Trawy pampasowe do ogrodu. Kortaderia 4 popularne odmiany. Sadzenie i pielęgnacja.

Trawy pampasowe w ogrodzie
Trawy pampasowe w ogrodzie
Kliknij i Podaj dalej
Trawa pampasowa zachwyca swoimi okazałymi kwiatostanami, które tworzą malownicze pióropusze. Kortaderia jest rośliną wymagającą, dlatego przed podjęciem decyzji o dołączeniu jej do swojego ogrodu, warto wiedzieć, jakie warunki trzeba jej zapewnić, by wyrosła bujna, niczym w kolorowych magazynach. Ta kępiasta bylina nie wybacza niedociągnięć w dziedzinie pielęgnacji, dlatego jakiekolwiek uchybienia mogą skutkować jej obumieraniem, szczególnie w okresie zimowym, gdy temperatury spadają poniżej zera. Jeśli jednak marzy Ci się, by również Twój ogród zdobiła ta imponująca roślina, koniecznie zapoznaj się z podstawami pielęgnacji.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Gdzie najlepiej rośnie trawa pampasowa?

Naturalnym obszarem występowania kartoderii, zwanej również trawą pampasową są odległe regiony Ameryki Południowej, Nowej Zelandii i Nowej Gwinei. Nie powinno zatem dziwić, że jej wymagania są specyficzne, a roślina, choć zimą utrzymuje swój zielony kolor, to bardzo źle znosi niskie temperatury. Jednak z uwagi na swój zachwycający pokrój część gatunków trawy pampasowej rozprzestrzeniło się na pozostałe kontynenty, by zdobić przestrzenie swoimi egzotycznymi pióropuszami.

Jak zapewnić optymalne warunki dla trawy pampasowej w ogrodzie?

W naturalnym środowisku trawy pampasowe pokrywają głównie brzegi strumieni górskich, co pozwala im na bujny rozrost. Aby również w naszym klimacie mogła się rozwijać należy zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Najlepszym miejscem będzie dla niej stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru. Jest to szczególnie ważne, ponieważ jej delikatne długie źdźbła są łamliwe. Roślina najlepiej się odnajdzie w żyznej, głębokiej, próchniczej glebie, która dzięki odpowiedniej przepuszczalności nie będzie wysychać również latem. Jednak należy przy tym pamiętać, że również zbyt duża wilgotność gleby może się okazać dla trawy pampasowej zabójcza.

Trawa pampasowa Cortaderia selloana
Trawa pampasowa Cortaderia selloana

Trawy pampasowe - uprawa popularnych gatunków.

Kortaderia liczy sobie około 27 różnych gatunków, jednak wśród tych uprawianych w ogrodach wyróżnić możemy zaledwie kilka:
  • White i Weiser Feder – o białych kwiatostanach
  • Sunningdale Silver – o srebrzystych kwiatostanach
  • Remorio, Rosea i Randatleri – o różowych kwiatostanach
  • Evita, Pumila, Mini Pampas – odmiany karłowate
  • Splendid Star i Aureolineata – ze złocistym pasowaniem liści
  • Silver Comet i Silver Stripe – ze srebrzystym paskowaniem liści
Wszystkie te odmiany zachwycają swoim urokiem i pozwalają nadać wytwornego stylu w każdej przestrzeni. Dlatego wybierając odpowiedni gatunek warto kierować się przede wszystkim spójnością z otoczeniem. Te zachwycające trawy doskonale prezentują się zarówno samodzielnie, jak i w towarzystwie innej roślinności. W niewielkich ogrodach szczególnie dobrze prezentować się będą odmiany karłowate, które osiągają wysokość maksymalnie 1,5 metra. Z uwagi na swój charakterystyczny wygląd, trawy pampasowe najlepiej prezentują się w ogrodach naturalistycznych. Jej delikatne źdźbła poruszają się wraz z każdym podmuchem wiatru, sprawiając, że ogród ożywia się. Co więcej, w przypadku dużych przestrzeni, może stanowić imponujący żywopłot, który będzie przyciągał wzrok każdego, kto tylko go dojrzy.

