Niskie drzewa ozdobne do ogrodu. Wybieramy małe drzewka – 12 propozycji.

Niskie drzewa ozdobne do ogrodu
Niskie drzewa ozdobne do ogrodu
Kliknij i Podaj dalej
Dla każdego z nas ogród jest niezwykle ważnym miejscem, które nie tylko zapewnia nam możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu, ale również stanowi niejako naszą wizytówkę. Całkowicie zrozumiałe jest więc, że chcemy posadzić w nim rośliny, które będą cieszyły nasze oczy jak również przyciągały spojrzenia innych. Jednocześnie często zmagamy się z dość ograniczoną przestrzenią. Jak to rozwiązać? Odpowiedź jest prosta. Są nią niskie drzewa ozdobne do ogrodu. Z naszego artykułu dowiesz się jakie gatunki i odmiany mogą pomóc ci przemienić twój ogród. Podpowiemy również w jaki sposób o nie dbać.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Niewysokie drzewa do ogrodu to wybór spośród wielu gatunków.

Odmian niskich drzew ozdobnych jest obecnie naprawdę sporo. Znajdziemy wśród nich zarówno drzewka iglaste, jak i liściaste pochodzące z wielu zakątków świata. Dlaczego warto na nie postawić? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Doskonale zdobią ogród, nadają mu charakteru oraz wyrazu. Dzięki swoim stosunkowo niewielkim wymiarom mogą sprawdzić się nawet w niewielkich ogrodach, nie są również trudne w pielęgnacji oraz utrzymaniu. Przykładowo, aby je podciąć nie musimy korzystać z wysokiej drabiny. Ponadto większość niskich drzew ozdobnych do ogrodu nie jest wymagająca, dzięki czemu z ich uprawą poradzi sobie nawet osoba bez doświadczenia. Nic więc dziwnego, że cieszą się tak dużą popularnością. Warto również poznać czym, są drzewka owocowe kolumnowe jako kolejny rodzaj drzew ozdobnych wykorzystywany do dekoracji ogrodów.  

Jakie drzewko do małego ogrodu i nie tylko
Jakie drzewko do małego ogrodu i nie tylko?

Najpiękniejsze niskie drzewka ozdobne do ogrodu - Poznaj TOP 12.

Jak wspominaliśmy wyżej istnieje wiele gatunków niskich drzew ozdobnych do ogrodu, które możesz wykorzystać w jego aranżacji. Poniżej przedstawiamy gatunki, które prezentują się niezwykle efektownie i z pewnością sprawią, że twoja posesja będzie prezentowała się znacznie bardziej atrakcyjnie.

Małe drzewka ozdobne - do 5m.

Piękny Lilak japoński - niskie, do 3m wysokości.

Lilak japoński, niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Lilak japoński (Syringa reticulata)

To prawdziwy faworyt jeśli chodzi o niskie drzewa ozdobne do ogrodu. Zwany również lilakiem amurskim lub żyłkowanym charakteryzuje się niezwykle efektownymi kwiatostanami, które same w sobie przypominają bukiety. Mają kolor biały lub beżowy i osiągają wymiary do 30 cm. Kwitnienie lilaka japońskiego przypada najczęściej na lipiec. To co wyróżnia tę niezwykłą roślinę to również słodki zapach jej kwiatów co jest dodatkowym atutem. W formie drzewa ozdobnego osiąga najczęściej wysokość 3m. Aby roślina bogato kwitła potrzebuje żyznej, zwięzłej gleby oraz nasłonecznionego stanowiska.

