Trawa pampasowa suszona. Uprawa, suszenie oraz aranżacje do wazonu

trawa pampasowa suszona
Trawa pampasowa suszona
Kliknij i Podaj dalej
Trawa pampasowa suszona, inaczej zwana kortaderią pampasową lub potocznie pampasem, to suche trawy ozdobne pochodzące z Ameryki Południowej. Suszone trawy pampasowe idealnie sprawdzą się do kompozycji wazonowych oraz innych dekoracji wnętrz. Zachwycają nie tylko swoją delikatnością, ale również barwą. Jeśli jednak ta kolorystyka wydaje nam się mdła, to z pewnością całość kompozycji ożywi trawa pampasowa różowa. Wymienione barwy występują naturalnie, jednak chcąc uzyskać inne kolory, suche trawy spokojnie można pomalować dowolnym sprayem.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Trawa pampasowa (z łac. Cortaderia selloana) to kępiasta bylina pochodząca z krajów południowoamerykańskich – głównie ze stepów. Dekoracyjna trawa ma okazałe kwiatostany – puszyste i przyciągające uwagę. Roślina wymaga specjalnych warunków uprawy. Trawy pompasowe rosną zarówno na ciepłych, jak i zimnych obszarach. Zasięgając fachowej wiedzy, można uzyskać informację, że trawa pampasowa należy do gatunków dwupiennych. To oznacza, że roślina posiada zarówno męskie, jak i żeńskie kwiatostany – jednak są one rozmieszczone na innych kłosach. Puszyste, dekoracyjne pióropusze to kwiatostany żeńskie – i to właśnie one sprawiają, że trawa pampasowa suszona jest tak popularna – nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Trawa pampasowa suszona - wybieramy najlepsze odmiany.

Na całym świecie istnieje wiele odmian traw pampasowych nadających się do suszenia. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, wielkością, czy kolorem. Mają także odmienne wymagania, co do gleby, czy innych warunków wzrostu. Wśród najpopularniejszych odmian traw ozdobnych króluje miskant chiński. Wymienia się przede wszystkim odmiany Weiser Fede – z białymi wiechami i Rendatleri – z kwiatami różowymi. Niezwykle ciekawie prezentuje się także Sunningdale Silver – której kwiatostany, jak sama nazwa wskazuje mają lekko srebrzysty połysk. Bardzo rzadko spotykane są karłowate, niskopienne odmiany trawy pampasowej. Tu najpopularniejsze są trawa pampasowa Evita i trawa pampasowa Pumila. W domowych wnętrzach dużym zainteresowaniem cieszy się natomiast mini trawa pampasowa o podobnej nazwie – Mini Pampas.

Trawa pampasowa suszona może mieć kwiaty w różnych kolorach.

Trawy pampasowe przez większość czasu rosną w podobny sposób. Są to dosyć wysokie, rozrośnięte kępy, których liście sięgają nawet 2 metrów długości. Wiele osób twierdzi, że roślina przypomina naturalną fontannę – na pewnej wysokości bowiem liście delikatnie się wyginają. Sprawia to, że później trawa pampasowa do wazonu jest tak wdzięczna w aranżacji. Trawa pampasowa w Polsce jest największą atrakcją, kiedy kończy się lato. Wówczas pojawiają się bujne i puszyste pióropusze. Zależnie od gatunku wytrzymują one nawet do końca listopada lub początku grudnia. Wiele zależy od warunków atmosferycznych, a te w ostatnich bywają zmienne. Kwiatostany trawy pampasowej mogą mieć różne kolory – zazwyczaj jest to biel i beż. Zdarza się jednak, że są one różowe – wówczas prezentują się naprawdę elegancko. Takie odmiany bywają również droższe w zakupie. Niezależnie od koloru – trawa pampasowa suszona posiada puszyste wiechy, które osiągają długość nawet pół metra – co robi imponujące wrażenie.

Trawa pampasowa suszona pokazana w różnych aranżacjach.

Play Video

Trawa pampasowa suszona zanim trafi do wazonu. Sianie z nasion, sadzenie i warunki uprawy.

Podstawą w przypadku uprawy trawy pampasowej jest wybór odpowiedniego miejsca, w którym będzie posadzona. Pomimo tego, że roślina nie ma bardzo dużych wymagań, to jednak musi mieść zapewnione:

