Ananas (Ananas comosus)

Ananas comosus
Ananas (Ananas comosus)
Kliknij i Podaj dalej
Ananas to nie tylko owoc, ale również rodzaj rośliny zielnej, która pochodzi z rodziny bromeliowatych. W stanie naturalnym roślina ta początkowo występowała w Ameryce Południowej oraz w Ameryce Środkowej. Z biegiem czasu jej uprawa została rozpowszechniona i można zauważyć, że ananas rośnie również na terenie Indii, Chin, Kenii, Filipin, czy Tajlandii. W Europie pojawił się po raz pierwszy pod koniec siedemnastego wieku i widać, że jego popularność nie słabnie.

Spis treści

Kliknij i Podaj dalej

Ananas – opis rośliny.

Ananas to nie tylko owoc, ale również rodzaj rośliny zielnej, która pochodzi z rodziny bromeliowatych. W stanie naturalnym roślina ta początkowo występowała w Ameryce Południowej oraz w Ameryce Środkowej. Z biegiem czasu jej uprawa została rozpowszechniona i można zauważyć, że ananas rośnie również na terenie Indii, Chin, Kenii, Filipin, czy Tajlandii. W Europie pojawił się po raz pierwszy pod koniec siedemnastego wieku i widać, że jego popularność nie słabnie. Cechą charakterystyczną ananasa są szorstkie i twarde liście zebrane w rozetę. Z ich środka wyrasta pęd kwiatostanowy, który po zapyleniu tworzy owoc ananasa. Warto w tym miejscu jednak zauważyć, że owoc tej rośliny nie dorośnie do takich rozmiarów, jak ze sklepowych półek.
PODSTAWOWE DANE ROŚLINY:
Podstawowe dane: Ananas (Ananas comosus)
Rodzaj
krzew
Stanowisko
słoneczne/cieniste
Mrozoodporność
-30°C
Nawagnianie
umiarkowana wilgotność
Odczyn gleby
obojętny
Preferencje glebowe
żyzna
Kolor liści
zielony
Zimozieloność
nie
Tempo wzrostu
roślina szybko rosnąca
Kolor kwiatów
biały, żółty, różowy, pomarańczowy, fioletowy
Okres kwitnienia
lato V, VI, VII
Docelowa wysokość
od 1,5m do 2m

Ananas – wymagania i uprawa.

Ananas to roślina światłolubna, więc wymaga jasnego, dobrze oświetlonego miejsca. Idealnie sprawdzi się przy oknie od strony południowej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić go w bardziej zacienionym miejscu. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że niedobór światła odbije się na wzroście rośliny, czy nawet na zaniku woskowatej powłoki na liściach. Dodatkowo należy pamiętać, że ziemia ananasa powinna być stale lekko wilgotna, więc nie należy rezygnować z regularnego podlewania. Najlepiej do tego celu wykorzystać miękką wodę, idealna będzie deszczówka.

Ananas – zastosowanie.

Ananas może okazać się idealnym dopełnieniem wielu różnych wnętrz. Możemy wykorzystać roślinę do ozdoby naszych domów i mieszkań, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go także w przestrzeni biurowej.

Ananas (Ananas comosus) - pytania i odpowiedzi.

Kliknij i Podaj dalej

Dodaj komentarz

Podziel się treścią:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Sprawdź również
Azalia wielkokwiatowa Klondyke Rhododendron Klondyke
Azalia wielkokwiatowa Klondyke (Rhododendron Klondyke)

Azalia wielkokwiatowa klondyke to krzew, który jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających ogrodników i nie ma co się dziwić, ponieważ jest bardzo okazały. Ma pokrój zwarty i rozłożysty, o średniej sile wzrostu. Dopiero

Asteriscus nadmorski Pallenis maritima
Asteriscus nadmorski (Pallenis maritima)

Asteriscus nadmorski to roślina należąca do rodziny astrowatych. W swoim naturalnym środowisku jest rośliną zimnozieloną, wieloletnią. Najczęściej występuje w basenie Morza Śródziemnego oraz na Wyspach Kanaryjskich. W Polsce asteriscus nadmorski jest chętnie uprawiany, ale ze