Tulipanowiec - małe, 2 do 3m wysokości.

tulipanowiec kwiat, niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Tulipanowiec (Liriodendron)

Kolejną ciekawą propozycją, która może pojawić się w twoim ogrodzie jest bez wątpienia tulipanowiec. To niskie drzewo ozdobne, które sprawdzi się w każdym ogrodzie. Wyróżnia się nie tylko dużymi liśćmi o bardzo regularnym a jednocześnie fantazyjnym kształcie ale również pięknymi kwiatami. Czas występowania kwiatów przypada na okres od czerwca do lipca. Nie oznacza to jednak, że później drzewo to nie będzie ozdobą ogrodu. Musimy bowiem wiedzieć, że tulipanowiec w okresie jesiennym mieni się prawdziwą feerią barw – od zieleni, przez żółć aż po najróżniejsze odcienie czerwieni. Jeśli zaś chodzi o uprawę tulipanowca nie jest to roślina wymagająca pod względem gleby czy stanowiska. Te niskie drzewa ozdobne do ogrodu należą do jednych z najszybciej rozwijających się, dlatego też kluczowe znaczenie ma kontrolowanie ich wzrostu. W jaki sposób? Odpowiedź jest prosta – jest nią przycinanie, które powinno mieć miejsce wczesną wiosną po nastaniu dodatnich temperatur.

Robinia kulista - ozdobne, 2 do 4m wysokości.

Robinia kulista, niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Robinia kulista (Umbraculifera)
Robinia kulista w parku, niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Robinia kulista w parkowej alejce

Nazywana również akacjową jest jednym z najpopularniejszych drzew ozdobnych do ogrodu. Uprawiana może być zarówno w doniczkach, jak i sadzona do gleby. To roślina, która posiada zwartą, kulistą koronę stanowiącą jej największy atut. Jest to roślina niewymagająca, dobrze radzi sobie w każdej glebie, jest również odporna na suszę oraz mrozy. Co ciekawe, jest to odmiana, która nie kwitnie. Mimo to może stanowić doskonałą ozdobę ogrodu. Dzięki zwartej koronie sprawdzi się również w niewielkich ogródkach.

Klon palmowy - niskie, 3 do 4m wysokości.

Klon palmowy, niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Klon palmowy (Acer palmatum)
To zdecydowanie jedno z najpopularniejszych roślin jeśli chodzi o niskie drzewa ozdobne. Wynika to zarówno z jego piękna, jak i łatwości uprawy. Co warto wiedzieć o klonie palmowym? Przede wszystkim jest to roślina, która charakteryzuje się krótkim pniem oraz rozłożystą korona o lekko zwisających pędach. Jednak prawdziwym atutem tego drzewka są liście. Mają bowiem piękny, ciemno purpurowy odcień, podobnie jak najmłodsze pędy. Również drobne kwiaty tego drzewa są czerwone. Dzięki temu możemy poszczycić się jesiennymi barwami w swoim ogrodzie zarówno latem, jak i w okresie bezlistnym. Klon palmowy w polskich warunkach osiąga najczęściej wysokość do 4m. Roślina ta wymaga nasłonecznionego stanowiska – w przeciwnym razie jej liście, które stanowią jej największy atut zaczną tracić barwę.

Niskie drzewa ozdobne do ogrodu - do 10m.

Miłorząb dwuklapowy - niewysokie, 3 do 7m wysokości.

Miłorząb dwuklapowy, niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba)
Miłorząb dwuklapowy (liść), niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Liść miłorząba dwuklapowego

Choć tak naprawdę, w polskich warunkach miłorząb może osiągnąć nawet kilkadziesiąt metrów wysokości odpowiednio prowadzony i podcinany stanowi doskonałą propozycję na ozdobne drzewko do ogrodu. Nie będzie bowiem przekraczał wysokości kilku metrów. Co charakteryzuje tą roślinę? Przede wszystkim jest to jedyny okaz roślin nagonasiennych, który ma formę liściastą. Charakterystyczne liście miłorzębu z pewnością kojarzysz choćby z grafik występujących na opakowaniach niektórych leków. Ma on bowiem doskonały wpływ na układ krwionośny oraz nerwowy. Poza niewątpliwymi walorami zdrowotnymi oraz wizualnymi nie sposób nie wspomnieć również o tym, że jest to bardzo niewymagające drzewo. Miłorząb dwuklapowy doskonale radzi sobie z suszą, mrozem czy dużym zasoleniem gleby.

Jarząb pospolity (jarzębina) - 8 do 10m wysokości.