Trawa pampasowa Pumila

Pierwszym gatunkiem trawy pampasowej, którą chcielibyśmy przybliżyć jest trawa pampasowa Pumila. Charakteryzuje się niezwykle efektownymi, charakterystycznymi białymi wiechami, które są niezwykle ozdobne. Roślina należy do niższych gatunków trawy pampasowej, a jej wysokość najczęściej wynosi około 1,5 metrów, choć zdarzają się również wyższe kłosy. Atutem trawy pampasowej Pumila jest bez wątpienia również ciekawy przekrój kępy liści.

Czym wyróżnia się trawy pampasowe Pumila? Przede wszystkim bardzo atrakcyjnymi kwiatostanami, które pojawiają się w okresie na przełomie września i października. Mają jasną, białą kolorystykę i składają się z długich, jedwabistych włosków, które zapewniają roślinie puszystość wiechów. 
Jeśli zaś chodzi o jej liście Pumila wyróżnia się sztywnymi, płaskimi blaszkami, które mogą zarówno rosnąć ku górze, jak i zwieszać się swobodnie w dół. Dzięki temu kępa trawy pampasowej Pumila jest gęsta i najczęściej posiada okrągły kształt.

Trawa pampasowa Pumila
Trawa pampasowa Pumila

Gdzie warto posadzić trawę pampasową Pumila?

Trawa pampasowa Pumila jest rośliną, która sprawdza się w wielu aranżacjach. Doskonale prezentuje się przy zbiornikach wodnych takich jak oczka czy stawy. Z powodzeniem możemy wykorzystać ją również jako ozdobę w centralnej części trawnika lub jako tło rabat kwiatowych. Jej atrakcyjne wiechy możemy zasuszyć i wykorzystać w domowych bukietach i aranżacjach roślinnych. Trawy pampasowe Pumila możemy uprawiać również w donicach – wówczas na zimę należy przenieść je do pomieszczenia jasnego i chłodnego.

Idealne warunki dla trawy pampasowej Pumila.

Przybliżmy nieco potrzeby trawy pampasowej Pumila. Jest to roślina, która preferuje stanowiska nasłonecznione. Jej podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, dobrze jeśli dodatkowo wzbogacimy je wapnem. Pod korzeniami rośliny warto umieścić warstwę drenażu w postaci drobnych kamyków. Co ważne, zimą trawa Pampasowa Pumila potrzebuje odpowiedniej ochrony – liście zabezpieczamy warstwą słomy lub liści a następnie okrywamy folią. Wczesną wiosną, zanim rozpocznie swój okres wegetacji przycinamy zeszłoroczne liście.

Trawa pampasowa White feather

Kolejnym gatunkiem trawy pampasowej, który z całą pewnością zasługuje na przybliżenie jest trawa pampasowa White Feather. To niezwykle okazała roślina, która może rozrosnąć się nawet do wysokości wynoszącej 3,5 metra. Charakteryzuje się puszystymi, białymi lub jasnokremowymi wiechami, które posiadają delikatny, srebrny połysk. Z powodzeniem możemy suszyć je lub wykorzystywać jako kwiat cięty. Co ważne, jej kwiatostany mające formę prostych pióropuszy mogą mieć nawet metr długości, co sprawia, że prezentują się niezwykle ozdobnie i zjawiskowo. Trawy pampasowe te, są jednymi z mniej wymagających a jednocześnie wyróżniających się na tle innych roślin ogrodowych.

Gdzie sadzić trawy pampasowe White Feather?

Trawa pampasowa White Feather nie jest rośliną wymagającą, dzięki czemu może stanowić element ozdobny ogrodu na wiele różnych sposobów. Doskonale wygląda zarówno jako pojedynczo posadzona roślina ozdobna pośrodku trawnika. Świetnie sprawdza się również w szpalerach, jako tło dla innych roślin takich jak kwiaty ozdobne czy byliny. Może być uprawiana w pobliżu zbiorników wodnych lub w pojemnikach i donicach.

Wymagania i pielęgnacja trawy pampasowej White Feather

Trawa pampasowa White Feather jest jednym z najmniej wymagających gatunków traw, nie ma wymagań dotyczących pH gleby, co więcej, doskonale znosi temperatury aż do -25 stopni Celsjusza, dzięki czemu jest w stanie przetrwać nawet mroźną zimę bez dodatkowego wsparcia. Mimo to, by zapewnić jej optymalne warunki warto okryć kępę trawy na zimę.


