Peperomia kędzierzawa (caperata) – odmiany Rosso i inne, uprawa, rozmnażanie

Peperomia kędzierzawa Rosso (Peperomia caperata)
Peperomia kędzierzawa Rosso (Peperomia caperata)
Kliknij i Podaj dalej
Peperomia kędzierzawa (caperata) to roślina z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Popularne odmiany to Rosso, Burbella i Mendoza. Roślina zachwyca gęstym, krzaczastym pokrojem oraz bardzo dekoracyjnymi liśćmi – jajowate, mocno pomarszczone i bardzo kontrastowe. Liście peperomii kędzierzawej mogą być ciemnozielone lub nawet wielobarwne, a dokładna kolorystyka zależy od odmiany. To jednak dopiero początek, ponieważ roślina ta wydaje piękne kwiaty w postaci pionowych łodyg z drobnymi kwiatkami. Kwiaty są białe i przypominają wydłużone pałeczki lub nawet mysie ogonki. Jeśli chodzi o sam wzrost rośliny, to najczęściej nie przekracza 15-20 cm.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Peperomia kędzierzawa – opis rośliny.

Peperomia kędzierzawa (caperata) to roślina z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Zachwyca gęstym, krzaczastym pokrojem oraz bardzo dekoracyjnymi liścmi – jajowate, mocno pomarszczone i bardzo kontrastowe. Liście peperomii kędzierzawej mogą być ciemnozielone lub nawet wielobarwne, a dokładna kolorystyka zależy od odmiany. To jednak dopiero początek, ponieważ roślina ta wydaje piękne kwiaty w postaci pionowych łodyg z drobnymi kwiatkami. Kwiaty są białe i przypominają wydłużone pałeczki lub nawet mysie ogonki. Jeśli chodzi o sam wzrost rośliny, to najczęściej nie przekracza 15-20 cm.

PODSTAWOWE DANE ROŚLINY:
Podstawowe dane: Peperomia kędzierzawa (caperata)
Rodzaj
roślina doniczkowa
Wilgotność gleby
średnio wilgotna
Stanowisko
półcieniste
Wysokość
15 cm – 25 cm
Nawadnianie
rzadkie podlewanie
Barwa liści
zielona, bordowa, czerwona, srebrna
Peperomia kędzierzawa (caperata)
Peperomia kędzierzawa (caperata) to niewymagająca roślina

Popularne odmiany peperomii.

Peperomia kędzierzawa Rosso

Peperomia Rosso to z pochodzenia tropikalna roślina rosnąca w Brazylii, Ameryce Środkowej i Południowej. Odmiana ta wyróżnia się atrakcyjnymi spodami, w intensywnym czerwonym kolorze oraz bruzdowatymi, głęboko pofałdowanymi ciemnozielonymi liśćmi. Liście te zakończone są zwężającym się, spiczastym końcem.

Peperomia Rosso na dość symetryczny, zwięzły kształt i osiąga ok. 25cm wysokości i szerokości. Gatunek ten kwitnie wiosną i latem. Kwiaty wyrastają na końcach czerwono zabarwionych kłosów i mają kolor zielono-biały. Ta atrakcyjna i wdzięczna roślina nie wymaga dużej uwagi podczas pielęgnacji. Chętnie wybierana jest jako ozdoba do biura, stoliki kawowe, oraz oczywiście parapety, balkony i tarasy.

Peperomia rosso (caperata rosso)
Peperomia Rosso
Peperomia kędzierzawa rosso
Peperomia kędzierzawa Rosso

Peperomia Rosso rozmnażanie:

Peperomia Burbella

Odmiana ta pochodzi z Ameryki Północnej i należy do roślin kwitnących. Pomimo tego faktu kwitnienie nie jest głównym powodem dla którego ludzie decydują się na jej zakup. Peperomia kędzierzawa Burbella zwięzłą strukturę i rośnie dość wolno. Posiada grube, zaokrąglone liście na których odnajdziemy srebrne plamy układające się w paski. Dzięki temu Peperomia Burbella jest atrakcyjną propozycją do mieszkania czy biura.

