Ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua)

Ambrowiec amerykański Liquidambar styraciflua
Ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua)
Kliknij i Podaj dalej
Ambrowiec amerykański to jedno z piękniejszych drzew ozdobnych, które zaliczane jest do rodzaju Liquidambar. Rodzaj ten obejmuje zaledwie kilka gatunków drzew, występujących na kontynencie amerykańskim oraz azjatyckim. W naszym kraju uprawiany jest głównie ambrowiec amerykański i nie ma co się dziwić, ponieważ zachwyca jakże dekoracyjnymi liściami.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Ambrowiec amerykański – opis rośliny.

Ambrowiec amerykański to jedno z piękniejszych drzew ozdobnych, które zaliczane jest do rodzaju Liquidambar. Rodzaj ten obejmuje zaledwie kilka gatunków drzew, występujących na kontynencie amerykańskim oraz azjatyckim. W naszym kraju uprawiany jest głównie ambrowiec amerykański i nie ma co się dziwić, ponieważ zachwyca jakże dekoracyjnymi liściami. W naturalnych warunkach ambrowiec amerykański osiąga nawet ponad 40 m wysokości. W naszym klimacie nie ma co liczyć na tak duży wzrost. Najczęściej ambrowiec amerykański nie przekracza od kilku do kilkunastu metrów. Mimo tego i tak robi wrażenie swoim ciekawym pokrojem, czy głęboko bruzdowaną korą o szarej lub szarobrązowej kolorystyce. Podstawę dekoracyjną ambrowca stanowią liście, które swym kształtem przypominają nieco liście klonu – dłoniasto klapowane, ułożone skrętolegle z ciemozielonym wierzchem oraz matowym spodem.
PODSTAWOWE DANE ROŚLINY:
Podstawowe dane: Ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua)
Rodzaj
krzew
Stanowisko
słoneczne/cieniste
Mrozoodporność
-30°C
Nawagnianie
umiarkowana wilgotność
Odczyn gleby
obojętny
Preferencje glebowe
żyzna
Kolor liści
zielony
Zimozieloność
nie
Tempo wzrostu
roślina szybko rosnąca
Kolor kwiatów
biały, żółty, różowy, pomarańczowy, fioletowy
Okres kwitnienia
lato V, VI, VII
Docelowa wysokość
od 1,5m do 2m

Ambrowiec amerykański – wymagania i uprawa.

Młode okazu są podatne na przemarzanie, więc wybierając stanowiska, należy mieć to na uwadze. Warto również wiedzieć, że ambrowiec amerykański preferuje zaciszne, aczkolwiek słoneczne i osłonięte przed wiatrem stanowisko. Aby roślina dobrze rosła, należy jej zapewnić glebę żyzną glebę o dobrej przepuszczalności i lekko kwaśnym odczynie, która dodatkowo powinna być uzupełniana kompostem.

Ambrowiec amerykański – zastosowanie.

Ambrowiec amerykański sprawdzi się jako soliter na tle trawnika lub barwnej grupie drzew i krzewów. Dlatego może okazać się dobrym wyborem do dużego ogrodu, parku, czy nawet miejskiego zieleńca.

Ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua) - pytania i odpowiedzi.

Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Liście drzewa Upas (Antiaris toxicaria)
Upas (Antiaris toxicaria) – trujące drzewo śmierci.

Upas (Antiaris toxicaria), znane również jako drzewo śmierci, to gatunek rosnący w Azji Południowo-Wschodniej. Jest to wiecznie zielony gatunek o wysokości do 40 metrów. Liście drzewa są duże i okrągłe, a kwiaty są białe lub