Amarylis – opis rośliny.
Amarylis to rodzaj rośliny, który pochodzi z rodziny amarylkowatych. Dziko rośnie w subtropikalnych regionach Karaibów, Meksyku, czy nawet Argentyny. Zamiennie nazywany jest on hippeastrum lub zwartnicą. Zgłębiając zagadnienie można szybko zauważyć, że wspomniane rośliny nieco się od siebie różnią. Właściwy amarylis to roślina przeznaczona do uprawy ogrodowej, zaś zwartnica to roślina domowa. Przyjęło się jednak, że w związku z podobnym wyglądem również zwartnica może być nazywana amarylistem.
Cechą charakterystyczną rośliny są długie, ciemnozielone i sztywne liście oraz wielkie kwiaty, które pojawiają się latem na wysokiej łodydze. Wskazuje się, że roślina ta ma jedne z największych kwiatów z roślin doniczkowych, ponieważ mogą osiągnąć średnicę do 20 cm. Jeśli chodzi o kolorystykę, to płatki przybierają kolor biały, łososiowy, czerwony, czy nawet różowy.
PODSTAWOWE DANE ROŚLINY: | |
---|---|
Podstawowe dane: Amarylis (Amaryllis belladonna) | |
Rodzaj | kwiat, bylina |
Stanowisko | słoneczne, półcieniste |
Kolor kwiatów | czerwone, żółte, różowe, białe |
Kolor liści | zielony |
Rodzaj gleby | żyzna, lekka i przepuszczalna |
Termin kwitnienia | czerwiec-sierpień |
Wysokość | 40-70 cm |
Głębokość sadzenia | 6-8 cm |
Amarylis uprawa - stanowisko i wymagania.
Amarylis lubi dobrze oświetlone, ale dość chłodne miejsca, więc wybierając stanowisko, warto mieć to na uwadze. Samo podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Do tego należy postawić na dość obfite podlewanie do momentu, aż pojawią się pierwsze pąki kwiatowe. Po kwitnieniu doniczkę należy postawić w słonecznym, przewiewnym i ciepłym miejscu.
Jak rozpocząć uprawę amarylisów w doniczce?
Jest to roślina, która kwitnie jesienią i zimą. Jej piękny, czerwony kolor sprawia, że coraz częściej zastępuje inną popularną roślinę – gwiazdę betlejemską. Uprawa amarylisa nie jest skomplikowana, roślina wymaga bowiem umiarkowanego podlewania oraz nawożenia. W okresie wzrostu należy trzymać ją na parapecie gdzie będzie miała dużą ilość słońca natomiast w momencie kwitnienia z powodzeniem możemy przenieść ją w głąb mieszkania. Najważniejszą potrzebą amarylisa jest utrzymanie dość wysokiej temperatury w okresie wzrostu. Wówczas roślina powinna przebywać w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi od 18 do 25 stopni Celsjusza. Pamiętać musimy również o tym, żeby nie wystawiać amarylisa na zewnątrz, ponieważ narażony jest on na różne pasożyty.
Amarylis sadzenie w doniczce?
Jak pielęgnować amarylis w doniczce?
Amarylis uprawa - co zrobić z po przekwitnięciu?
Co zrobić żeby amarylis zakwitł ponownie?
Amarylis to kwiat, który sprawdzi się wszędzie.
Amarylis ma dość szerokie zastosowanie, więc sprawdzi się jako ozdoba naszych domów oraz mieszkań. Idealnie nada się też na balkon, czy taras, zwłaszcza w okresie kwitnienia, ponieważ wtedy będzie cieszyć oczy swoim pięknym wyglądem.
Zwartnica i inne ciekawostki które warto wiedzieć.
Amarylis ma również inne nazwy – hippeastrum lub zwartnica, jednak nazwy te nie przyjęły się zbyt dobrze w naszym kraju. Jest to roślina tropikalna, która pochodzi z Ameryki Południowej. Jej cebule są bardzo okazałe i mogą mieć nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Jest to roślina, która każdego roku potrzebuje świeżej ziemi, nie jest jednak wymagająca co do jej rodzaju. Z powodzeniem możemy posadzić go w uniwersalnej ziemi ogrodniczej. W okresie kwitnienia potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci nawozu do roślin kwitnących. Nawożenie należy zakończyć w lipcu. Amarylis możemy również rozmnażać. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku starszych roślin, które mają minimum 3-4 lata. Roślina wytwarza wówczas cebulki przybyszkowe, które stanowią gotowe sadzonki, wystarczy jedynie oderwać je od głównej cebuli i posadzić do nowych doniczek. Jak widać, uprawa amarylisa nie jest skomplikowana i z powodzeniem poradzi sobie z nią nawet osoba bez doświadczenia.
Amarylis (Amaryllis belladonna) - pytania i odpowiedzi.
Co zrobić aby amarylis zakwitł ponownie?
Po zakwitnięciu roślina cieszy pięknymi zielonymi liśćmi aż do sierpnia. Później musimy poddać ją regeneracji aby Kwiatkowska zakwitł ponownie. Przestajemy ją podlewać i nawozić. Doniczkę przenosimy w ciemne i chłodne miejsce na przynajmniej 6 tygodni. Więcej dowiesz się w co zrobić aby amarylis zakwitł ponownie.
Jak pielęgnować amarylis w doniczce?
To proste. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad. Cebulę sadzimy na początku listopada, tak aby kwiat zakwitł w okresie grudniowych Świąt Bożego Narodzenia. Amarylis podlewamy oszczędnie i nawodzimy raz w miesiącu. Więcej dowiesz się w jak pielęgnować amarylis w doniczce.
Co zrobić z amarylisem po przekwitnięciu?
Po przekwitnięciu usuwamy przekwit. Gdy łodygi usychają, również je usuwamy. Podlewamy i nawozimy roślinę w minimalnym stopniu. Więcej dowiesz się w co zrobić z amarylisem po przekwitnięciu.
Czy amarylis kwitnie dwa razy w roku?
Przy odpowiedniej pielęgnacji i regeneracji rośliny po przekwitnięciu, możliwe jest aby amarylis zakwitł dwa razy w roku. Jak zadbać o roślinę po tym okresie dowiesz się w co zrobić aby amarylis zakwitł ponownie?
Jak długo utrzymuje się kwiat amarylisa?
Kwiat amarylisa utrzymuje się do kilku tygodni. Najczęściej w jednej doniczce jest kilka kwiatów, które nie zawsze kwitną w jednym czasie, co pozwala cieszyć się kwitnieniem przez dłuższy czas. Zazwyczaj kwiaty utrzymują się do 2 tygodni. Więcej dowiesz się w zasady uprawy Amarylisa.
Jak się rozmnaża kwiat amarylisa?
Jest to możliwe w przypadku starszych roślin (3-4lata). Roślina wytwarza cebulki przybyszowe, które sadzimy jako nowe sadzonki. Więcej dowiesz się w jak posadzić amarylis w doniczce.