Jarząb pospolity, jarzębina, niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Jarząb pospolity (jarzębina)

Powszechnie znany jako jarzębina, to kolejna propozycja, dzięki twój ogród będzie prezentował się niezwykle atrakcyjnie, szczególnie w końcówce lata oraz jesienią. Jarząb pospolity jest rośliną, która zazwyczaj nie przekracza 8-10 metrów wzrostu. Jest rośliną niewymagającą, która doskonale radzi sobie w każdych warunkach. Charakteryzuje się pierzastymi liśćmi, walcowatym, smukłym i gładkim pniem oraz charakterystycznymi pomarańczowo-czerwonymi owocami które występują w gronach. Co ważne, owoce jarzębiny spożywane na surowo są trujące dla człowieka, jednak mogą stanowić doskonały pokarm dla wielu gatunków ptaków. Posiadając takie drzewko w swoim ogrodzie możemy więc pomóc. W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, że kwiatostany jarząbu pospolitego mają postać baldachów i choć małe, drobne, białe kwiatki prezentują się pięknie ich wadą jest dość charakterystyczny, nieprzyjemny dla wielu osób zapach.

Magnolia - niskie, 5 do 8m wysokości.

magnolia, niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Magnolia
Wiele osób uważa, że roślina ta występuje jedynie w formie krzewu, nie jest to jednak prawdą. Magnolia drzewiasta to prawdziwy zwiastun wiosny, który zachwyca pięknymi kwiatami o intensywnym zapachu. Ich barwa zależy od odmiany – może być biała, różowa lub fioletowa. Magnolia jest drzewem, u którego kwitnienie przebiega wczesną wiosną, przed wypuszczeniem liści. To roślina, która preferuje kwaśne gleby oraz nasłonecznione stanowiska. Drzewko jest bardzo wrażliwe pod względem mrozu oraz wiatru, dlatego też miejsce, w którym je sadzimy powinno być osłonięte od wiatru.

Wierzba mandżurska - ozdobne, 4 do 8m wysokości.

Wierzba mandżurska, niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Wierzba mandżurska (Salix matsudana)
Wierzba mandżurska (gałęzie), niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Wierzba mandżurska posiada nietypowe, powyginane gałęzie

To niezwykle efektowne drzewo o poskręcanych pędach, które może stanowić prawdziwą ozdobę twojego ogrodu. Co je wyróżnia? Poza wspomnianym poskręcanym pniem i gałęziami drzewko to posiada cienkie, ciemnozielone liście. Jest rośliną szybko rosnącą, choć niestety nie długowieczną. Najpiękniej wygląda przez maksymalnie 15 lat. Po tym czasie może okazać się, że niezbędne będzie jej wycięcie. Niemniej jednak wierzba mandżurska to roślina bardzo łatwa w uprawie. Doskonale radzi sobie w różnych glebach, może rosnąć zarówno w nasłonecznionym, jak i lekko zacienionym miejscu.

Dereń kousa - 5 do 7m wysokości.

Dereń kousa, niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Dereń kousa (Cornus kousa)

To niskie drzewa ozdobne do ogrodu pochodzące z Japonii, które mogą dorastać do nawet 5 m wysokości. To co wyróżnia tę wyjątkową roślinę to z całą pewnością białe kwiaty, które stanowią jej główny atut. Dereń kousa posiada również piękne, wyróżniające się owoce. Jest to roślina, która potrzebuje ochrony przed wiosennymi przymrozkami, regularnego przycinania i formowania w okresie wczesnej wiosny. Jeśli chodzi o warunki, dereń kousa preferuje kwaśną glebę oraz drenaż w postaci żwiru lub kamyków wysypywanych w dołek przed sadzeniem rośliny. Jest to drzewo ozdobne, które możemy posadzić w dowolnym momencie – od wiosny do jesieni. Warto w tym miejscu nadmienić również, że jest to roślina bardzo odporna, która doskonale radzi sobie w większości warunków.

Sumak octowiec - małe, 4 do 8m wysokości.

