Awokado (Persea Americana)

Kliknij i Podaj dalej
Awokado zwane również smaczliwką wdzięczną to gatunek wiecznie zielonego drzewa z rodziny wawrzynowatych. Pierwotnie awokado pochodził z południowego Meksyku, lecz w ekspresowym tempie rozpowszechniło się na inne tereny Ameryki Północnej, Środkowej oraz Południowej.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Awokado – opis rośliny.

Awokado zwane również smaczliwką wdzięczną to gatunek wiecznie zielonego drzewa z rodziny wawrzynowatych. Pierwotnie awokado pochodził z południowego Meksyku, lecz w ekspresowym tempie rozpowszechniło się na inne tereny Ameryki Północnej, Środkowej oraz Południowej.

Obecnie cieszy się również dużym uznaniem w Europie, Azji oraz Afryce i nie ma co się dziwić, ponieważ awokado ma bardzo szerokie zastosowanie. Drzewo awokado dorasta nawet do 24 m wysokości.

Charakteryzuje je skórzaste, lancetowate liście ułożone na pędzie skrętolegle lub naprzemianlegle oraz żółtawobiałe kwiaty zebrane w wiechy na szczytach pędów. Smaczliwka wdzięczna wydaje też owoc nazywany gruszką awokado, który najczęściej ma jajowaty lub okrągły kształt.

PODSTAWOWE DANE ROŚLINY:
Podstawowe dane: Awokado (Persea Americana)
Rodzaj
krzew
Stanowisko
słoneczne/cieniste
Mrozoodporność
-30°C
Nawagnianie
umiarkowana wilgotność
Odczyn gleby
obojętny
Preferencje glebowe
żyzna
Kolor liści
zielony
Zimozieloność
nie
Tempo wzrostu
roślina szybko rosnąca
Kolor kwiatów
biały, żółty, różowy, pomarańczowy, fioletowy
Okres kwitnienia
lato V, VI, VII
Docelowa wysokość
od 1,5m do 2m

Awokado – wymagania i uprawa.

W naturalnych warunkach awokado jest gęstym i rozłożystym, ale niezbyt wysokim. W Polsce ten egzotyczny gatunek sprawdzi się jako roślina doniczkowa, ale niestety szanse na to, że zakwitnie lub wyda owoc, są niewielkie. Mimo tego i tak warto uprawiać awokado, ponieważ stanowi piękną roślinę.

Aby uprawiać awokado, trzeba zapewnić mu optymalną temperaturę i nasłonecznienie. Jest to roślina egzotyczna, więc najlepiej odnajdzie się w wysokich temperaturach (latem około 25 stopni, zimą do 18) na oknie południowym lub zachodnim.

Awokado – zastosowanie.

Jak zdążyliśmy wspomnieć, awokado sprawdzi się jako roślina doniczkowa, ponieważ źle znosi niskie temperatury. Dlatego sprawdzi się głównie jako ozdoba naszych domów i mieszkań. Tylko na sezon letni można umieścić drzewo w ogrodzie, na balkonie, czy na tarasie.

Awokado (Persea Americana) - pytania i odpowiedzi.

Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Agrest czerwony Ribes uva-crispa
Agrest czerwony (Ribes uva-crispa)

Agrest czerwony zwany również jako czerwony triumf lub ribes uva crispa to krzew owocowy, którego odmianę wyhodował ogrodnik R. Whinham w Mrpeth. Agrest czerwony bardzo szybko rozprzestrzenił się i widać, że jest obecnie znany na

Aktinidia pstrolistna Actinidia kolomikta
Aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta)

Aktinidia pstrolistna to na pierwszy rzut oka dość tajemnicza roślina, ale jeśli postanowimy zgłębić jej nazwę, to dojdziemy do wniosku, że mamy do czynienia ze znanym i lubianym kiwi. Aktinidia pstrolistna jest niewysoką pnącą rośliną

Akebia pięciolistkowa Akebia quinata
Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)

Akebia pięciolistkowa to wieloletnie pnącze, które należy do rodziny krępieniowatych. Naturalnie występuje na terenie Azji, a dokładniej mówiąc, można ją spotkać głównie na terenie Korei, Japonii oraz Chin. Z roku na rok rośnie jej popularność

Albicja jedwabista
Albicja jedwabista (Albizia julibrissin)

Albicja jedwabista znana również jako jedwabne drzewko, perskie drzewko szczęścia lub perska mimoza. Jest to małe liściaste drzewko, które dorasta do 5-12 m wysokości. Naturalny obszar występowania tego drzewka rozciąga się od Iranu, po Himalaje,