Peperomia kędzierzawa 'Burbella’ jest dość małą rośliną, która osiąga maksymalnie 30cm, idealnie pasu więc do niewielkiej donicy, którą łatwo wyeksponować na parapecie, czy tarasie.

Peperomia kędzierzawa Burbella
Peperomia Burbella

Peperomia odmiany - Mendoza

Peperomia Mendoza to odmiana nie wymagająca wiele uwagi, dlatego świetnie odnajdzie się z domu czy biurze jako zielona dekoracja. Roślina cechuje się krzaczastą, zwięzłą budową. Zdarza się że w sezonie letnim wypuszcza cienkie łodygi kwiatowe. Wystarczy, że doniczkę z peperomią umieścisz w jasnym ale niezbyt nasłonecznionym miejscu i będziesz podlewać do 2 tygodnie, unikając przeschnięcia gleby. Unikajmy przelewania ‚Mendozy’ – to największy błąd w jej pielęgnacji.

Peperomia kędzierzawa Mendoza pochodzi z regionu Amazonki w Ameryce Południowej. O atrakcyjności rośliny świadczą bordowo liście ze spodem w jaśniejszym, czerwonym kolorze. Pasuje idealnie do średniej wielkości donic.

Peperomia Mendoza
Peperomia 'Mendoza'

Peperomia odmiany, Rosso i inne.

Play Video

Peperomia kędzierzawa – wymagania i uprawa.

Peperomia kędzierzawa należy do roślin, które są bardzo proste w uprawie. Preferuje przepuszczalne podłoże, ponieważ szkodzi jej zalegająca w ziemi woda. Z tego względu warto już na samym początku zadbać o odpowiedni dobór podłoża. Peperomia Caperata wymaga też umiarkowanej ilości światła, a do dobrego wzrostu potrzebuje podwyższonej wilgotności powietrza. Dlatego jeśli w naszych pomieszczeniach nie panują odpowiednie warunki, to lepiej od czasu do czasu spryskiwać liście wodą.

Play Video

Peperomia kędzierzawa w doniczce, w domu, firmie i ogrodzie.

Peperomia kędzierzawa należy do kwiatów domowych, więc jeśli myślimy o jej zakupie, to powinniśmy mieć to na uwadze. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do naszych domów, mieszkań, jak i przestrzeni biurowej. Do tego roślina ta, może okazać się idealnym dopełnieniem przestrzeni punktów usługowych, czy nawet obiektów użyteczności publicznej, zwłaszcza że jest bardzo prosta w uprawie.

Peperomia kędzierzawa (caperata) w donicy na zewnątrz
Peperomia kędzierzawa (caperata) odnajdzie się nie tylko na parapecie.

Peperomia kędzierzawa (Peperomia caperata) – pytania i odpowiedzi.

Peperomia Rosso to bardzo zwięzła i symetryczna roślina. Posiada kontrastowe, mięsiste liście, od góry ciemno zielone a od doły intensywnie czerwone. Stąd też nazwa rosso, odwołująca się do czerwieni wzdłużnych i ostro zakończonych liści. Odmiana ta osiąga wysokość ok. 20cm. Mały rozmiar i niezwykła elegancja rośliny sprawia, że idealnie nadaje się jako dekoracja wnętrz, do domu czy biura.

Kwiat ten osiąga wysokość 15 do 25cm. Nie powinien przekroczyć tej wartości, idealnie sprawdzi się więc jako kwiat doniczkowy do domu czy biura. Więcej informacji znajdziesz w opisie rośliny.

Peperomia kędzierzawa posiada kilka popularnych odmian, tj.: Rosso, Burbella i Mendoza. Wszystkie z nich idealnie sprawdzą się w domowej hodowli, jako elegancka dekoracja każdego pomieszczenia.