  • ciepło
  • nasłonecznienie
  • ochronę od wiatru

Trawy ozdobne takie jak pampasowa bardzo lubią żyzne podłoża – bogate w próchnicę, składniki odżywcze i lekko kwaśne. To bardzo ważne dla ich prawidłowego wzrostu. Dlatego, jeżeli warunki w twoim przydomowym ogrodzie nie do końca odpowiadają tym wymaganiom, ważne będzie nawożenie gleby – szczególnie wiosną i latem, jeszcze przed okresem kwitnienia. Trawa pampasowa powinna zimować w stosunkowo suchej glebie. Ma to ogromny wpływ na fakt, czy przetrwa ten okres. Niska temperatura i wilgoć przyczyniają się do niszczenia korzeni rośliny, które zaczynają gnić. Już niewielkie zejście temperatury poniżej 0 st. C. jest dla ozdobnej trawy bardzo groźne. Trawa pampasowa suszona jest wyjątkowo wdzięczną do sadzenia. Co to oznacza? Możesz wysadzić ją z doniczki do gruntu w dowolnym momencie poza sezonem kwitnienia i zimą – oznacza to czas od początku kwietnia do początku września. Zaleca się, aby trawy pampasowe sadzić wiosną po ustąpieniu przymrozków. Wówczas możesz mieć pewność, że nic nie zagrozi nowej ozdobie twojego ogrodu.

Kwitnienie traw pampasowych. Jak szybko rośnie trawa pampasowa suszona pod aranżacje do wazonu?

Trawa pampasowa wypuszcza kwiaty od września. Może zdarzyć się, że przy zmiennych warunkach pogodowych stanie się to wcześniej. Zwykle jednak kwitnienie przypada na okres wrzesień-listopad.

Odbicie trawy pampasowej po zimie zależy od jej gatunku, stanu i samych warunków pogodowych. Zazwyczaj jest to okres wczesnej wiosny – przełom marca i kwietnia. Trawa pampasowa suszona rośnie stosunkowo bardzo szybko. Już w trakcie jednego sezonu jest w stanie osiągnąć maksymalne wysokości – do 2 metrów liście i półmetra kwiatostany. Wyjątkiem są miniaturki trawy pampasowej.

https://www.instagram.com/p/CkkuMJWsGm3/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Kortaderia wymaga odpowiedniego miejsca.

Jeśli jednak kortaderia ma w ogóle zakwitnąć i przetrwać w naszym ogrodzie, musimy o nią starannie zadbać. Przede wszystkim powinniśmy wybrać dla niej odpowiednie miejsce, gdyż to właśnie stanowisko jest kluczem do sukcesu uprawy rośliny. Trawę pampasową trzeba posadzić w miejscu, które powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru np. ścianą budynku lub ogrodzeniem. Kolejna ważna sprawa to odpowiednie podłoże, gdyż trawa pampasowa jest w tym względzie bardzo wymagająca. Trawa pampasowa oczekuje gleby żyznej, próchniczej, lekko kwaśnej i bogatej w składniki odżywcze (polecane jest nawożenie trawy nawozami mineralnymi NPK wiosną i wczesnym latem oraz nawozami o zwiększonej ilości potasu i zmniejszonej ilości azotu w drugiej połowie lata). Podłoże w sezonie wiosenno-letnim powinno być stale lekko wilgotne, ale jesienią i zimą bardziej suche, w przeciwnym razie podstawa kępy i korzenie nie przetrwają nawet najlżejszych chłodów (w wilgotnej glebie mogą zgnić już przy temperaturze -5 st.C).

Kortaderia w donicy. Czy możliwa jest uprawa w pampasu w domu?

Rozmnażanie trawy jest bardzo trudne w domowych warunkach. Nie ma większego problemu z pozyskaniem nasion po przekwicie, jednak wymagają one specjalnego przechowywania – co nie zawsze jest możliwe. Trawa pampasowa w donicy więc lepiej odnajdzie się na balkonie czy tarasie. Wprawdzie młode egzemplarze łatwo można uzyskać z siewu nasion, ale już utrzymanie ich przez zimę to prawdziwy problem. Poza tym część uzyskanych tą drogą roślin może być męska, co oznacza mniejsze kwiaty. Te, chociaż nadal piękne, nie są tak okazałe, jak żeńskie. Zawodne bywa też rozmnażanie rośliny przez podział, dlatego najlepiej kupić gotową sadzonkę u sprawdzonego sprzedawcy, upewniając się, że jest to egzemplarz żeński (rośliny zawsze sadzimy wiosną).

Trawa pampasowa suszona w donicy
Trawa pampasowa suszona uprawiana w donicy jest bardzo wymagająca

Gdzie kupić trawę pampasową?

Wiele osób rezygnuje z samodzielnego rozmnażania i wybiera wizytę w sklepie oraz zakup gotowej sadzonki. Trawy pampasowe można kupić w sklepach ogrodniczych lub szkółkach. Ze względu na fakt, że bylina jest specyficzną rośliną – nie wszystkie placówki posiadają ją w ofercie. Podczas zakupu sadzonki warto pamiętać, że każda roślina powinna mieć dokładnie określony gatunek i odmianę. Często podawany jest także kraj pochodzenia. Takie informacje są bardzo pomocne podczas jej pielęgnacji. Jednak, co najważniejsze – pomagają ochronić trawę pampasową przed różnego rodzaju chorobami i szkodnikami.

Jak dbać o trawę pampasową aby po ususzeniu pięknie prezentowała się w wazonie.