Ten gatunek trawy pampasowej preferuje nasłonecznione, osłonięte od wiatru stanowiska. Doskonale poradzi sobie jednak również w miejscach, w których występuje półcień. Gleba, w której sadzimy trawę pampasową White Feather powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Warto zadbać o warstwę drenażu by uniknąć przemoczenia i gnicia korzeni. Regularnie usuwamy suche oraz gnijące liście. Wiosną roślina wymaga przycięcia. Trawa pampasowa White Feather dobrze znosi suszę, nie cierpi zaś przelewania, dlatego też podlewamy ją oszczędnie lub z tego rezygnujemy.

Trawa pampasowa Evita

Mówiąc o gatunkach trawy pampasowej nie sposób nie wspomnieć o niezwykle efektownej odmianie jaką jest trawa pampasowa Evita. Należy ona do jedynych z najczęściej wybieranych gatunków ze względu na fakt, że jest to odmiana, która nie osiąga imponujących wymiarów. Evita to niska odmiana trawy pampasowej, która najczęściej ma ok 1,2 m wysokości. Charakteryzuje się puszystymi kwiatostanami, które początkowo mają barwę białą a następnie przechodzą w kremową lub brzoskwiniową. Kwiatostany osiągają długość do 40 centymetrów doskonale sprawdzają się jako ozdobny element kwiatów ciętych, z powodzeniem mogą być również suszone i stanowić element jesiennych i zimowych kompozycji. Trawa pampasowa Evita jest rośliną wieloletnią, zaczyna kwitnąć najczęściej w trzecim roku swojego rozwoju. Evita to gatunek, który kwitnie stosunkowo wcześnie, ponieważ już w lipcu. To co wyróżnia ten gatunek trawy pampasowej to również wąskie liście o ostrych brzegach w ciekawym szaro-zielonym kolorze.

Trawa pampasowa Evita
Trawa pampasowa Evita

Jakich warunków potrzebują trawy pampasowe Evita?

Trawa pampasowa Evita to roślina, która wymaga gleby żyznej z dodatkiem wapnia. Powinna być ona umiarkowanie wilgotna oraz posiadać dobry drenaż. Nieprzepuszczalna gleba doprowadzi bowiem do gnicia korzeni trawy. Idealne stanowisko dla tego gatunku traw powinno być dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Evita dobrze czuje się w miejscach, które szybko się nagrzewają. Nie wymaga nawożenia oraz intensywnego podlewania. Na zimę rozeta liściowa trawy pampasowej Evita powinna zostać zabezpieczona przed mrozem za pomocą kory, słomy lub trocin. Tak zabezpieczoną roślinę okrywamy matą lub folią.

Stanowisko dla odmiany Evita?

Trawy pampasowe Evita to rośliny, które doskonale czują się przy naturalnych zbiornikach wodnych. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym możemy ją posadzić. Możemy uprawiać ją w donicy, na skalniakach, rabatach lub w formie szpalerów. Świetnie czuje się w towarzystwie innych bylin, doskonale wygląda również posadzona pojedynczo w centralnej części trawnika bez dodatkowych roślin ozdobnych. Dzięki temu daje sporo możliwości kompozycyjnych.

Różowe trawy pampasowe - Rosea

Ostatnim gatunkiem trawy pampasowej, który zasługuje na opisanie ze względu na swój niezwykły kolor kwiatostanów jest trawa pampasowa Rosea. To wyjątkowa roślina pochodząca z Argentyny, która w naszym kraju osiąga wysokość wynoszącą ok 1,6 metra. To co wyróżnia ją na tle innych gatunków to z całą pewnością gęste, puszyste kwiatostany, które utrzymane są w kolorach od jasnego do intensywnego różu. Jest to roślina bardzo rozłożysta – w okresie kwitnienia może mieć szerokość wynoszącą nawet 2,4 metra. Z tego powodu jest to bardzo dobra roślina soliterowa. Warto jednak mieć świadomość, że uprawa trawy pampasowej Rosea w ogrodzie jest dość trudna – jest ona bardzo nieodporna na niskie temperatury i może przemarzać nawet mimo okrycia.

