Amarylis uprawa w doniczce. Jak sadzić, pielęgnować i co robić po przekwitnięciu.

Amarylis uprawa w doniczce
Amarylis uprawa w doniczce nie jest trudna
Kliknij i Podaj dalej
Amarylis to rodzaj rośliny, który pochodzi z rodziny amarylkowatych. Dziko rośnie w subtropikalnych regionach Karaibów, Meksyku, czy nawet Argentyny. Zamiennie amarylis nazywany jest hippeastrum lub zwartnicą. Zgłębiając zagadnienie można szybko zauważyć, że wspomniane rośliny nieco się od siebie różnią. Właściwy amarylis to roślina przeznaczona do uprawy ogrodowej, zaś zwartnica to roślina domowa. Przyjęło się jednak, że w związku z podobnym wyglądem również zwartnica może być nazywana amarylistem.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Amarylis – opis rośliny.

Amarylis to rodzaj rośliny, który pochodzi z rodziny amarylkowatych. Dziko rośnie w subtropikalnych regionach Karaibów, Meksyku, czy nawet Argentyny. Zamiennie nazywany jest on hippeastrum lub zwartnicą. Zgłębiając zagadnienie można szybko zauważyć, że wspomniane rośliny nieco się od siebie różnią. Właściwy amarylis to roślina przeznaczona do uprawy ogrodowej, zaś zwartnica to roślina domowa. Przyjęło się jednak, że w związku z podobnym wyglądem również zwartnica może być nazywana amarylistem.

Cechą charakterystyczną rośliny są długie, ciemnozielone i sztywne liście oraz wielkie kwiaty, które pojawiają się latem na wysokiej łodydze. Wskazuje się, że roślina ta ma jedne z największych kwiatów z roślin doniczkowych, ponieważ mogą osiągnąć średnicę do 20 cm. Jeśli chodzi o kolorystykę, to płatki przybierają kolor biały, łososiowy, czerwony, czy nawet różowy.

PODSTAWOWE DANE ROŚLINY:
Podstawowe dane: Amarylis (Amaryllis belladonna)
Rodzaj
kwiat, bylina
Stanowisko
słoneczne, półcieniste
Kolor kwiatów
czerwone, żółte, różowe, białe
Kolor liści
zielony
Rodzaj gleby
żyzna, lekka i przepuszczalna
Termin kwitnienia
czerwiec-sierpień
Wysokość
40-70 cm
Głębokość sadzenia
6-8 cm
Kwiat amarylisa
Amarylis w doniczce to ozdoba każdego pomieszczenia.

Amarylis uprawa - stanowisko i wymagania.

Amarylis lubi dobrze oświetlone, ale dość chłodne miejsca, więc wybierając stanowisko, warto mieć to na uwadze. Samo podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Do tego należy postawić na dość obfite podlewanie do momentu, aż pojawią się pierwsze pąki kwiatowe. Po kwitnieniu doniczkę należy postawić w słonecznym, przewiewnym i ciepłym miejscu.

Amarylis uprawa w doniczce
Amarylis uprawa w doniczce nie jest trudna

Jak rozpocząć uprawę amarylisów w doniczce?

Jest to roślina, która kwitnie jesienią i zimą. Jej piękny, czerwony kolor sprawia, że coraz częściej zastępuje inną popularną roślinę – gwiazdę betlejemską. Uprawa amarylisa nie jest skomplikowana, roślina wymaga bowiem umiarkowanego podlewania oraz nawożenia. W okresie wzrostu należy trzymać ją na parapecie gdzie będzie miała dużą ilość słońca natomiast w momencie kwitnienia z powodzeniem możemy przenieść ją w głąb mieszkania. Najważniejszą potrzebą amarylisa jest utrzymanie dość wysokiej temperatury w okresie wzrostu. Wówczas roślina powinna przebywać w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi od 18 do 25 stopni Celsjusza. Pamiętać musimy również o tym, żeby nie wystawiać amarylisa na zewnątrz, ponieważ narażony jest on na różne pasożyty.

Amarylis uprawa z cebulki
Uprawa rośliny w domu (cebulka amarylisa)

Amarylis sadzenie w doniczce?

