Gardenowa

Asarina pnąca (Asarina scandens)

Facebook
Twitter
Pinterest
Asarina pnąca Asarina scandens
Asarina pnąca (Asarina scandens)

Spis treści

Asarina pnąca – opis rośliny.

Asarina pnąca to dekoracyjne pnącze jednoroczne, które należy do rodziny babkowatych. W naturze roślinę można spotkać na terenie Meksyku. W uprawie cieszy się powodzeniem również w wielu innych zakątkach świata, w tym również w Polsce.

Asarina pnąca tworzy delikatne i cienkie pędy, które mogą dorastać nawet do 3 m długości. Jej liście są koloru jasnozielonego i do złudzenia przypominają liście bluszczu. Dużą zaletą asariny pnącej są dekoracyjne kwiaty, które mają trąbkowaty kształt.

Najczęściej kwiaty są barwy fioletowej z biały środkiem z fioletowymi paskami, choć bywają również w kolorze białym lub różowym. Nie sposób pominąć również tego, że asarina zapewnia bardzo długie kwitnienie. Zwykle pierwsze kwiaty pojawiają się w lipcu i później towarzyszą nam aż do pierwszych przymrozków.

PODSTAWOWE DANE ROŚLINY:
Podstawowe dane: Asarina pnąca (Asarina scandens)
Rodzaj
krzew
Stanowisko
słoneczne/cieniste
Mrozoodporność
-30°C
Nawagnianie
umiarkowana wilgotność
Odczyn gleby
obojętny
Preferencje glebowe
żyzna
Kolor liści
zielony
Zimozieloność
nie
Tempo wzrostu
roślina szybko rosnąca
Kolor kwiatów
biały, żółty, różowy, pomarańczowy, fioletowy
Okres kwitnienia
lato V, VI, VII
Docelowa wysokość
od 1,5m do 2m

Asarina pnąca – wymagania i uprawa.

Choć mamy do czynienia z rośliną, która potrzebuje dużo światła, to źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Dlatego wybierając stanowisko dla asariny pnącej warto brać pod uwagę miejsca, które zapewniają rozproszone światło i dodatkowo są osłonięte od wiatru. Asarina pnąca preferuje dość żyzne, próchnicze i przepuszczalne podłoże. Jest to roślina, która wymaga też systematycznego zasilania nawozami dla roślin kwitnących, czy większego podlewania w czasie upałów.

Asarina pnąca – zastosowanie.

Asarina pnąca to idealny wybór do przydomowego ogrodu, ale nie tylko. Może okazać się dobrym wyborem również do pojemników, więc może okazać się idealnym dopełnieniem aranżacji naszych balkonów, czy tarasów i to w wielu różnych miejscach.

Asarina pnąca (Asarina scandens) – pytania i odpowiedzi.

Podziel się:

Facebook
Twitter
Pinterest

Katalog roślin:

Powiązane tematy
Azalia wielkokwiatowa Klondyke Rhododendron Klondyke
Azalia wielkokwiatowa Klondyke (Rhododendron Klondyke)

Azalia wielkokwiatowa klondyke to krzew, który jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających ogrodników i nie ma co się dziwić, ponieważ jest bardzo okazały. Ma pokrój zwarty i rozłożysty, o średniej sile wzrostu. Dopiero po 10 latach osiąga do 1,3 m

Asteriscus nadmorski Pallenis maritima
Asteriscus nadmorski (Pallenis maritima)

Asteriscus nadmorski to roślina należąca do rodziny astrowatych. W swoim naturalnym środowisku jest rośliną zimnozieloną, wieloletnią. Najczęściej występuje w basenie Morza Śródziemnego oraz na Wyspach Kanaryjskich. W Polsce asteriscus nadmorski jest chętnie uprawiany, ale ze względu na nasz klimat jest to raczej

Ajania spokojna Ajania pacifica
Ajania spokojna (Ajania pacifica)

Ajania spokojna to bylina spokrewniona z chryzantemą, która należy do rodziny astrowatych. Naturalnie występuje na terenie Japonii, lecz w hodowli cieszy się uznaniem w wielu różnych rejonach świata. Widać, że ajania spokojna jest również chętnie uprawiana w Polsce i nie ma co

Acidantera Acidanthera bicolor
Acidantera (Acidanthera bicolor)

Acidantera zwana również mieczykiem abisyńskim to roślina cebulowata, która należy do rodziny irysowatych. W naturalnych warunkach acidanterę można spotkać na terenach Afryki Wschodniej, lecz w uprawie cieszy się sporym powodzeniem również w innych zakamarkach świata, w tym również w Polsce.

Abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum)

Abeliofylum koreańskie nazywany również białą forsycją to gatunek niewysokiego krzewu, który należący do rodziny oliwkowatych. Naturalnym środowiskiem tej rośliny jest Półwysep Koreański i dziko występuje tu jako endemitem, czyli gatunek rzadko spotykany. Również w hodowli jest to unikatowy gatunek, ale widać, że