Trawa pampasowa różowa
Trawa pampasowa różowa 'Rosea'

Różowe trawy pampasowe Rosea wymagają osłoniętego stanowiska.

Trawy pampasowe Rosea to rośliny, która są dość wymagająca. Potrzebuje stanowiska, które będzie słoneczne oraz osłonięte od wiatru. Gleba, w której ją posadzimy musi być żyzna, najlepiej o zasadowym odczynie. Dobrym pomysłem jest dodatek wapna. Gleba powinna posiadać dobry drenaż i charakteryzować się przepuszczalnością. Stały kontakt korzeni z wodą może bowiem doprowadzić do ich uszkodzenia i gnicia. Ponadto trawa pampasowa Rosea w okresie wzrostu oraz kwitnienia wymaga nawożenia. Najlepiej sprawdzają się uniwersalne nawozy do roślin zielonych. Zimą trawa pampasowa Rosea wymaga dokładnego zabezpieczenia korą, słomą lub trocinami a także okrycia warstwą folii. Na wiosnę liście rośliny przycinamy.

Gdzie sadzić odmianę Rosea?

Możliwości aranżacyjne trawy pampasowej Rosea są naprawdę szerokie i różnorodne. Roślina często wykorzystywana jest jako pojedyncza ozdoba trawnika rosnąca w jego centralnej części. Doskonale prezentuje się również w pobliżu zbiorników wodnych co jest dla niej naturalnym środowiskiem. Może być również uprawiana w donicach – wówczas na czas zimy powinna być przechowywana w pomieszczeniu. Możemy ozdobić nią skalniaki i rabaty – dobrze czuje się bowiem w towarzystwie innych bylin oraz roślin ozdobnych. Niezwykle efektownie prezentują się również szpalery z jej wykorzystaniem.

Trawa pampasowa - uprawa.

Przejdźmy do kolejnej ważnej kwestii a mianowicie uprawy trawy pampasowej. Wiemy już jakie powinno być jej stanowisko, oraz kiedy ją sadzić. Co jednak robić po posadzeniu trawy pampasowej? Jakiej pielęgnacji potrzebuje na co dzień? Pora się przekonać. Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli podlewania. Jest ono bowiem podstawą prawidłowego rozwoju każdej rośliny. Trawa pampasowa powinna być podlewana regularnie, ponieważ jak wspominaliśmy, bardzo dobrze rozwija się przy rzekach i zbiornikach wodnych. Jeśli rośnie w innych miejscach bez ciągłego dostępu do wody trawę pampasową warto podlewać codziennie, w przeciwnym razie kępy będą wysychać.

Nawożenie trawy pampasowej

Wiemy już doskonale, że trawa pampasowa to roślina, która jest dość wymagająca pod względem gleby i w przypadku, gdy nie będzie ona żyzna, próchnicza oraz lekko kwaśna musimy wykorzystać dodatkowe wsparcie, które pozwoli roślinie na otrzymywanie odpowiednich składników odżywczych. Jak więc powinno wyglądać nawożenie trawy pampasowej? Bardzo dobrze znosi ona regularne nawożenie nawozami mineralnymi, które powinno odbywać się w czasie wiosennym, co pozwoli kępom trawy osiągnąć naprawdę imponujące rozmiary. W drugiej połowie lata zmieniamy stosowany nawóz na produkt o zwiększonej ilości potasu oraz mniejszej zawartości azotu.

Przycinanie trawy pampasowej

Przycinanie trawy pampasowej
Przycinanie trawy pampasowej

Niezwykle ważnym elementem uprawy trawy pampasowej, o którym nie powinniśmy zapominać pod żadnym pozorem jest przycinanie trawy pampasowej. Choć wydawać się może zabiegiem radykalnym tak naprawdę jest niezbędne, po to by uniknąć przesuszonych, zeszłorocznych łodyg i liści, które całkowicie psują estetykę rośliny. Pamiętajmy, że trawa pampasowa rośnie bardzo szybko i nawet radykalne cięcie jej nie zaszkodzi.