Przejdźmy teraz do sadzenia amarylisów w doniczkach. Są to rośliny, które nie przepadają za zbyt dużą przestrzenią, dlatego z powodzeniem możemy wybrać mniejszą doniczkę. Jej dno uzupełniamy warstwą drenażu z drobnych kamieni, co jest niezbędne aby cebula nie była narażona na gnicie. Następnie doniczkę wypełniamy glebą. Ziemia dla amarylisów powinna być żyzna, lekka i dobrze przepuszczalna. Cebulkę amarylisu należy umieścić w glebie do mniej więcej ⅓ jej wysokości. Następnie ziemię delikatnie ugniatamy oraz podlewamy roślinę. Doniczka powinna znajdować się w jasnym pomieszczeniu, w którym panuje dość wysoka temperatura. Amarylis dobrze rozwija się, gdy wynosi ona od 18 do 25 stopni Celsjusza. Co ważne, roślinie nie przeszkadza suche powietrze, dobrze czuje się więc w ogrzewanych pomieszczeniach.
Play Video
Amarylis w szklanej doniczce
Amarylis w nowoczesnej i efektownej, szklanej doniczce

Jak pielęgnować amarylis w doniczce?

Pielęgnowanie amarylisa w doniczce nie jest zadaniem trudnym. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, kiedy przypada okres wegetacyjny tej rośliny. Jest on bowiem nieco inny niż w przypadku większości roślin ozdobnych. Aby cieszyć się jej pięknymi kwiatami w okresie Bożego Narodzenia powinniśmy posadzić cebulę na początku listopada. W przypadku starszych roślin należy również pamiętać o okresie spoczynku, który powinien zacząć się w sierpniu. Amarylis potrzebuje oszczędnego podlewania, ponieważ zalana cebula szybko zgnije. Raz w miesiącu należy na to nawozić ją wykorzystując nawóz do roślin kwitnących.
Amarylis w doniczce
Uprawa amarylisa w doniczce
Podlewanie amarylisa
Podlewanie amarylisa w doniczce

Amarylis uprawa - co zrobić z po przekwitnięciu?

Aby amarylis miał szansę na ponowne kwitnienie warto wiedzieć jak zachować się po tym, gdy przekwitnie. Przede wszystkim kwiat, który stracił swój piękny wygląd i przekwitł należy usunąć po to, by roślina nie traciła sił na wytwarzanie nasion. Następnie, w momencie w którym łodyga również zacznie usychać – także ją usuwamy. Jeśli zaś chodzi o liście amarylisa – nie usuwamy ich ponieważ wzmacniają one i chronią cebulę. Warto pamiętać również o tym, że po przekwitnięciu powinniśmy podlewać i nawozić roślinę znacznie oszczędniej.
Amarylis po przekwitnięciu
Co zrobić z amarylisem po przekwitnięciu?

Co zrobić żeby amarylis zakwitł ponownie?

Amarylis jest rośliną, która z powodzeniem może zakwitnąć nam ponownie w przyszłym roku. Aby jednak było to możliwe, roślina potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację. Po przekwitnięciu możemy jeszcze przez jakiś czas cieszyć się jej pięknymi liśćmi jednak już w sierpniu należy zapewnić roślinie możliwość regeneracji. W jaki sposób to robimy? To bardzo proste. Na początku sierpnia przestajemy nawozić i podlewać roślinę. Doniczkę z amarylisem należy przenieść do chłodnego i ciemnego miejsca. Doskonale sprawdzi się przykładowo piwnica. Cebula powinna być tak przechowywana przez okres minimum 6 tygodni. Po tym czasie wyjmujemy ją z ziemi, oczyszczamy z suchych korzeni oraz liści a następnie sadzimy do nowej, żyznej gleby. Zaczynamy ją podlewać oraz nawozić – już w kilka tygodni wypuści nowe pędy oraz pąki kwiatowe.
Kwitnący amarylis
Co zrobić żeby amarylis zakwitł ponownie?
Play Video

Amarylis to kwiat, który sprawdzi się wszędzie.

Amarylis ma dość szerokie zastosowanie, więc sprawdzi się jako ozdoba naszych domów oraz mieszkań. Idealnie nada się też na balkon, czy taras, zwłaszcza w okresie kwitnienia, ponieważ wtedy będzie cieszyć oczy swoim pięknym wyglądem.

Amarylis w domu
Amarylis to piękna ozdoba do domu, na balkon i biura.

Zwartnica i inne ciekawostki które warto wiedzieć.

