Jak odgrodzić się od sąsiada roślinami. Polecane gatunki i praktyczne rozwiązania.

Jak odgrodzić się od sąsiada
Jak odgrodzić się od sąsiada
Kliknij i Podaj dalej
Dla zapewnienia maksymalnego komfortu wypoczynku warto zadbać o odpowiednie odgrodzenie własnej przestrzeni od ogrodu sąsiada. Niektóre gatunki roślin, mogą wskazać nam jak odgrodzić się od sąsiada, nie tracą elegancji i nowoczesności naszego ogrodu czy tarasu. Tradycyjne płoty posiadają liczne otwory, które sprawiają, że choć pozornie ogrodzenie istnieje, to w rzeczywistości czas na świeżym powietrzu spędza się niemal wspólnie. Aby uniknąć takiego efektu warto zadbać o odpowiednią aranżację krawędzi działki, przy wykorzystaniu odpowiedniej roślinności. Jednak wcześniej warto wiedzieć, jaką roślinność wybrać, aby uzyskany efekt był satysfakcjonujący.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Naturalna osłona, czyli zielony płot.

Żywopłoty cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich szczególną zaletą jest możliwość pełnego ogrodzenia przestrzeni prywatnej od niepowołanych spojrzeń sąsiadów oraz osób przechodzących obok posesji. Odpowiednio gęsty pozwala nie tylko odgrodzić się od sąsiada, ale też na stworzenie w pełni prywatnej przestrzeni, która cieszy szczególnie latem, gdy w ogrodzie spędza się jeszcze więcej czasu. Jednak aby możliwe było uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów, należy wiedzieć, jakie rośliny sprawdzą się do stworzenia bujnego żywopłotu. Wśród szczególnie polecanych wyróżnić można drzewa kolumnowe, ale nie tylko. Popularne gatunki to:

  • buk czerwony,
  • cyprysik,
  • grab,
  • laurowiśnia,
  • klon polny.

Wszystkie te rośliny posiadają szereg zalet, obok których trudno przejść obojętnie. Z kolei ich szeroki wybór sprawia, że każdy znajdzie rozwiązanie najlepiej dopasowane do własnych potrzeb.

Żywopłot zamiast murów. Eleganckie ogrodzenie posesji.

W tym, jak odgrodzić się od sąsiada pomóc nam może żywopłot. Żywopłoty to rozwiązanie pozwalające na uzyskanie maksymalnego poziomu odgrodzenia od niepowołanych spojrzeń, przy równoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu estetyki. Szeroki wybór różnorodnych gatunków roślinności sprawia, że każdy może dobrać takie rośliny, które najlepiej wkomponują się w aranżację ogrodu, a przy tym w pełni odpowiedzą na możliwości klimatyczne. Odpowiednio dobrany, zachwyca intensywną zielenią przez cały rok, również zimą, kiedy zdecydowana większość roślin przechodzi w stan uśpienia, z kolei wiosną i latem zdobi przestrzeń delikatnymi kwiatami i owocami. Niektóre gatunki żywopłotów są szczególnie doceniane przez ptaki, które chętnie zakładają w nich swoje gniazda, dzięki czemu od wiosny, aż po późną jesień towarzyszyć Ci będzie zachwycający śpiew. Z kolei dbając o odpowiednią gęstość żywopłotu można dodatkowo osłonić przydomową przestrzeń przed nawet intensywnym wiatrem.

Jak odgrodzić się od sąsiada roślinami – sadzenie żywopłotów.

Sposób sadzenia żywopłotów jest uzależniony od typu wybranej roślinności. Każdy z gatunków roślin wymaga innego stanowiska i podłoża, a także osiąga różne rozmiary, co wpływa na ilość sadzonek, które należy zasadzić na metrze bieżącym.

Decydując się na buk czerwony należy zapewnić roślinie stanowisko słoneczne do maksymalnie cienistego, z urodzajną ziemią. Z uwagi na niewielką rozłożystość dorosłych roślin na 1 mb należy zasadzić 4 sadzonki.

Podobne wymagania co do stanowiska i liczby sadzonek będzie miał cyprysik, który dodatkowo wymaga zapewnienia odpowiednio wilgotnej gleby, jednak jako zawsze zielony iglak odwdzięczy się pięknymi kolorami również w trakcie silnych mrozów.

Pozostałe gatunki roślin polecane na żywopłot.

Grab z powodzeniem poradzi sobie również na stanowisku cienistym i rozwija się w każdym typie gleby. Jednak z uwagi na swoją rozłożystość również wymaga gęstego sadzenia.

Laurowiśnia to doskonała propozycja dla osób, posiadających zacienione działki, ze słabej jakości glebą. Ten wiecznie zielony krzew dobrze dostosowuje się do panujących warunków, dlatego z powodzeniem może być sadzony również na stanowiskach cienistych. Co więcej, z uwagi na swoją rozłożystość wymaga wysadzenia 3 sadzonek na 1 mb.

Klon polny podobnie jak laurowiśnia wymaga mniejszej liczby sadzonek, jednak źle znosi podłoże, które długo utrzymuje wilgoć. Dlatego sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ziemia nie jest mocno zwarta.

Play Video

Podstawy pielęgnacji zielonych płotów.

Podstawą pielęgnacji żywopłotów jest odpowiednie ich przycinanie. Od tego, w jaki sposób zostanie ono wykonane zależeć będzie późniejsza gęstość żywopłotu. Należy przy tym uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zdecydowaną większość żywopłotów przycina się maksymalnie dwa razy do roku, by po tym czasie pojawiły się gałęzie boczne. Warto pamiętać, że pielęgnacja zielonych płotów to proces, który od momentu zasadzenia, do uzyskania wymarzonego efektu może trwać nawet kilka lat. Jednak gdy już uda się uzyskać założony cel, efekt z pewnością będzie zachwycający.

O czym warto pamiętać odgradzając się od sąsiada zielonym ogrodzeniem?

Jak każda roślina, również żywopłoty dla odpowiedniego wzrostu potrzebują odpowiedniego odżywienia. O ile regularne przycinanie jest kluczowe dla zapewnienia bujnego rozrostu, tak nie można zapomnieć o konieczności dodatkowego wspomagania roślinności. Skuteczne okażą się tutaj różnego rodzaju nawozy dedykowane do określonych gatunków roślin. Wiosną należy sięgać po preparaty zawierające wysoki poziom azotu, który pozwoli skutecznie odżywić roślinę po zimie. Z kolei jesienią warto sięgnąć po preparaty zawierające fosfor i potas. Jednak nie zapomnij przy tym, o wysokiej skuteczności naturalnych odżywek, wśród których zdecydowany prym wiedzie kompost. W ten sposób naturalnie odżywisz swój zielony płot, bez obaw o zastosowanie nieodpowiednich preparatów.

Jak odgrodzić się od sąsiada – pytania i odpowiedzi.

Tanim sposobem na odgrodzenie się od sąsiada roślinami jest posadzenie niektórych gatunków tui. Pamiętając, że poza gatunkiem, to wiek i rozmiar sadzonek decyduje o niskiej cenie. Niestety w takim przypadku przyjdzie nam poczeka kilka lat, aby nasz żywopłot skutecznie odgrodził działkę od sąsiada.
Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Rasy kotów

Kot Abisyński Pochodzenie:Kot abisyński jest jedną z najstarszych ras kotów, której korzenie sięgają starożytnego Egiptu, chociaż oficjalnie rasa pochodzi z Etiopii (dawniej Abisynii). Koty te są uważane za potomków kotów czczonych przez starożytnych Egipcjan, co

begonia
Begonia

Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez @gardenowa