Sauna ogrodowa – elegancki pomysł na przydomowe SPA

sauna ogrodowa
Piękna sauna ogrodowa, domowe SPA.
Kliknij i Podaj dalej
Sauna ogrodowa coraz chętniej montowana jest w przydomowych ogrodach. Takie rozwiązanie przyciąga swoim kompaktowym rozmiarem i prostotą instalacji. To propozycja dedykowana szczególnie dla tych osób, które cenią sobie niekonwencjonalne metody spędzania wolnego czasu, we własnej przestrzeni przydomowej.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Korzyści zdrowotne sauny ogrodowej.

Mieszkańcy Finlandii od lat doceniają korzyści zdrowotne wynikające z regularnego korzystania z sauny. Biorąc pod uwagę szereg zalet, jakie płyną z nawet kilkunastominutowej wizyty w tej ciepłej komorze, nie sposób się temu dziwić. Wśród najważniejszych korzyści, jakie niesie ze sobą wypacanie organizmu, znajdują się:

  • Redukcja stresu – ciepło panujące wewnątrz sauny pozwala na pełne odprężenie, kojąc zszargane po całym dniu nerwy. Przebywając w zamkniętym pomieszczeniu, możemy w pełni odciąć się od otaczających nas zmartwień, co pozwala złagodzić stres i napięcie. Nie bez znaczenia są przy tym zmiany zachodzące w organizmie. W odpowiedzi na działanie temperatury dochodzi do uwolnienia się endorfin, które powszechnie są nam znane jako hormony szczęścia. Takie połączenie
  • Zmniejszenie bólu mięśni – w tym po intensywnym treningu. Na skutek działania wysokiej temperatury dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co usprawnia przepływ krwi, niezbędnej do utrzymania odpowiedniej regeneracji organizmu.
  • Wspomaganie odchudzania – choć stracone po wizycie w saunie kilogramy to w rzeczywistości tylko woda, to samo ogrzewanie ciała wykazuje pozytywny wpływ na proces odchudzania. Regularne wizyty w saunie wspomagają metabolizm, a przy tym stymulują organizm do spalania tkanki tłuszczowej.

Sauna ogrodowa jednak nie dla wszystkich.

Choć korzystanie z sauny niesie ze sobą szereg korzyści dla organizmu, to należy pamiętać, że taka forma relaksu nie jest dedykowana dla wszystkich. Z sauny nie powinny korzystać osoby, u których występują choroby serca oraz układu krążeniowego, w tym po przebytym zawale i udarze. Również sauny nie są wskazane dla osób z chorobami nowotworowymi, chorobami skóry (w tym grzybicą) oraz zaburzeniami ze strony układu hormonalnego. Dodatkowo sauna nie jest wskazana dla:

  • dzieci i osób starszych,
  • kobiet w ciąży,
  • osób cierpiących na choroby reumatyczne,
  • osób, u których zdiagnozowano padaczkę,
  • osób, u których występują infekcje, w tym infekcje narządów płciowych.

Jak korzystać z sauny ogrodowej?

To w jaki sposób korzystać z sauny jest ściśle uzależnione od jej typu. W przypadku tradycyjnych saun skandynawskich, wchodząc do sauny powinno się zachować pełną nagość. Z kolei w przypadku sauny suchej należy się zaopatrzyć w cienki, bawełniany ręcznik, dzięki czemu ciało nie będzie dotykało drewna. Jednak niezależnie od typu sauny ogrodowej, w każdej z nich powinieneś utrzymać odpowiednią higienę. Szybki prysznic przed wejściem do sauny i bezpośrednio po wyjściu sprawi, że zabieg będzie jeszcze przyjemniejszy.

Wybierając saunę suchą należy ściśle przestrzegać określonych limitów czasowych. Pierwsze seanse w saunie nie powinny trać dłużej niż 15 minut. Takie podejście pozwoli na stopniowe przygotowanie organizmu i zmniejszy ryzyko wystąpienia dyskomfortu. Po upływie wskazanego czasu można powtórzyć seans, jednak należy go poprzedzić ponownym prysznicem.

Chcąc uzyskać jak najlepsze rezultaty płynące z wizyty w saunie pamiętaj, by nie korzystać z niej będąc na czczo, jak również bezpośrednio po posiłku. Wizyta w saunie bez wcześniejszego posiłku może się skończyć omdleniem, z kolei po obfitym posiłku stanowić będzie dodatkowe obciążenie dla organizmu zajętego trawieniem.

Sauna ogrodowa – jaką wybrać?

Planując zakup sauny ogrodowej, warto rozważyć dobór modelu najbardziej dopasowanego do własnych potrzeb. Na rynku dostępne są różne warianty saun, co pozwala na dobranie tego, który najlepiej wpisze się w aranżację ogrodu.

  • Sauna ogrodowa beczka – jej konstrukcja sprawia, że poza swoją tradycyjną funkcjonalnością dodatkowo stanowi ozdobę ogrodu. Doskonale odnajdzie się w otoczeniu utrzymanym w stylu rustykalnym, wiejskim oraz górskim. Jednak z uwagi na swoją budowę mieści niewiele osób, a przy tym nie daje możliwości wydzielenia dodatkowych pomieszczeń.
  • Sauna domek ogrodowy – jest to rozwiązanie dedykowane dla osób, które dysponują odpowiednią przestrzenią, którą chcą przeznaczyć na budowę własnego spa. Tego typu sauna ogrodowa mieści nawet do 10 osób i daje możliwość wydzielenia dodatkowych pomieszczeń.
  • Balie ogrodowe – są to tzw. sauny fińskie. Z uwagi na prostą konstrukcję oraz łatwy montaż są to najtańsze rozwiązania.
Play Video

Jaki rodzaj pieca wybrać do sauny ogrodowej?

