Drzewka owocowe kolumnowe. Jabłoń, czereśnia, grusza i inne.

Drzewka owocowe kolumnowe - Jabłoń
Drzewka owocowe kolumnowe - Jabłoń
Kliknij i Podaj dalej
Każdy z nas lubi cieszyć się smakiem owoców. Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy o tym, by uprawiać drzewa owocowe we własnym ogrodzie. Niestety, często zdarza się tak, że kończy się na marzeniach, ponieważ dysponujemy ograniczoną ilością miejsca. W niewielkim ogrodzie trudno stworzyć sad o rozbudowanych koronach. 
Na szczęście, istnieją rośliny, które możemy z powodzeniem uprawiać. Są nimi drzewka owocowe kolumnowe. Czym są? Czego potrzebują oraz jakie są najładniejsze ich gatunki? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Czym są drzewka owocowe kolumnowe?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii a więc wyjaśnienia czym właściwie są drzewka owocowe kolumnowe. Dla wielu osób wciąż jest to bowiem obco brzmiące pojęcie. Mówiąc najprościej są to gatunki drzew, które charakteryzują się niedużą wysokością, nie przekraczającą 2-3 metrów. Jednak to nie to świadczy o ich wyjątkowości, lecz stosunkowo mały obwód, który najczęściej nie przekracza 80 cm. Dzięki temu kolumnowe drzewka owocowe z powodzeniem mogą być uprawiane w niewielkich ogrodach, a nawet w mieście. Kolumnowe drzewka owocowe posiadają krótkie pędy, które wyrastają pod kątem prostym do przewodnika. Najczęściej jako drzewka kolumnowe uprawia się grusze i jabłonie jednak możemy znaleźć również śliwy a nawet morele, które charakteryzują się taką budową.
Czym są drzewka owocowe kolumnowe
Czym są drzewka owocowe kolumnowe?

Jakich warunków potrzebują drzewka owocowe kolumnowe?

Przybliżmy teraz nieco warunki, jakich potrzebują owocowe drzewka kolumnowe. Są to rośliny, które najczęściej stworzone zostały z dawnych odmian wyróżniających się odpornością na choroby czy niskie temperatury. Nie są więc wymagające w uprawie. Niemniej jednak, podobnie jak wszystkie inne drzewka owocowe, tak również drzewka kolumnowe mają swoje wymagania dotyczące gleby czy stanowiska.

O czym warto więc pamiętać? Drzewka owocowe kolumnowe potrzebują żyznej gleby by szybko się rozwijać a w późniejszych latach intensywnie owocować. Dlatego też niezbędnym elementem jest przemieszanie ziemi z kompostem co daje doskonałe warunki do uprawy owoców. Stanowisko dla drzewek kolumnowych powinno być nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Pamiętajmy również, że podczas pierwszych lat uprawy drzewo potrzebować będzie podlewania po to, by jego system korzeniowy dostatecznie się wykształcił.

Uprawa owocowych drzew kolumnowych
Uprawa owocowych drzew kolumnowych w ogrodzie

Poznaj najładniejsze drzewka owocowe kolumnowe.

Jak wspominaliśmy wyżej, w uprawie kolumnowej znajduje się wiele gatunków i odmian drzew owocowych, wśród których znajdziemy jabłonie, śliwy czy grusze. Warto przedstawić te z nich, które cieszą się niezwykle dużą popularnością nie tylko z uwagi na swoje owoce, ale również piękny wygląd – zarówno w okresie kwitnienia, jak i owocowania. To kolumnowe drzewka owocowe, które z pewnością spełnią wszystkie twoje oczekiwania i sprawią, że twój ogród będzie prezentował się doskonale.

Jabłoń kolumnowa.

Zacznijmy od jabłoni, które zdecydowanie stanowią najbardziej popularny gatunek owocowych drzewek kolumnowych. Wśród odmian, na które z całą pewnością możemy zwrócić uwagę wymienić należy:
Drzewka owocowe kolumnowe - Jabłoń kolumnowa
Jabłoń kolumnowa posiada wiele odmian.
Drzewka owocowe kolumnowe - Jabłoń kolumnowa Bolero
Jabłoń kolumnowa Bolero
Bolero to odmiana jabłoni, która niezwykle atrakcyjnie wygląda nie tylko w czasie kwitnienia, ale również owocowania. Wszystko to ze względu na piękny, żółty kolor jabłek. Co więcej, owoce te wyróżniają się również doskonałym smakiem. Doskonale smakują jako świeże owoce, ale sprawdzą się również w przetworach takich jak kompoty czy dżemy.
Drzewka owocowe kolumnowe - Jabłoń kolumnowa Flamenco
Jabłoń kolumnowa Flamenco
Flamenco to kolejna jabłoń, którą warto mieć w swoim ogrodzie. Piękne, soczyste i smaczne owoce wyróżniają się białym miąższem oraz zjawiskową, zielono-czerwoną barwą.
Drzewka owocowe kolumnowe - Jabłoń kolumnowa Mezo
Jabłoń kolumnowa Mezo
Mezo to idealna propozycja dla ciebie jeśli spodobały ci się dwie poprzednie odmiany. Ta zawiera bowiem szczepy obu z nich, dzięki czemu możesz cieszyć się zarówno jednymi, jak i drugimi owocami.
Drzewka owocowe kolumnowe - Jabłoń kolumnowa Waltz
Jabłoń kolumnowa Waltz
Waltz to odmiana kolumnowego drzewka owocowego idealna dla wszystkich osób, które uważają, że jabłka powinny być mocno czerwone. Jej owoce są nie tylko pyszne, ale również prezentują się doskonale. Możesz mieć pewność, że będą stanowiły cudowną jesienną ozdobę twojego ogrodu.

