe - ceny sadzonek.

To ile przyjdzie zapłacić za sadzonkę drzewa kolumnowego jest uzależnione od wielu czynników, wśród których zdecydowanie najbardziej decydującym jest wybrany gatunek. W zależności od tego, na jaką odmianę się zdecydujesz, musisz się liczyć z kosztem rzędu od kilkunastu do nawet stu złotych. Wśród najtańszych roślin o pokroju kolumnowym znajdą się różnego rodzaju bukszpany i cyprysiki oraz niektóre gatunki jabłoni. Z kolei najwięcej trzeba będzie zapłacić za mydleńce wiechowate, klony palmowe i śliwy wiśniowe. Jednak niezależnie od całkowitej ceny, warto pamiętać, że drzewa to rośliny wieloletnie, które będą nam towarzyszyć przez kolejne lata zachwycając swoim wyglądem i karmiąc wyśmienitymi owocami.

Jak sadzić drzewa ozdobne?

Gdy już wybierzesz odpowiedni gatunek drzewa ozdobnego, możesz przejść do kolejnego kroku, którym jest jego sadzenie. W zależności od tego, kiedy zdecydujesz się na zakup, możesz wybrać wariant z gołym korzeniem, kopanym z gruntu (dostępne wiosną i jesienią) bądź wybrać drzewko w doniczce, które możesz posadzić dopiero wówczas, gdy pogoda będzie bardziej sprzyjająca. Jednak niezależnie od tego, jaki typ drzewka wybierzesz, musisz pamiętać o tym, by postępować zgodnie ze ściśle określonymi kryteriami, które sprawią, że Twoje drzewka przyjmą się i podejmą aktywny wzrost.

W pierwszym etapie należy przygotować dołek, który powinien być co najmniej dwukrotnie większy od średnicy rozstawu korzeni. Ważne jest, aby nie doprowadzić do zginania i ściskania korzeni. Gdy zauważysz uszkodzone lub połamane korzenie, koniecznie je usuń, wykorzystując do tego odkażony sekator.

Sam system korzeniowy przed wysadzeniem należy moczyć w wodzie przez kilka do kilkunastu godzin. W tym czasie można przygotować dołek, poprzez wysypanie na jego dno żyznego podłoża kompostowego. W taki przygotowanym dołku można umieścić sadzonkę, którą następnie należy przysypać ziemią, delikatnie ją ubijając.

Jak uprawiać drzewa kolumnowe?

Aby drzewka mogły się rozwijać należy im zapewnić ściśle określone warunki:

  • Stanowisko – najlepsze będzie słoneczne lub półcieniste,
  • Podłoże – żyzne, bogate w próchnicę o umiarkowanym poziomie wilgotności,
  • Podlewanie – regularne i obfite, szczególnie w przypadku roślin młodych i uprawianych w donicach, które są bardziej narażone na przesuszenie,
  • Nawożenie – zalecane szczególnie wiosną, po zauważeniu pierwszych oznak wzrostu. Najlepiej sprawdzą się nawozy organiczne jak obornik czy kompost lub mineralne, dedykowane do drzew.

Drzewka kolumnowe - przycinanie.

Aby uzyskać zadowalający efekt, drzewa kolumnowe, zarówno te owocowe, jak i ozdobne, wymagają odpowiedniego przycinania. W pierwszym roku należy skupić się na przycinaniu przewodnika wraz ze wszystkimi pędami bocznymi. W kolejnym roku należy przystąpić do skracania wszystkich pędów, tak by ich długość nie przekraczała 30 do 40 cm. Na tym etapie należy pominąć najwyższy pęd boczny, ponieważ w przyszłości może on zostać przekształcony w przedłużenie przewodnika. W trzecim roku od posadzenia drzewa należy kontynuować przycinanie pędów bocznych oraz dodatkowo przyciąć pęd górny na wysokość 24 cm. Od czwartego roku należy przycinać pędy dla uzyskania odpowiedniego doświetlenia, usuwając wszystkie cienkie pędy, te które uległy uszkodzeniu lub zostały dotknięte chorobą oraz suche gałęzie.

Drzewka ozdobne – pytania i odpowiedzi.

Ten rodzaj drzew ozdobnych to piękny i elegancki element każdego ogrodu. Stosowanie tych roślin w projektowaniu ogrodów to silnie rozwijający się trend, który warto rozważyć myśląc o własnym ogrodzie. Gatunki te świetnie zastąpią tak często stosowane tuje, jako doskonały zamiennik nakreślania granic posesji, czy linii wzdłuż dróg, ścieżek i chodników.
Jak najbardziej, sadzenie drzewek kolumnowych jest dobrym pomysłem. Pozwolą nie tylko cieszyć się własnymi zbiorami owoców, ale również będą doskonałą ozdobą twojej posesji. Co więcej, jeśli nie dysponujesz dużą ilością miejsca w ogrodzie są również świetnym sposobem na zaoszczędzenie przestrzeni. Warto wspomnieć również o tym, że ich uprawa nie jest wymagająca.
Drzewka kolumnowe, podobnie jak inne sadzonki drzewek ozdobnych najlepiej jest sadzić wczesną wiosną. Warto zadbać o to, by sadzić je w czasie, kiedy nie będą już narażone na działanie ujemnych temperatur – zarówno w czasie dnia, jak i w nocy.
Drzewka kolumnowe w pierwszych latach swojego wzrostu wymagają palikowania, które pozwala na utrzymanie ich idealnie prostej pozycji jak również odpowiednie wyginanie pędów. Najlepiej sprawdzą się paliki drewniane o wysokości wynoszącej ok 1.50 m. Paliki nie muszą być grube – z powodzeniem wystarczą listewki o szerokości od 2 do 4 cm.
Przede wszystkim warto postawić na pięknie kwitnące jabłonie. Jednakże wybór drzewa kolumnowego do ogrodu powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi upodobaniami. Jeśli chcemy zdecydować się na bardziej wymagające odmiany sprawdźmy, czy jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednią glebę oraz stanowisko.
Wśród drzewek szybko rosnących do ogrodu warto wymienić nie tylko owocowe drzewa kolumnowe ale również gatunki, które są chętnie wybierane ze względu na swoje walory estetyczne. Wśród roślin tych wymienić możemy między innymi: tulipanowiec amerykański, sumak octowiec czy surmię bignoniową.
Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Akebia pięciolistkowa Akebia quinata
Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)

Akebia pięciolistkowa to wieloletnie pnącze, które należy do rodziny krępieniowatych. Naturalnie występuje na terenie Azji, a dokładniej mówiąc, można ją spotkać głównie na terenie Korei, Japonii oraz Chin. Z roku na rok rośnie jej popularność