W jaki sposób przycinamy trawę pampasową? Zabieg przeprowadzamy późną jesienią, przed pierwszymi przymrozkami pozostawiając nad ziemią ok 20 centymetrów łodyg trawy pampasowej. Tak przygotowaną roślinę należy zabezpieczyć przed mrozem. Przypominamy również, że cięcia dokonuje się w pochmurny ale suchy dzień by było jak najmniejszym obciążeniem dla rośliny.

Kiedy sadzić trawy pampasowe?

Z uwagi na specyficzne wymagania, trawy pampasowe należy sadzić późną wiosną. Jest to szczególnie istotne, ponieważ roślina ta dla swojego rozwoju potrzebuje odpowiedniej temperatury. Młode źdźbła są wrażliwe na działanie chłodu, dlatego sadzenie ich przed ustąpieniem przymrozków może sprawić, że trawa nie wzrośnie. Przed rozpoczęciem sadzenia należy pamiętać, że w odpowiednich warunkach trawa pampasowa może osiągnąć wysokość nawet do 2 metrów, dlatego warto zapewnić jej odpowiednią przestrzeń, która nie zahamuje jej wzrostu. Gdy warunki stanowiskowe na to odpowiadają, może być sadzona w towarzystwie krzewów lub bylin kwitnących, tworząc razem spójną kompozycję.
Play Video

Trawa pampasowa - jak sadzić?

Wszystkie odmiany trawy pampasowej określane są mianem roślin wymagających, które jako jedyny gatunek trawy wymagają dodatkowego nawożenia, szczególnie wówczas, gdy gleba w której wzrastają jest mało żyzna. Dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się stosowanie nawozów organicznych, jak kompost. Aby odpowiednio zasilić roślinę w wymagane składniki mineralne należy pokryć glebę cienką warstwą kompostu jeszcze przed wejściem w okres wegetacji. Następnie zabieg ten należy powtarzać regularnie, aż do rozpoczęcia kwitnienia. Należy przy tym również pamiętać, że nadmiar nawozu także jest szkodliwy, dlatego przystępując do zabiegu należy pamiętać o tym, że umiar jest wskazany.
Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. Jednak należy przy tym przestrzegać ściśle określonych terminów.

Trawy pampasowe zimą. Jak zabezpieczyć rośliny?

Choć trawa pampasowa należy do grupy roślin zimozielonych, to w rzeczywistości źle znosi ujemne temperatury. Właśnie dlatego tak ważne jest jej odpowiednie zimowanie. Podczas tradycyjnego przygotowywania ogrodu do zimy należy pozostawić roślinę w spokoju, aż do czasu, gdy kwiatostany zaczną więdnąć. Po tym czasie można przystąpić do zabiegów przygotowujących. Odpowiednie zimowanie trawy pampasowej wymaga właściwego zabezpieczenia delikatnych liści. W tym celu należy zebrać wszystkie pędy i delikatnie związać je u góry. Zabieg należy wykonać wówczas, gdy pędy będą pozasychane, po przymrozkach, jednak jeszcze przed nadejściem mrozów. Następnie okolice karpy należy pokryć grubą warstwą suchych liści (do 40 cm). Należy przy tym uważać na to, by liście nie były pognite oraz nie rozpoczęły procesu fermentacji. Odpowiednia warstwa zabezpieczająca powinna być lekka i sucha. Wraz z nadejściem wiosny liście można odgarnąć, a następnie przyciąć trawę zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Cięcie trawy pampasowej możemy przełożyć na wiosnę.

Zimą również przesuszone źdźbła trawy pełnią funkcję nie tylko ozdobną ale i ochronną, zabezpieczając roślinę przed działaniem niskich temperatur. Dlatego przycinanie należy rozpocząć dopiero wiosną, gdy temperatura się ustabilizuje. Cięcie najlepiej wykonywać na wysokości 15 do 20 cm nad ziemią, uważając na to, by nie uszkodzić nowych liści. Wcześniejsze przycinanie trawy pampasowej znacząco utrudni jej zimowanie. Brak zabezpieczenia, jakie dają przesuszone liście może prowadzić do uszkodzenia delikatnych, młodych źdźbeł i tym samym prowadzić do obumarcia rośliny.

Trawa pampasowa suszona tworzy piękne aranżacje w wazonach.