Czereśnia kolumnowa.

Mówiąc o kolumnowych drzewach owocowych nie sposób nie wspomnieć również o czereśniach, które również chętnie uprawiane są w ten sposób. Jakie odmiany powinny Cię zainteresować?
Drzewka owocowe kolumnowe - Czereśnia kolumnowa
Czereśnia kolumnowa
Victoria to nie tylko niezwykle smaczne owoce, ale również ozdoba ogrodu. Ich intensywny, prawie czarny kolor sprawia, że z daleka przyciągają spojrzenie swoim dojrzałym i soczystym wyglądem.
Queen Mary jej duże, soczyste owoce posiadają sercowaty kształt i są stosunkowo duże. Z pewnością będą więc piękną ozdobą letniego ogrodu. Co więcej charakteryzują się bardzo słodkim smakiem i doskonale sprawdzają się również w przetworach czy wypiekach.
Stark Gold to bardzo pysznie owocująca odmiana, która może stanowić ciekawe urozmaicenie wyglądu twojego sadu. Jej owoce posiadają bowiem bardzo atrakcyjny, żółty kolor.

Grusza kolumnowa.

Kolejne drzewka owocowe kolumnowe, które warte są uwagi z całą pewnością są grusze. Odmiany zasługujące na posadzenie ich w naszych ogródkach to między innymi:

Drzewka owocowe kolumnowe - Grusza kolumnowa
Drzewa gruszy kolumnowej w porze kwitnienia
Drzewka owocowe kolumnowe - Grusza kolumnowa Saphira
Grusza kolumnowa Saphira
Saphira przepyszne owoce, które wyróżnia zielona, soczysta kolorystyka.
Drzewka owocowe kolumnowe - Grusza kolumnowa Decora
Grusza kolumnowa Decora
Decora odmiana wyróżniająca się niezwykle ładnymi kwiatami a do tego obficie owocuje. Gruszki posiadają żółty kolor oraz charakterystyczny czerwony rumieniec.

Drzewka owocowe kolumnowe to również śliwa i morela.

Istnieją również śliwy oraz morele, które także doskonale sprawdzają się w uprawie kolumnowej. Jakie gatunki warto wziąć pod uwagę? Wśród nich wymienić możemy:

Fruca

Fruca to śliwa, której owoce są ciemne i posiadają bardzo intensywną fioletową barwę, która prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Poza tym odmiana ta świetnie sprawdza się zarówno do spożycia zarówno na świeżo, jak i w postaci przetworów.

Imperial

Imperial decydując się na uprawę tej śliwy możesz liczyć na ciemnofioletowe owoce o żółtym miąższu. Owocuje we wrześniu.

Miracose

Miracose to tzw. śliwomorela, która z pewnością stanowi ciekawą propozycję dla osób, które lubią nietypowe rośliny. Posiada żółte, lekko zarumienione owoce o bardzo dobrych właściwościach smakowych.

Compacta

Compacta to jedyna morela w naszym zestawieniu. Co ciekawe posiada samopylne kwiaty, dzięki czemu możemy uprawiać ją nawet pojedynczo lub w doniczce. Wyróżnia się słodkimi i soczystymi owocami.

Jak więc widzisz, wybór drzewek owocowych kolumnowych jest naprawdę duży – z pewnością wybierzesz więc odmiany dla siebie.

Drzewka owocowe kolumnowe - pytania i odpowiedzi.

Większość drzewek owocowych wymaga regularnego przycinania. W przypadku kolumnowych drzewek owocowych nie jest to jednak konieczne. Oczywiście, wczesną wiosną możemy dokonać delikatnej regulacji pędów, jednak znacznie ważniejsze jest to, by odprowadzać je pod kątem prostym od przewodnika.
Ogromną zaletą drzewek kolumnowych jest fakt, że rosną one dość szybko i równie szybko zaczynają owocować. Pierwsze plony w przypadku większości tego typu drzewek owocowych pojawiają się już po dwóch latach od posadzenia sadzonek. Jest to niewątpliwa zaleta tych roślin.
Jak najbardziej warto zdecydować się na zakup owocowego drzewka kolumnowego do swojego ogrodu. Jest to jeden z najprostszych sposobów na jego dekorację a jednocześnie pozwala cieszyć się doskonałym smakiem owoców. Sadzonki drzewek kolumnowych nie są drogie a ich uprawa jest możliwa nawet w niewielkim ogródku.
Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Akebia pięciolistkowa Akebia quinata
Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)

Akebia pięciolistkowa to wieloletnie pnącze, które należy do rodziny krępieniowatych. Naturalnie występuje na terenie Azji, a dokładniej mówiąc, można ją spotkać głównie na terenie Korei, Japonii oraz Chin. Z roku na rok rośnie jej popularność

Albicja jedwabista
Albicja jedwabista (Albizia julibrissin)

Albicja jedwabista znana również jako jedwabne drzewko, perskie drzewko szczęścia lub perska mimoza. Jest to małe liściaste drzewko, które dorasta do 5-12 m wysokości. Naturalny obszar występowania tego drzewka rozciąga się od Iranu, po Himalaje,