Amarylis ma również inne nazwy – hippeastrum lub zwartnica, jednak nazwy te nie przyjęły się zbyt dobrze w naszym kraju. Jest to roślina tropikalna, która pochodzi z Ameryki Południowej. Jej cebule są bardzo okazałe i mogą mieć nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Jest to roślina, która każdego roku potrzebuje świeżej ziemi, nie jest jednak wymagająca co do jej rodzaju. Z powodzeniem możemy posadzić go w uniwersalnej ziemi ogrodniczej. W okresie kwitnienia potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci nawozu do roślin kwitnących. Nawożenie należy zakończyć w lipcu. Amarylis możemy również rozmnażać. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku starszych roślin, które mają minimum 3-4 lata. Roślina wytwarza wówczas cebulki przybyszkowe, które stanowią gotowe sadzonki, wystarczy jedynie oderwać je od głównej cebuli i posadzić do nowych doniczek. Jak widać, uprawa amarylisa nie jest skomplikowana i z powodzeniem poradzi sobie z nią nawet osoba bez doświadczenia.

hippeastrum, zwartnica
Amaryis jest również nazywany hippeastrum lub zwartnica

Amarylis (Amaryllis belladonna) - pytania i odpowiedzi.

Po zakwitnięciu roślina cieszy pięknymi zielonymi liśćmi aż do sierpnia. Później musimy poddać ją regeneracji aby Kwiatkowska zakwitł ponownie. Przestajemy ją podlewać i nawozić. Doniczkę przenosimy w ciemne i chłodne miejsce na przynajmniej 6 tygodni. Więcej dowiesz się w co zrobić aby amarylis zakwitł ponownie.

To proste. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad. Cebulę sadzimy na początku listopada, tak aby kwiat zakwitł w okresie grudniowych Świąt Bożego Narodzenia. Amarylis podlewamy oszczędnie i nawodzimy raz w miesiącu. Więcej dowiesz się w jak pielęgnować amarylis w doniczce.

Po przekwitnięciu usuwamy przekwit. Gdy łodygi usychają, również je usuwamy. Podlewamy i nawozimy roślinę w minimalnym stopniu. Więcej dowiesz się w co zrobić z amarylisem po przekwitnięciu.

Przy odpowiedniej pielęgnacji i regeneracji rośliny po przekwitnięciu, możliwe jest aby amarylis zakwitł dwa razy w roku. Jak zadbać o roślinę po tym okresie dowiesz się w co zrobić aby amarylis zakwitł ponownie?

Kwiat amarylisa utrzymuje się do kilku tygodni. Najczęściej w jednej doniczce jest kilka kwiatów, które nie zawsze kwitną w jednym czasie, co pozwala cieszyć się kwitnieniem przez dłuższy czas. Zazwyczaj kwiaty utrzymują się do 2 tygodni. Więcej dowiesz się w zasady uprawy Amarylisa.

Jest to możliwe w przypadku starszych roślin (3-4lata). Roślina wytwarza cebulki przybyszowe, które sadzimy jako nowe sadzonki. Więcej dowiesz się w jak posadzić amarylis w doniczce.

Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Kosaciec syberyjski, Irys syberyjski (Iris sibirica)
Kosaciec syberyjski, Irys syberyjski (Iris sibirica)

Kosaciec syberyjski (Iris sibirica), znany także jako irys syberyjski, to urocza i dekoracyjna roślina, która jest często uprawiana w ogrodach i parkach. Ta piękna roślina pochodzi z Europy i Azji i charakteryzuje się wysokimi, wyprostowanymi

Kosaciec, Irys Bródkowaty (Iris barbata)
Kosaciec, Irys Bródkowaty (Iris barbata)

Irys bródkowaty (Iris barbata) to wyjątkowa i piękna roślina wodna, która jest często wybierana przez miłośników ogrodów wodnych i stawów. Ta rodzima roślina pochodzi z Europy i Azji i charakteryzuje się dużymi, brązowymi liśćmi i

Kosaciec, Irys niski (Iris pumila)
Kosaciec, Irys niski (Iris pumila)

Kosaciec z tego gatunku znany jest jako Irys niski, inaczej irys pumila. To niezwykle urocza i dekoracyjna roślina, która jest często uprawiana w ogrodach i parkach. Ta niska i zwarta roślina charakteryzuje się kompaktową formą

Kosaciec, Irys żółty (Iris pseudacorus)
Kosaciec, Irys żółty (Iris pseudacorus)

Irys żółty, znany także jako irys pseudoacorus, jest imponującą rośliną, która jest często uprawiana w ogrodach i parkach. Ta wysoka i zwarta roślina jest szczególnie znana ze swoich żółtych kwiatów, które pojawiają się na wierzchołkach