Z uwagi na swoją ozdobność, trawy pampasowe są chętnie wykorzystywane również do tworzenia eleganckich, suchych kompozycji. Bujne pióropusze doskonale prezentują się jako dodatek do kwiatów ciętych lub samodzielna dekoracja. Również samo suszenie jest banalnie proste. Jeśli chcesz wykorzystać trawę pamasową do stworzenia stylowej dekoracji, przystąp do jej przycinania jeszcze zanim kwiaty się w pełni rozwiną. Podczas przycinania należy pamiętać o założeniu rękawiczek ochronnych, ponieważ krawędzie liści są ostre i mogą kaleczyć. Następnie odpowiednio przycięte źdźbła należy umieścić w wazonie, bez dodatku wody, w którym roślina samodzielnie wyschnie. Trawa pampasowa suszona może sama w sobie stanowić doskonałą dekorację domu lub być dopełnieniem aranżacji bukietu. Najlepiej komponuje się z kolorowymi daliami lub tradycyjnymi różami. Co więcej, może być z powodzeniem malowana dowolnymi farbami w sprayu, co pozwala na nadanie jej jeszcze bardziej oryginalnego charakteru.

Trawa pampasowa - pytania i odpowiedzi.

To kępiasta bylina, jedna z najpopularniejszych ogrodowych roślin ozdobnych. Naturalnym obszarem występowania trzy pampasowej, zwanej również kortaderią, są odległe regiony Ameryki Południowej, Nowej Zelandii i Nowej Gwinei. W naturalnym środowisku trawy pampasowe pokrywają głównie brzegi strumieni górskich, co pozwala im na bujny rozrost. Popularne gatunki to White feather, Rosea, Pumila i Evita.

Trawa pampasowa zachwyca swoimi okazałymi kwiatostanami, które tworzą malownicze pióropusze. Łodygi są długie i proste, sięgając do kilku metrów wysokości oraz zielone liście. Kwiatostan najczęściej posiada jasną, białą kolorystykę (występują również inne kolory np różowy) i składają się z długich, jedwabistych włosków, które zapewniają roślinie puszystość wiechów.

Trawa pampasowa pierwszy raz kwitnie po 3 latach od sadzenia, lub nawet później. Sezon kwitnięcia przypada na od września do listopada, a wyjątkowo, przy zmiennych warunkach pogodowych może wypuszczać kwiaty wcześniej. Więcej o sadzeniu rośliny.

Najlepszym miejscem do sadzenia trawy pampasowej będzie stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru. Roślina najlepiej się odnajdzie w żyznej, głębokiej, próchniczej glebie, która dzięki odpowiedniej przepuszczalności nie będzie wysychać również latem. Więcej o warunkach uprawy.

Przycinanie trawy pampasowej należy rozpocząć dopiero wiosną, gdy temperatura się ustabilizuje. Cięcie najlepiej wykonywać na wysokości 15 do 20cm nad ziemią, uważając na to, by nie uszkodzić nowych liści. Więcej o podstawach pielęgnacji rośliny.

Trawy pampasowe określane są mianem roślin wymagających. Wymagają one dodatkowego nawożenia, szczególnie wówczas, gdy gleba w której wzrastają jest mało żyzna. Dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się stosowanie nawozów organicznych, jak kompost. Więcej o podstawach pielęgnacji rośliny.

Trawy pampasowe należy sadzić późną wiosną. Ponieważ roślina ta dla swojego rozwoju potrzebuje odpowiedniej temperatury. Młode źdźbła są wrażliwe na działanie chłodu. Więcej o sadzeniu kortaderii.

Kliknij i Podaj dalej

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Miskant Gracillimus
Miskant Gracillimus – sadzenie, uprawa, porady

Miskant Gracillimus to jedna z najbardziej znanych i popularnych odmian miskantów. To nas jednak nie powinno dziwić, ponieważ mamy do czynienia z trawą ozdobną, która tworzy zwarte, wyprostowane i bardzo gęste kępy. Liście są stosunkowo

Miskant chiński Zebrinus
Miskant Zebrinus

Miskant chiński Zebrinus to ozdobna trawa, która należy do rodziny wiechlinowatych. Jak sama nazwa sugeruje, mamy do czynienia z byliną pochodzącą z dalekiego wschodu. Jednak jej walory zostały docenione także w Polsce i widać, że