Z uwagi na znacznie prostszą obsługę, obecnie najczęściej stosowane są piece elektryczne. W przeciwieństwie do tych opalanych drewnem nie wymagają żadnych dodatkowych czynności (jak przygotowanie opału) czy spełnienia stosownych wymagań w zakresie przewodów dymowych.

Piece elektryczne pozwalają na dowolne sterowanie temperaturą i poziomem wilgotności powietrza, a przy tym sprawdzą się zarówno w przypadku sauny fińskiej, jak i mokrej. Warto przy tym podkreślić również fakt, że piece elektryczne w przeciwieństwie do kotłów na paliwa stałe są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska.

Wymagania techniczne dla sauny ogrodowej.

Przed podjęciem decyzji o montażu sauny ogrodowej należy spełnić określone warunki techniczne. Przede wszystkim, konieczne jest przygotowanie stabilnego, płaskiego podłoża. Najlepiej sprawdzi się podłoże utwardzone, w formie wylewki lub kostki brukowej. W drugim kroku należy zadbać o zapewnienie przyłącza elektrycznego, które pozwoli na montaż oświetlenia wewnątrz sauny, a co najważniejsze, umożliwi pracę pieca.

Gdzie postawić saunę ogrodową?

Teoretycznie, sauna ogrodowa może być postawiona w każdym, dowolnym miejscu w przestrzeni ogrodu. Jednak specjaliści zalecają, by znajdowała się w przynajmniej niewielkiej odległości od domu. Takie usytuowanie poprawi bezpieczeństwo w przypadku ewentualnego pożaru kabiny, zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia.

W następnym kroku zastanów się, jakiego typu sauna ogrodowa cię interesuje. Określ jej szacowane wymiary, które z pewnością wpłyną na możliwości lokalizacyjne. Szukając właściwego miejsca, staraj się znaleźć takie, które będzie osłonięte od widoku osób postronnych. Wysoki żywopłot czy drzewa pozwolą Ci na większą swobodę podczas zażywania relaksu.

Następnie pamiętaj o konieczności zapewnienia dostępu do mediów, w tym w szczególności prądu, który jest niezbędny dla zapewnienia funkcjonowania Twojej sauny. Co więcej, jeśli rozważasz montaż kabiny prysznicowej, powinieneś dodatkowo zadbać o zapewnienie dostępu do sieci wodnokanalizacyjnej.

Sauna ogrodowa – koszt zakupu i instalacji.

Decydując się na zakup sauny ogrodowej, należy liczyć się z tym, iż jest to kosztowna inwestycja. W przypadku najprostszych balii ogrodowych cena zakupu oraz instalacji sauny ogrodowej wynosić będzie nawet kilka tysięcy złotych. Z kolei, decydując się na lepsze rozwiązania, bardziej solidne i dopasowane do przestrzeni wokół domu, konieczne będzie przeznaczenie od 15 do nawet 25 tys. zł.

Na ostateczną cenę sauny ogrodowej, poza kosztami instalacji, składać się będą takie czynniki jak jej wielkość, sposób wykończenia, materiał, z jakiego zostaną wykonane (sauny wykonane z drewna pochodzącego ze świerków skandynawskich i cedru kanadyjskiego będą znacznie droższe, na co wpływa ich wysoka jakość), a także rodzaju wybranego pieca.

Całkowity koszt zakupu i instalacji sauny ogrodowej zawiera zwykle pełną konstrukcję domku lub beczki, wraz z wykończeniem wewnętrznym, w tym wykonaniem podłogi, izolacji ścian, wykonaniem obudowy na piec oraz wymaganego oświetlenia i ławeczek. Co więcej, w cenie znajduje się pokrycie dachu papą lub gontem. Zakup pieca i jego instalacja wiązać się będą z dodatkowym kosztem, dlatego warto zdecydować się na ofertę tego samego producenta, co zwiększy szansę na uzyskanie korzystnych rabatów.

Sauna ogrodowa – formalności związane z jej budową.

Decydując się na instalację sauny ogrodowej nie musisz spełniać szczególnych warunków, ani posiadać dodatkowych pozwoleń, w tym pozwolenia na budowę. Jedyne, co musisz zapewnić, to odpowiednio dużą przestrzeń z dostępem do prądu.

Warto przy tym podkreślić, że saunę ogrodową możesz zamontować nie tylko w przestrzeni przydomowej, ale również na działce rekreacyjnej. Wówczas warto skorzystać z możliwości budowy sauny na zamówienie, co pozwoli na znacznie większą swobodę przy wyborze jej rozmiaru i kształtu.

Sauna ogrodowa – pytania i odpowiedzi.

Pobór prądu uzależniony jest od wybranego modelu, rozmiaru sauny i mocy urządzenia. Przyjąć jednak możemy, że zakres poboru prądu mieści się pomiędzy 3kW a 6 kW. Pamiętajmy też o innych czynnikach, jak wpływ temperatury zewnętrznej (sezon letni a zimowy).

Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
begonia
Begonia

Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez @gardenowa

storczyk Cambria
Storczyk Cambria

Storczyk Cambria, będący wynikiem krzyżówki wielu gatunków storczyków, jest prawdziwym arcydziełem przyrody. Fascynuje nie tylko miłośników storczyków, ale wszystkich, którzy cenią sobie piękno i różnorodność kwiatów. Wyraziste barwy, niepowtarzalne wzory i niezwykle atrakcyjne formy kwiatów,