Arbuz zwyczajny (Citrullus lanatus)

Kliknij i Podaj dalej
Arbuz zwyczajny zwany również kawonem to jednoroczna roślina, która należy do rodziny dyniowatych. Arbuz pochodzi z Afryki, ale można zauważyć, że cieszy się sporym powodzeniem w krajach o ciepłym klimacie i tam też jest uprawiany.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Arbuz zwyczajny – opis rośliny.

Arbuz zwyczajny zwany również kawonem to jednoroczna roślina, która należy do rodziny dyniowatych. Arbuz pochodzi z Afryki, ale można zauważyć, że cieszy się sporym powodzeniem w krajach o ciepłym klimacie i tam też jest uprawiany.

Roślina najczęściej ma pokrój płożący i dorasta do 2-3 m długości. Cechą charakterystyczną arbuza zwyczajnego są sercowate i powycinane liście, które wyrastają z okrągłych łodyg, czy wąsy czepne, które pojawiają się w węzłach liściowych. Kwiaty arbuza zwyczajnego są niewielkie i wyrastają w kątach liści. Owocem tej rośliny jest jagoda ze słodkim miąższem o barwie białej, żółtej, pomarańczowej, czy różowej.

PODSTAWOWE DANE ROŚLINY:
Podstawowe dane: Arbuz zwyczajny (Citrullus lanatus)
Rodzaj
krzew
Stanowisko
słoneczne/cieniste
Mrozoodporność
-30°C
Nawagnianie
umiarkowana wilgotność
Odczyn gleby
obojętny
Preferencje glebowe
żyzna
Kolor liści
zielony
Zimozieloność
nie
Tempo wzrostu
roślina szybko rosnąca
Kolor kwiatów
biały, żółty, różowy, pomarańczowy, fioletowy
Okres kwitnienia
lato V, VI, VII
Docelowa wysokość
od 1,5m do 2m

Arbuz zwyczajny – wymagania i uprawa.

Uprawa kawonu jest dość pracochłonna, więc zdecydowanie to zadanie dla bardziej doświadczonych i cierpliwych ogrodników. Minimalna temperatura do wzrostu to około 18ºC, więc najlepiej uprawiać arbuza zwyczajnego w niskich tunelach lub w szklarniach. Co ważne, kawon powinien być uprawiany wyłącznie z rozsady. Wysadzać się ją powinno na miejsce stałe pod koniec maja lub najpóźniej na początku czerwca. Kluczowe znaczenie będzie mieć również podłoże, ponieważ arbuz zwyczajny dobrze sprawdza się na żyznych, próchniczy i nawożonych glebach. Warto zatem zadbać o odpowiednie nawożenie obornikiem lub kompostem.

Arbuz zwyczajny – zastosowanie.

Jak zdążyliśmy wspomnieć, arbuz zwyczajny jest ciężki w uprawie, więc warto dobrze się zastanowić, czy jesteśmy w stanie podołać zadaniu. Jeśli mimo wszystko postanowimy spróbować, to pamiętamy, że kawon sprawdzi się w szklarni lub w niskich tunelach.

Arbuz zwyczajny (Citrullus lanatus) - pytania i odpowiedzi.

Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Agrest czerwony Ribes uva-crispa
Agrest czerwony (Ribes uva-crispa)

Agrest czerwony zwany również jako czerwony triumf lub ribes uva crispa to krzew owocowy, którego odmianę wyhodował ogrodnik R. Whinham w Mrpeth. Agrest czerwony bardzo szybko rozprzestrzenił się i widać, że jest obecnie znany na

Aktinidia pstrolistna Actinidia kolomikta
Aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta)

Aktinidia pstrolistna to na pierwszy rzut oka dość tajemnicza roślina, ale jeśli postanowimy zgłębić jej nazwę, to dojdziemy do wniosku, że mamy do czynienia ze znanym i lubianym kiwi. Aktinidia pstrolistna jest niewysoką pnącą rośliną

Akebia pięciolistkowa Akebia quinata
Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)

Akebia pięciolistkowa to wieloletnie pnącze, które należy do rodziny krępieniowatych. Naturalnie występuje na terenie Azji, a dokładniej mówiąc, można ją spotkać głównie na terenie Korei, Japonii oraz Chin. Z roku na rok rośnie jej popularność

Agrest Ribes uva-crispa
Agrest (Ribes uva-crispa)

Agrest to roślina uprawna należąca do rodziny agrestowatych, a dokładniej mówiąc krzew owocowy, który może osiągać nawet do 1,5 m wysokości. W środowisku naturalnym występuje zarówno w Europie, Afryce, jak i Azji.