Nawet najbardziej troskliwie pielęgnowana trawa pampasowa może nie przetrwać zimy w gruncie. Wprawdzie na odpowiednim stanowisku niewielkie mrozy nie zrobią jej krzywdy, ale już duże spadki temperatury zwykle ją niszczą. Z tego względu trawę pampasową najlepiej uprawiać w najcieplejszych rejonach kraju, starannie zabezpieczając ją na zimę kopczykiem z suchych liści, trocin lub torfu. Późną jesienią liście trawy pampasowej warto też obwiązać na szczycie sznurkiem, tworząc z nich rodzaj chochoła, a nad nimi skonstruować daszek, zabezpieczający roślinę przed nadmiernymi opadami deszczu lub śniegu. Dzięki temu w kępie nie będzie zbierała się woda, a wnętrze rośliny zostanie dodatkowo zabezpieczone przed zimnem.

W chłodniejszych częściach kraju, kortaderię lepiej uprawiać w donicy chowanej na zimę do jasnego, chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 0-10st. C. Wprawdzie ze względu na znaczny rozmiar kępy zadanie może być trudne, ale zwiększa szanse trawy na przeżycie.

Trawa pampasowa suszona. Stylowa dekoracja każdego domu.

Trawa pampasowa suszona to jak się okazuje nie tylko doskonała ozdoba ogrodu, ale także i domu. Bardzo często jej wysuszone pióropusze służą jako element umieszczany w wazonach. Pomimo swojej okazałości, w takiej wersji roślina jest idealna do wnętrza minimalistycznych. Doskonale współgra ze stylem Boho i jest elementem, który w ciekawy sposób odmienia wnętrze. Trawa pampasowa pozwala także na stworzenie spektakularnych dekoracji weselnych. Zachwycają się nią Młode Pary z całego świata i często wybierają jako jeden z głównych elementów motywu przyjęcia. Co ciekawe, ten niezwykły dodatek można wykorzystać także nie tylko do dekoracji stołów. Świetnie sprawdza się w bukietach Panien Młodych. Tym bardziej, że trawa pampasowa dostępna jest naturalnie w różnych kolorach:

  • białym
  • beżowym
  • różowym
  • fioletowym

Jak zrobić kompozycję z trawy pampasowej suszonej?

Play Video

Trawa pampasowa do wazonu, farbowana na dowolny kolor.

Floryści na życzenie mogą także zafarbować trawy pampasowe na dowolny kolor, który będzie pasował do uroczystości. Trawy pampasowe suszone w ostatnich latach są modne nie tylko jako roślina do ogrodu, ale także jako sucha dekoracja, którą wykorzystuje się w wielu różnych sytuacjach. Piękne pióropusze, jakimi charakteryzuje się trawa pampasowa do wazonu to doskonały dodatek podczas sesji zdjęciowych. Korzystają z niego nie tylko profesjonalni fotografowie, ale również influencerzy. W social media można zauważyć wiele ujęć, na których jedno z głównych miejsc zajmuje właśnie trawa pampasowa, idealnie dopełniając całą stylizację.

Suche i sporych rozmiarów pióropusze są charakterystyczne szczególnie dla profili wnętrzarskich, gdzie prezentuje się styl Boho. Istnieje jednak wiele różnych opcji wykorzystania tej rośliny.

Co robić aby trawa pampasowa do wazonu się nie sypała?

Play Video

Trawa pampasowa aranżacje.

Trawa pampasowa suszona - aranżacje
Trawa pampasowa suszona - aranżacje.

Trawa pampasowa do wazonu - suszenie.

Suszenie traw pampasowych jest bardzo proste, wystarczy wpisać w wyszukiwarce google hasło „trawa pampasowa do wazonu„, by przekonać się, jak bardzo popularne jest układanie w wazonie jej suszonych piór. A suszy się je bardzo prosto. Wystarczy wybrać kilka ładnych źdźbeł trawy (należy założyć rękawiczki, aby ochronić ręce przed ostrymi krawędziami liści) i włożyć je do wazonu, w którym wysuszy je powietrze. Mając nawet niewielkie doświadczenie w aranżacji kwiatów, można użyć trawy do stworzenia kwiatowej chmury.

Trawa pampasowa do wazonu
Trawa pampasowa do wazonu
Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Miskant Gracillimus
Miskant Gracillimus – sadzenie, uprawa, porady

Miskant Gracillimus to jedna z najbardziej znanych i popularnych odmian miskantów. To nas jednak nie powinno dziwić, ponieważ mamy do czynienia z trawą ozdobną, która tworzy zwarte, wyprostowane i bardzo gęste kępy. Liście są stosunkowo

Miskant chiński Zebrinus
Miskant Zebrinus

Miskant chiński Zebrinus to ozdobna trawa, która należy do rodziny wiechlinowatych. Jak sama nazwa sugeruje, mamy do czynienia z byliną pochodzącą z dalekiego wschodu. Jednak jej walory zostały docenione także w Polsce i widać, że