Gardenowa

Ajania spokojna (Ajania pacifica)

Facebook
Twitter
Pinterest
Ajania spokojna Ajania pacifica
Ajania spokojna (Ajania pacifica)

Spis treści

Ajania spokojna – opis rośliny.

Ajania spokojna to bylina spokrewniona z chryzantemą, która należy do rodziny astrowatych. Naturalnie występuje na terenie Japonii, lecz w hodowli cieszy się uznaniem w wielu różnych rejonach świata. Widać, że ajania spokojna jest również chętnie uprawiana w Polsce i nie ma co się dziwić, ponieważ to bardzo okazała bylina.

Ajania spokojna dorasta do 40 cm wysokości, a jej pędy z czasem zaczynają drewnieć u podstawy. Liście byliny swym kształtem przypominają liście chryzantemy, ale u ajanii są one bardziej mięsiste.

Ich strona spodnia jest owłosiona i ma srebrny odcień, zaś wierzch jest ciemnozielony i ma dużo jaśniejsze brzegi. Ajania spokojna rozrasta się za pośrednictwem krótkich rozłogów. W okresie kwitnienia na szczytach pędów pojawiają się małe, żółte kwiatki, które są miododajne, więc przyciągają pszczoły, motyle oraz wiele innych owadów.

PODSTAWOWE DANE ROŚLINY:
Podstawowe dane: Ajania spokojna (Ajania pacifica)
Rodzaj
krzew
Stanowisko
słoneczne/cieniste
Mrozoodporność
-30°C
Nawagnianie
umiarkowana wilgotność
Odczyn gleby
obojętny
Preferencje glebowe
żyzna
Kolor liści
zielony
Zimozieloność
nie
Tempo wzrostu
roślina szybko rosnąca
Kolor kwiatów
biały, żółty, różowy, pomarańczowy, fioletowy
Okres kwitnienia
lato V, VI, VII
Docelowa wysokość
od 1,5m do 2m

Ajania spokojna – wymagania i uprawa.

Ajania spokojna dobrze sprawdza się na słonecznym miejscu, więc właśnie o takim warto pomyśleć wybierając dla niej stanowisko. Do tego koniecznie brać pod uwagę żyzne, lekko przepuszczalne i dobrze zdrenowane podłoże. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, więc na okres zimy konieczne będzie jej odpowiednie zabezpieczenie słomą lub grubą agrotkaniną. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pomyśleć również o wykopaniu byliny i umieszczeniu do pojemnika, który następnie przetrzymamy w chłodnym, ale w niezbyt zimnym miejscu. Na wiosnę warto pomyśleć też o mocnym przycięciu byliny.

Ajania spokojna – zastosowanie.

Ajania spokojna to idealny wybór do naszego przydomowego ogrodu, czy na teren działki. Może okazać się również dobrym wyborem do wzbogacenia rabat w przestrzeni miejskiej, czy na pasie zieleni na osiedlu mieszkalnym.

Ajania spokojna (Ajania pacifica) – pytania i odpowiedzi.

Podziel się:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Powiązane tematy
Azalia wielkokwiatowa Klondyke Rhododendron Klondyke
Azalia wielkokwiatowa Klondyke (Rhododendron Klondyke)

Azalia wielkokwiatowa klondyke to krzew, który jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających ogrodników i nie ma co się dziwić, ponieważ jest bardzo okazały. Ma pokrój zwarty i rozłożysty, o średniej sile wzrostu. Dopiero po 10 latach osiąga do 1,3 m

Asteriscus nadmorski Pallenis maritima
Asteriscus nadmorski (Pallenis maritima)

Asteriscus nadmorski to roślina należąca do rodziny astrowatych. W swoim naturalnym środowisku jest rośliną zimnozieloną, wieloletnią. Najczęściej występuje w basenie Morza Śródziemnego oraz na Wyspach Kanaryjskich. W Polsce asteriscus nadmorski jest chętnie uprawiany, ale ze względu na nasz klimat jest to raczej

Asarina pnąca Asarina scandens
Asarina pnąca (Asarina scandens)

Asarina pnąca to dekoracyjne pnącze jednoroczne, które należy do rodziny babkowatych. W naturze roślinę można spotkać na terenie Meksyku. W uprawie cieszy się powodzeniem również w wielu innych zakątkach świata, w tym również w Polsce.

Acidantera Acidanthera bicolor
Acidantera (Acidanthera bicolor)

Acidantera zwana również mieczykiem abisyńskim to roślina cebulowata, która należy do rodziny irysowatych. W naturalnych warunkach acidanterę można spotkać na terenach Afryki Wschodniej, lecz w uprawie cieszy się sporym powodzeniem również w innych zakamarkach świata, w tym również w Polsce.

Abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum)

Abeliofylum koreańskie nazywany również białą forsycją to gatunek niewysokiego krzewu, który należący do rodziny oliwkowatych. Naturalnym środowiskiem tej rośliny jest Półwysep Koreański i dziko występuje tu jako endemitem, czyli gatunek rzadko spotykany. Również w hodowli jest to unikatowy gatunek, ale widać, że