Aster gawędka (Aster amellus)

Aster gawędka Aster amellus
Aster gawędka (Aster amellus)
Kliknij i Podaj dalej
Aster gawędka jest byliną, która należy do rodziny astrowatych. W środowisku naturalnym występuje w Azji oraz w Europie. W naszym kraju aster gawędka występuje zarówno w stanie dzikim, jak i w uprawie. Cechą charakterystyczną astra gawędki jest kępiasty, rozłożysty pokrój. Dolne liście ma łopatkowate, zaś górne lancetowate. Kwiaty astra gawędki są zebrane w koszyczki i osadzają się na szczytach pędów. Kwiatostany mają najczęściej kolor różowy lub fioletowy. Ich średnica wynosić może od 3 do 5 cm, a cała roślina może osiągać nawet do 80 cm wysokości. Okres kwitnienia astra gawędki przypadka od lipca do października.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Aster gawędka – opis rośliny.

Aster gawędka jest byliną, która należy do rodziny astrowatych. W środowisku naturalnym występuje w Azji oraz w Europie. W naszym kraju aster gawędka występuje zarówno w stanie dzikim, jak i w uprawie.

Cechą charakterystyczną astra gawędki jest kępiasty, rozłożysty pokrój. Dolne liście ma łopatkowate, zaś górne lancetowate. Kwiaty astra gawędki są zebrane w koszyczki i osadzają się na szczytach pędów. Kwiatostany mają najczęściej kolor różowy lub fioletowy. Ich średnica wynosić może od 3 do 5 cm, a cała roślina może osiągać nawet do 80 cm wysokości. Okres kwitnienia astra gawędki przypadka od lipca do października.

PODSTAWOWE DANE ROŚLINY:
Podstawowe dane: Aster gawędka (Aster amellus)
Rodzaj
krzew
Stanowisko
słoneczne/cieniste
Mrozoodporność
-30°C
Nawagnianie
umiarkowana wilgotność
Odczyn gleby
obojętny
Preferencje glebowe
żyzna
Kolor liści
zielony
Zimozieloność
nie
Tempo wzrostu
roślina szybko rosnąca
Kolor kwiatów
biały, żółty, różowy, pomarańczowy, fioletowy
Okres kwitnienia
lato V, VI, VII
Docelowa wysokość
od 1,5m do 2m

Aster gawędka – wymagania i uprawa.

Astry z tego gatunku preferują dobre nasłonecznienie, więc wybierając dla niego stanowisko, warto mieć to na uwadze. Równie ważne jest to, by bylinę umieścić na odpowiedniej glebie. W żyznej, przepuszczalnej glebie z wysoką zawartością wapnia poczuje się najlepiej.

Poza tym należy unikać ciężkiego podłoża, ponieważ wtedy aster gawędka może być atakowany przez choroby grzybowe. Młode okazy należy regularnie podlewać w czasie suszy. Starsze okazy już nie wymagają tak dużej uwagi, ponieważ dobrze znoszą nawet dłuższy niedobór wody.

Aster gawędka – zastosowanie.

Aster gawędka to idealny wybór do dekoracji ogrodów zaaranżowanych w bardzo różny sposób. Z pewnością sprawdzi się na rabacie w wiejskim ogrodzie, jak i tym mieszanym. Warto też go wysadzić na rabacie obiektu noclegowego, terenu rekreacyjnego, własnej firmy, czy po prostu w przestrzeni miejskiej.

Aster gawędka (Aster amellus) – pytania i odpowiedzi.

Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Kosaciec syberyjski, Irys syberyjski (Iris sibirica)
Kosaciec syberyjski, Irys syberyjski (Iris sibirica)

Kosaciec syberyjski (Iris sibirica), znany także jako irys syberyjski, to urocza i dekoracyjna roślina, która jest często uprawiana w ogrodach i parkach. Ta piękna roślina pochodzi z Europy i Azji i charakteryzuje się wysokimi, wyprostowanymi

Kosaciec, Irys Bródkowaty (Iris barbata)
Kosaciec, Irys Bródkowaty (Iris barbata)

Irys bródkowaty (Iris barbata) to wyjątkowa i piękna roślina wodna, która jest często wybierana przez miłośników ogrodów wodnych i stawów. Ta rodzima roślina pochodzi z Europy i Azji i charakteryzuje się dużymi, brązowymi liśćmi i

Kosaciec, Irys niski (Iris pumila)
Kosaciec, Irys niski (Iris pumila)

Kosaciec z tego gatunku znany jest jako Irys niski, inaczej irys pumila. To niezwykle urocza i dekoracyjna roślina, która jest często uprawiana w ogrodach i parkach. Ta niska i zwarta roślina charakteryzuje się kompaktową formą

Kosaciec, Irys żółty (Iris pseudacorus)
Kosaciec, Irys żółty (Iris pseudacorus)

Irys żółty, znany także jako irys pseudoacorus, jest imponującą rośliną, która jest często uprawiana w ogrodach i parkach. Ta wysoka i zwarta roślina jest szczególnie znana ze swoich żółtych kwiatów, które pojawiają się na wierzchołkach