Sumak octowiec, niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Sumak octowiec (Rhus typhina)

To ozdobne drzewo o niewielkich wymaganiach, które jest w naszym kraju niezwykle popularne. Posiada niewysoki pień, rozłożyste gałęzie i liczne, grube pędy. Tworzy parasolowatą formę, która prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. To co wyróżnia octowiec to z całą pewnością duże, pierzaste, zielone liście, które jesienią przybierają piękne żółte i czerwone barwy. Na uwagę zasługują również ozdobne, ciemnoczerwone owocostany. Jeśli chodzi o wymagania jakie ma sumak octowiec mamy dobrą wiadomość dla wszystkich niedoświadczonych hodowców. Jest to roślina doskonale znosząca niskie temperatury, radząca sobie w każdym rodzaju gleb. Doskonale znosi również suszę. Słowem, sumak octowiec poradzi sobie w każdych, nawet najbardziej niesprzyjających warunkach.

Wiśnia piłkowana (wiśnia japońska) - ozdobne, 3 do 8m wysokości.

Wiśnia piłkowana, wiśnia japońska, niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Wiśnia piłkowana (wiśnia japońska)

Znany jest również jako wiśnia japońska. Jej największym atutem jest bez wątpienia obfite i piękne kwitnienie, dzięki któremu może stanowić prawdziwą ozdobę każdego ogrodu. W okresie wiosennym wiśnia piłkowana obsypuje się pięknym, różowym kwieciem. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? W zależności od odmiany osiąga wymiary od 3 do 8 metrów. Posiada stożkowatą koronę oraz proste gałęzie. Najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych lub w półcieniu. Jest rośliną odporną na suszę, która nie ma szczególnych wymagań dotyczących gleby. Jeśli zaś chodzi o owocowanie powinniśmy pamiętać, że choć drzewo to jest wiśnią oraz owocuje jej owoce nie nadają się do spożywania przez ludzi. To niskie drzewo ozdobne do ogrodu może pełnić jedynie funkcję ozdobną.

Niskie drzewa ozdobne do ogrodu - iglaste.

Cyprysik - 2 do 10m wysokości.

Cyprysik, niskie drzewo ozdobne do ogrodu
Cyprysik (Chamaecyparis)

To propozycja dla miłośników drzew iglastych. Bardzo ładne drzewko o gęstej koronie może stanowić ciekawą ozdobę naszego ogrodu. W warunkach naturalnych w naszym kraju cyprysik może osiągać nawet 20 metrów wysokości, jednak odpowiednio przycinany z powodzeniem może mieć również mniejsze wymiary. Cyprysik groszkowy, będący najpopularniejszą odmianą tej rośliny jest rośliną lubiącą nasłonecznione stanowiska oraz żyzną, najlepiej kwaśną glebę. Roślina ta charakteryzuje się całkowitą mrozoodpornością, co stanowi jej dodatkowy atut. Doskonale współistnieje z bylinami.

Drzewka ozdobne do małych ogrodów.

Play Video

Małe drzewka ozdobne na pniu.

Małe drzewko ozdobne
Małe drzewko ozdobne
Niskie drzewa ozdobne do ogrodu. Wiśnia na pniu.
Niskie drzewa ozdobne do ogrodu. Wiśnia na pniu.
Małe drzewka w owocowym sadzie
Małe drzewka w owocowym sadzie
Niskie drzewa ozdobne do parków i ogrodów
Niskie drzewa ozdobne do parków i ogrodów
Niskie drzewa ozdobne owocowe na pniu
Niskie drzewa ozdobne owocowe na pniu
Niskie drzewa ozdobne do ogrodu.
Niskie drzewa ozdobne do ogrodu.
Małe drzewka ozdobne na pniu
Małe drzewka ozdobne na pniu
Małe drzewka czereśni w pięknym, zachodzącym słońcu
Małe drzewka czereśni w pięknym, zachodzącym słońcu

Jakie drzewa szczepione na pniu do małego ogrodu?

Play Video

Co musisz wiedzieć o pielęgnacji niskich drzew ozdobnych do ogrodu?

