Agrest (Ribes uva-crispa)

Agrest Ribes uva-crispa
Agrest (Ribes uva-crispa)
Kliknij i Podaj dalej
Agrest to roślina uprawna należąca do rodziny agrestowatych, a dokładniej mówiąc krzew owocowy, który może osiągać nawet do 1,5 m wysokości. W środowisku naturalnym występuje zarówno w Europie, Afryce, jak i Azji.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Agrest – opis rośliny.

Agrest to roślina uprawna należąca do rodziny agrestowatych, a dokładniej mówiąc krzew owocowy, który może osiągać nawet do 1,5 m wysokości. W środowisku naturalnym występuje zarówno w Europie, Afryce, jak i Azji.

Chętnie jest też uprawiany w wielu innych regionach świata i nie ma co się dziwić, ponieważ nie dość, że prezentuje się bardzo ciekawie, to wydaje bardzo smaczne owoce o kolorze białym, zielonym, żółtym lub czerwonym. Sam krzew ma wzniesiony lub pokładający się pokrój oraz charakterystyczne pędy o grubych i ostrych cierniach. Kwitnie od kwietnia do maja i w tym czasie wykształca grona o wielobarwnych kwiatach.

PODSTAWOWE DANE ROŚLINY:
Podstawowe dane: Agrest (Ribes uva-crispa)
Rodzaj
krzew
Stanowisko
słoneczne/cieniste
Mrozoodporność
-30°C
Nawagnianie
umiarkowana wilgotność
Odczyn gleby
obojętny
Preferencje glebowe
żyzna
Kolor liści
zielony
Zimozieloność
nie
Tempo wzrostu
roślina szybko rosnąca
Kolor kwiatów
biały, żółty, różowy, pomarańczowy, fioletowy
Okres kwitnienia
lato V, VI, VII
Docelowa wysokość
od 1,5m do 2m

Agrest – wymagania i uprawa.

Agrest lubi słoneczne stanowiska oraz żyzne, próchnicze gleby o luźnej strukturze oraz lekko kwaśnym odczynie. Jeśli chcemy, by krzew zachwycał nas swoim wyglądem, to warto pamiętać o zachowaniu stale wilgotnego podłoża, ponieważ agrest źle reaguje na susze.

Co ważne, mamy do czynienia z krzewem, który dobrze reaguje na wpływ niskich temperatur, więc wymaga zbytnich zabiegów przed zimą. Optymalny czas na sadzenie agrestu to jesień i warto zachować odległość między sadzonkami od 1 do 1,2 m.

Agrest – zastosowanie.

Agrest to krzew owocowy, który może okazać się świetnym dodatkiem do naszych ogrodów, czy sadów. Na jego korzyść przemawia fakt, że owoce są cennym źródłem witamin (np. witaminy C, A, PP), soli mineralnych (np. żelazo), czy kwasów organicznych (np. kwas cytrynowy), więc warto wprowadzić agrest do swojej codziennej diety. Może stanowić dobry dodatek do deserów, owsianki, czy nawet sałatek.

Agrest (Ribes uva-crispa) - pytania i odpowiedzi.

Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Azalia wielkokwiatowa Klondyke Rhododendron Klondyke
Azalia wielkokwiatowa Klondyke (Rhododendron Klondyke)

Azalia wielkokwiatowa klondyke to krzew, który jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających ogrodników i nie ma co się dziwić, ponieważ jest bardzo okazały. Ma pokrój zwarty i rozłożysty, o średniej sile wzrostu. Dopiero

Ajania spokojna Ajania pacifica
Ajania spokojna (Ajania pacifica)

Ajania spokojna to bylina spokrewniona z chryzantemą, która należy do rodziny astrowatych. Naturalnie występuje na terenie Japonii, lecz w hodowli cieszy się uznaniem w wielu różnych rejonach świata. Widać, że ajania spokojna jest również chętnie

Abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum)

Abeliofylum koreańskie nazywany również białą forsycją to gatunek niewysokiego krzewu, który należący do rodziny oliwkowatych. Naturalnym środowiskiem tej rośliny jest Półwysep Koreański i dziko występuje tu jako endemitem, czyli gatunek rzadko spotykany. Również w hodowli

Abelia wielkokwiatowa Abelia grandiflora
Abelia wielkokwiatowa (Abelia × grandiflora)

Abelia wielkokwiatowa to krzew, który należy do rodziny przewiertniowatych. Co ciekawe, mamy do czynienia z krzyżówką dwóch innych gatunków abelii, a dokładniej mówiąc chinensis oraz uniflora, która powstała we Włoszech. Abelia wielkokwiatowa jest gęstych, rozłożystym