Nie, peperomia kędzierzawa jest prosta w uprawie. Preferuje przepuszczalne podłoże, ponieważ szkodzi jej zalegająca w ziemi woda. Lubi jasne miejsca, ale nie zbyt nasłonecznione. Czytaj więcej o uprawie tej rośliny.

Peperomia to roślina o niewielkich rozmiarach, rzadko przekraczająca 30 cm wysokości w pomieszczeniach, co czyni ją idealną do umieszczenia w balkonowych pojemnikach oraz małych pomieszczeń, mieszkań i domów. Roślina lubi jasne miejsca, pamiętaj jednak aby peperomię nie stawiać w pełnym słońcu. Zwykle mają mocne łodygi, oraz zielone i mięsiste liście.

Stawiając roślinę w miejscu, gdzie nie ma wystarczającej ilości światła, będzie ona obracała swoje liście w kierunku światła. Jeśli tak się stanie, można ją łatwo przyciąć, aby nie tracić jej zwartej struktury. Najlepiej jednak poszukać peperoni bardziej odpowiednie miejsce.

Peperomia najbardziej lubi jasne miejsca, z rozproszonym światłem słonecznym. Wschodni lub zachodni parapet jest dla nich idealny przez większość roku. Istotne jest aby na rośliny nie padało mocne, bezpośrednie światło słoneczne, które w nadmiarze, szczególnie latem może im zaszkodzić, powodując przypalanie liści.

W przypadku większości popularnych odmian peperomie nie wymagają częstego podlewania. Nie należy również zraszać ich liści. Sprawia to, że są to rośliny idealne do domu gdzie zazwyczaj poziom wilgoci jest niski – szczególnie zimą. W zależności od gatunku, częstotliwość podlewania mogą sugerować liście. Im grubsze i bardziej mięsiste, tym peperomia powinna być rzadziej podlewana.

Peperomia Rosso można rozmnażać ukorzeniając o ok. 3cm sadzonki wierzchołkowe. Sadzonki te uzyskamy przy odmładzaniu, podcinając roślinę. Umieszczamy je w doniczce z przygotowanym podłożem. Aby zapewnić odpowiedni poziom wilgotności, całość przykrywamy folią.

Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Kosaciec syberyjski, Irys syberyjski (Iris sibirica)
Kosaciec syberyjski, Irys syberyjski (Iris sibirica)

Kosaciec syberyjski (Iris sibirica), znany także jako irys syberyjski, to urocza i dekoracyjna roślina, która jest często uprawiana w ogrodach i parkach. Ta piękna roślina pochodzi z Europy i Azji i charakteryzuje się wysokimi, wyprostowanymi

Kosaciec, Irys Bródkowaty (Iris barbata)
Kosaciec, Irys Bródkowaty (Iris barbata)

Irys bródkowaty (Iris barbata) to wyjątkowa i piękna roślina wodna, która jest często wybierana przez miłośników ogrodów wodnych i stawów. Ta rodzima roślina pochodzi z Europy i Azji i charakteryzuje się dużymi, brązowymi liśćmi i

Kosaciec, Irys niski (Iris pumila)
Kosaciec, Irys niski (Iris pumila)

Kosaciec z tego gatunku znany jest jako Irys niski, inaczej irys pumila. To niezwykle urocza i dekoracyjna roślina, która jest często uprawiana w ogrodach i parkach. Ta niska i zwarta roślina charakteryzuje się kompaktową formą

Kosaciec, Irys żółty (Iris pseudacorus)
Kosaciec, Irys żółty (Iris pseudacorus)

Irys żółty, znany także jako irys pseudoacorus, jest imponującą rośliną, która jest często uprawiana w ogrodach i parkach. Ta wysoka i zwarta roślina jest szczególnie znana ze swoich żółtych kwiatów, które pojawiają się na wierzchołkach