Niskie drzewa ozdobne do ogrodu mają różne potrzeby glebowe, jednak spora część ich wymagań ma pewne cechy wspólne. Wśród nich wymienić możemy między innymi wybór odpowiedniego stanowiska. Pamiętaj o tym, że niezależnie od tego jaki gatunek niskiego drzewa ozdobnego wybierzesz warto dokładnie zorientować się w tym jakie wymiary osiąga – zarówno pod względem wysokości, jak i rozłożystości korony. Drzewa niezbyt dobrze znoszą przesadzanie, łatwo również uszkodzić ich system korzeniowy, dlatego też powinny być od razu sadzone w docelowym stanowisku. Wybieraj miejsce, w którym drzewo nie będzie narażone na kontakt ze ścianami budynku, fundamentami czy ogrodzeniem. Większość niskich drzew ozdobnych lubi miejsca o mocnym lub średnim nasłonecznieniu. Choć ich wymagania dotyczące parametrów gleby mogą być różne istnieje jedna cecha wspólna – powinna być to gleba żyzna, dlatego też jeszcze przed sadzeniem drzewka warto przemieszać ją z kompostem.

Małe drzewka ozdobne - sadzenie.

Niskie drzewa ozdobne sadzenie
Sadzenie niskich drzewek ozdobnych w ogrodzie.

Jeśli zaś chodzi o sadzenie małych drzewek ozdobnych w znaczącej większości przypadków przeprowadzamy je wczesną wiosną gdy temperatury zarówno w dzień, jak i w nocy nie spadają poniżej zera. Kolejną bardzo ważną kwestią jest regularne podlewanie drzew ozdobnych w pierwszym okresie po posadzeniu. Jest to niezbędne do prawidłowego rozwinięcia systemu korzeniowego. Drzewa powinny być również palikowane, by pień, który będzie stanowił ich podstawę rósł prosto. W późniejszym czasie, po upływie ok 2-3 lat prace pielęgnacyjne dotyczące uprawy niskich drzew ozdobnych ograniczają się do stosowania nawozu organicznego w czasie wiosennym oraz przycinania, by nadać drzewku oczekiwany kształt oraz je odmłodzić.

Wiosną, niskie drzewa ozdobne do ogrodu wymagają przycięcia.

Niskie drzewa ozdobne do ogrodu przycinanie
Przycinanie niskich drzewek ozdobnych w ogrodzie odbywa się wiosną.

Przycinanie niskich drzew ozdobnych przeprowadzamy wczesną wiosną, przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. Usuwamy wówczas niechciane oraz chore i uschnięte pędy. Powinniśmy robić to za pomocą ostrego i czystego narzędzia – sekatora lub elektrycznych nożyc. Rany po cięciu zabezpieczamy maścią ogrodniczą. Cięcie powinno odbywać się w suchy ale nie słoneczny dzień.

W przypadku drzew ozdobnych, które obficie kwitną powinniśmy również pamiętać o tym, by regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany, ponieważ doprowadzają one do zużywania przez roślinę zasobów z gleby do wykształcenia nasion.

Jak więc widzisz niskie drzewa ozdobne do ogrodu to naprawdę ciekawa propozycja, która może całkowicie odmienić jego wygląd i charakter. Jednocześnie są to rośliny, które nie są trudne w uprawie i z pewnością poradzisz sobie z wyzwaniami, jakie przed tobą stawiają. Dlatego też warto wybrać gatunki, które zgodne są z twoimi upodobaniami i pomysłem na aranżację ogrodu a następnie posadzić je na swojej posesji.

Kliknij i Podaj dalej

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Akebia pięciolistkowa Akebia quinata
Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)

Akebia pięciolistkowa to wieloletnie pnącze, które należy do rodziny krępieniowatych. Naturalnie występuje na terenie Azji, a dokładniej mówiąc, można ją spotkać głównie na terenie Korei, Japonii oraz Chin. Z roku na rok rośnie jej popularność

Albicja jedwabista
Albicja jedwabista (Albizia julibrissin)

Albicja jedwabista znana również jako jedwabne drzewko, perskie drzewko szczęścia lub perska mimoza. Jest to małe liściaste drzewko, które dorasta do 5-12 m wysokości. Naturalny obszar występowania tego drzewka rozciąga się od Iranu, po Himalaje,